Trampská osada

 COLORADO RIVER

1966 Bratislava  

 

 

 
 
       
 
 

Trampská osada COLORADO RIVER bola založená v septembri v roku 1966. Colorado je slovo, ktoré má pôvod v Španielštine a v preklade znamená červenajúca sa /River/ rieka. Zakladajúcimi členmi tejto osady sa stali Bača, Barón a Rocky. Barón do tejto osady prešiel z trampskej osady TIPPERARY a Rocky z trampskej osady TRI BREZY. Ich prvé vandre v novej osade smerovali do okolia Železnej studničky, kde často táborievali z trampskou osadou TORIKADO. 

Neskoršie chodievali na flek trampskej osady TIPPERARY na Bajzdrici /Vydrici/. Toto miesto si obľúbili najmä preto, že v jeho okolí v tomto čase chodievalo viacero trampských osád a koloval tu bohatý trampský život. Chodievali sem v určitom období rokov 1967 - 1968 trampské osady ČIERNA RUŽA, ŽLTÝ KVET, MALÍ BOBRI a trochu povyše proti prúdu potoka ďalšie osady ZLATÁ LÍŠKA, TÚLAVÍ ORLI, LITTLE BOYS. To sú samozrejme len niektoré mená osád, ktoré v tom čase trampovali nad Račou.

Osada COLORADO RIVER sa začiatkom roku 1968 rozhodla postaviť svoj nový flek nad Krasňanmi. V tom čase do osady pribudol Bobrík. Chodievali von cez Železnú studničku, kde sa stretávali s kamarátmi z osád ZLATÁ PODKOVA, JASKOVÁCI, BIELY NETOPIER, STRIEBORNÁ HVIEZDA, ČIERNA RUŽA, UDOLIE BALVANOV a SALEZIÁNI. V decembri v tom istom roku do osady pristúpil kamarát Tony, ktorý k ním prišiel z osady LÍŠČIE DIERY.

Na zimu si postavili teepee. Tohoto indiánskeho stanu si však veľa neužili, lebo im ho spálili akýsi "dobráci" z partie menom Tarzany.

V tomto čase opäť začínajú vandrovať nad Račou a s kamarátmi z trampskej osady WINIPEG chodia na opustený flek trampskej osady GOLD RIVER. V marci do osady pribudli ďalší osadníci, kamaráti Benito a Beny.

 

 

 

 

V dňoch 23.-26. mája 1969 osada zvoláva všetkých kamarátov, čo dovtedy spoznali, na svoj prvý potlach. Tu uzavreli s trampskou osadou WINIPEG a ČIERNA SOVA - Spojené trampské osady. Toto spojenie však malo iba veľmi krátke trvanie.

Osada sa znovu vracia medzi kamarátov nad Krasňany. V tom čase sem chodievajú osady BARBARI, ČERTOV MLYN, RADEGAST a ČIERNA SOVA.

Tak ako mnoho iných trampských osád i osada COLORADO RIVER okrem svojho pravidelného chodenia do prírody na svoj osadný camp, uskutočňuje svoj Veľký vander do Slovenského Raja, vandre na Moravu, zúčastňuje sa rôznych slezín a potlachov a nezanedbáva i ochranu prírody a svoj vzťah k nej vyjadruje úpravou a čistením lesných studničiek.

V lete v roku 1969 pristupuje do osady kamarát Zajac a v tejto zostave prežívajú najkrajšie chvíle svojej osady a tiež mnoho veselých a krásnych vandrov.

Na jeseň v tomto istom roku odchádzajú z osady kamaráti Rocky a Bača na Zelený vander a v osadnom živote nastáva určitý útlm. Z osady odchádza Zajac a von tiež prestáva chodiť Bobor. Život osady to však neochromilo. Spolu ďalej vandrujú hlavne Rocky s Benitom a v roku 1974 do osady pristupuje Soplák.

Osada vyráža na svoje vandre i pre nich do vzdialenejších častí Malých Karpát, do Plaveckého podhradia a Smoleníc, ale i ďalej do Moravského krasu.

U Baču, ktorý býval v tom čase v rodinnom dome v Rači poriadajú každú stredu sleziny pri Kamzíkovom krbe, na ktoré chodievajú aj kamaráti z S.T.S, z trampskej osady MY, zo staršieho YUKONU, SLZY a veľa iných.  

 

 

 

 

V júni v roku 1976 si osada pripomenula slezinou svoje 10.výročie trvania v tomto zložení: Bača, Rocky, Benito, Soplák, Dáša, Kika, Dana, Lidka a Marta.

         V tomto období osada rozmýšľa nad stavbou chaty, ale toto rozhodnutie stále odkladajú a zdôvodňujú to tým, že nechcú byť viazaní na jedno miesto.

Bolo to rozhodnutie rozumné, čo sa týkalo priamo ich potuliek v tom období. Vandrujú teda "kade - tade", spoznávajú nových kamarátov i mnoho zaujímavých miest, uskutočňujú rôzne trampské akcie, trávia spoločne dovolenky a trebárs i Silvestre.

Osadu však opúšťa Tony a aj Benito, tento prechádza do osady S.T.S. Kamarátmi však zostávajú naďalej. Dôkazom toho sú i spoločné nočné lyžovačky - túry po Malých Karpatoch na lyžach, ktoré pre svoj veľký úspech pretrvávajú dodnes.

Pätnáste výročie svojej osady si pripomínajú zapálením Výročného ohňa na malej lúke pod Brezovou lúkou v júni v roku 1981. Medzi mnohými ich hosťami boli aj kamaráti  z Opavy z trampskej osady LUŇÁK. Prekvapili prekrásnymi piesňami, pre slovenské osady úplne neznámymi.

V roku 1983 do osady prichádzajