"Nezabudnite kamaráti,
že pravý tramp nepoznal národnosť druhého
a ani jeho politické zmýšľanie,
ani jeho bohatstvo alebo chudobu !"

/John HAWKINS, Caracas, 1997/


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

BOHUŠ PETRÍK  - VRTÁK,

KAMARÁT, HEREC, TRAMP
A
CESTOVATEĽ

/ Z trampského zápisníka kamaráta Šperháka juniora, alias Vrtáka z Košíc, držiteľa trampského ocenenia - Hawkinsovej placky kanadských kamarátov, ktorý obdržal toto ocenenie Johna Hawkinsa v roku 2006 /

 

 
 
 
 
 
 

 

Na poslednom stretnutí TRAMP CLUBU v Bratislave /v roku 2006/ ma oslovil kamarát - PEKELNÍK – otázkou, s ktorou sa na mňa obrátilo už veľa priateľov a známych.  Pýtajú sa ma, ktorá z mnohých krajín ktoré som precestoval je najkrajšia? Na to odpoveď nemám a vari ani neexistuje. Ja môžem iba povedať, ktorá z krajín sa najviac páčila mne a to je veľmi individuálne a diskutabilné. Všetky boli krásne, zaujímavé rôznosťou ľudí,  prírody, fauny a flóry. V Japonsku nenájdete koalu, v Austrálii grizzliho, v Európe gorilu a  Afrika vtákopyska, alebo kenguru.

 

 

 

 
 
 
 
 
 

Hovorí sa, že všade je chlieb o dvoch kôrkach. Nieje to pravda, aj to treba brať len obrazne.  Chlebom v Arabských krajinách sú prevažne v hlinených peciach pečené placky - kessry. V iných častiach sveta je to sendvič, inde sú to tousty. V severských štátoch Európy dokonca sladké, ako vianočka, no dajte si na ne sardinky, alebo údenú slaninu.

 

 
 
 

18. 4. 2001 - Sierra Madre Occidental

 
 
 
 

Rovnaká na celom svete je iba práca. Bez nej by svet nebol tým čím je.  Rôzne odmeňovaná, niekde ťažká, manuálna, inde vykonávaná s veľkou pomocou zložitých umných mechanizmov. Ale ťažko porovnávať či je na Manhattane v New Yorku stavať mnohoposchodové mrakodrapy ťažšia práca, ako v peruánskych Andách, vo výškach nad 3.000 m. n/m. dorábať plody zeme, keď si tam je potrebné najprv vydobyť pôdu, alebo ju nanosiť s údolia v košoch na hlave. A keď príde EL Niňo, vietor a dážď, môžu začať nosiť pôdu znova, voda im všetko splavila. Tak to ide celý ich život.

Takže je mi ľúto, ale na otázku ktorá s krajín ktorými som na svete prešiel je najkrajšia, odpovedať neviem. Ako sa kde, komu čo páči.

 

 
 
 

1. 4. 2000  - Divisadero Urique

 
 
 

3.6.2002 - Ignace, oddych pri jazere /výbava cestovateľa/

 
 
 

 

Mňa najviac zaujalo Peru a Mexiko. Aj keď tam banditi vrazili do mňa nôž, čoho následky pociťujem po piatich rokoch ešte i dnes a na gitare, alebo mandolíne si už v živote nezahrám, predsa by som sa chcel ešte raz vrátiť na Yucatán. Navštíviť miesta zašlej slávy Olmékov, Mayov a Zapotékov. Vyliezť na pyramídy v Chichen  Itza, Palenoue, alebo Monte Albán. Navštíviť posvätné miesto Aztékov Teotihuacan, prejsť "Cestou mŕtvych k SInečnej a Mesačnej pyramíde a obdivovať, ako sa malé starenky z Japonska šplhajú s veľkým úsilím po vysokých schodoch na ich vrchol. Povoziť sa na člne po kanáloch medzi bývalými plávajúcimi záhradami Xochimilka, na ktorých indiáni pestovali všetko potrebné pre svoje hlavné mesto Tenochtitlan.

 

 
 
 

30.1.2004 - Mt. Cook 3764m./n.m

 
 
 

30.1.2004 - pohorie Mt. Cook

 
 
 

1.2.2004 - Národný park Mt. Cook

 
 
 

9.2.2004 - Routenburg track

 
 
 
 

Túžim ešte raz zhliadnuť v peruánskych Andách pozostalosť kultúry "Deti slnka, Inkov", prejsť po "Ceste princezien" cez tri horské sedlá vo výške nad 4.000 m n/m k ich "Orliemu hniezdu“ na Machu Picchu". Navštíviť ich hlavné mesto Cuzco a ďalšie mestá, kde každý kameň, o ktorý zakopnete vám pripomína dávnu slávu zašlej kultúry, podobne ako v Sýrii, alebo Palestíne o č zakopnete sa viaže k biblii. Áno, do Mexika a do Peru by som sa rád kedykoľvek vrátil.

 

 
 
 

1.6.2006 - Hirošima - priemyselný palác

 
 
 

30.5. 2003 - Nara - komplex chramov

 
 
 
 

A potom ešte do Kanady. Prečo? Neviem to presne definovať ale snáď pre ten. kľud, pohodu z množstva zelene, čistého ovzdušia dobrých, srdečných ľudí a krásnych miest. Vancouver považujem za najkrajšie mesto ktoré som navštívil. Nie že by sa mi nepáčilo Rio De Janeiro, Paríž, Sydney, alebo Chicago. Krásne je aj Tokio, Los Angeles a ďalšie mestá a megamestá Mexico City, Sao Paulo, San Francisko, New York, ale ani jedno sa nevyrovná Vancouveru, aspoň u mňa nie. Z jednej strany sa môžete kúpať v mori a o 15 minút sa lyžovať v horách nad mestom, alebo zo zvoncom na ruksaku sa túlať sa medveďmi. V parkoch mesta môžete pásť kŕdle divých husí, alebo kačíc a nikto ich neruší, nenaháňa a ráno ich je presne toľko ako večer a nie ako v Bratislave, kde cez noc zmizli labute a ráno zostalo na brehu len perie.

 

 
 
 

29.5.2002 Vancouver

 
 
 

6.2.2002 - Ďaleký kanadský sever...a zase nič...

 
 
 

10.6.2002 - konečne veľký nuget...

 
 
 

7.6.2002 - Cez Yukonske hory s kamarátom Žroutom...

 
 
 
 

 

Krídla spomienok ma nesú ďalej za krásami svetových múzeí a galérií. Tak predovšetkým do archeologického múzea v Káhire, antropologického múzeí v Mexiko City, múzeí v Chicagu, Berlíne a v Paríži. Fantastického múzea Kennedy Spece Center na Floride. Ešte musím spomenúť návštevy svetových galérii, Prada v Madride, Ermitáže v Leningrade – Petrohrade, Tretiakovskej galérie v Moskve, galérie Uffizi vo Florencii, Louvru v Paríži, a ďalších múzeí a galérií v rôznych mestách sveta. K tomu je potrebné, ak je to vôbec možné, prirátať krásy vytvorené prírodou. Národné parky USA: Yosemite, Yellowstonet Denali, Grand Canyon.  Národné parky Austrálie: Kakadu, Uluru, Coober Pedy - opálové polia. Národné parky Kanady: Jasper, Banff, Yoho, prejsť a nechať sa oslepiť leskom krištáľov ľadu v Národnom parku Los Glacieras v Argentíne, krásou ľadových hôr a hradov Punte Arenas v Chile, alebo ľadovcami medzi Fínskom, Nórskom a Švédskom. Odšlapať niekoľkodňové pešie túry Národnom parku Fiorland a Mount Cook na Novom Zélande. Absolvovať viacdňovú túru do výšky 5.000 m n/m. okolo hory Huascaran v Peru, pod ktorou v mestečku Yungay zahynulo 40.000 obyvateľov a s nimi výprava horolezcov z Československa, keďsaa odtrhlo kus hory. Ale predovšetkým ponoriť sa pod vodnú hladinu a opájať sa krásou koralov na Great Barrier Reef na východnom a Coral Bay na západnom pobreží Austrálie. Ešte rozdielnejšie su koraly na Kube a v Belize v Karibiku. potom navštíviť najnavštevovanejšie vodopády na rieke Niagara, najkrajšie vodopády sveta na rieka Iguazu na hraniciach Brazílie a Argentíny a ešte najvyšší Salto Angel 93 m. vysoký vodopád vo Venezuele.

 

 
 
 

5.7.2002 - Niagara... asi naposledy...

 
 
 

3.5.2002 - Egypt Giza veľká sfinga...

 
 
 

3.5.2002 - Egypt Abu Simbel

 
 
 

28.3.2005 - Brána do chrámu Chiom

 
 
 

 

Aspoň v skratke spomeniem, bez akéhokoľvek zaradenia pamätihodné stavby sveta, ktoré som navštívil. Sú to Egyptské pyramídy a chrámy v Karnaku a Abu Symbel, Partenon v Aténach, Koloseum v Ríme, Borobudur na Jáve v Indonézii, Skalné kostoly v Kapadókii - v Turecku, Sagrada Família chrám v Barcelone, opera v Sydney, drevený chrám Todaidži v Nare - v Japonsku, Hooverova priehrada, najvyššia na svete,  na rieke Colorado v USA. Pohľady do diaľok sú z najvyšších budov sveta, so Sears Towers v Chicagu, Tween Towers v Kuala Lumpur v Malajzii, alebo z Eifelovej veže v Paríži. Nevkročiť do katedrály sv.Petra vo Vatikáne, sv.Pavla v Londýne, Notre Dame v Paríži, alebo do mešity Umajovcov v Damašku, alebo mešity Hagia Sofia v Istanbule by bol neodpustiteľný hriech, aj keď som neverec. Bolo by toho ešte treba veľa pospomínať a ku všetkému sa viaže veľa prijemných i menej príjemných zážitkov, ale o tom zasa snáď nabudúce.

 

 
 
 
 

Článok pre TRAMP NET  pochádza z pera  kamaráta Šperháka juniora, alias Vrtáka z Košíc, tak isto i fotografie z ciest  sú z jeho fotoaparátu.

 

 
 
 

Cestou na 13. slovenskočeský potlach Korlátko...
Foto:Pekelník

 
 
 

A najlepšie sa cítim u nás doma v Košiciach /tak nám to vždy hovorieval/...

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 

 

POSLEDNÉ AHOJ

pre kamaráta

Šperháka juniora

 alias Vrtáka

herca, trampa, cestovateľa a vodáka

z TRAMP CLUBU Bratislava  a dunajskej lodenice KORMORÁN

BOHUŠ PETRÍK 

*26.2.1933      † 24.12.2010

naše rady opustil vo veku 77 rokov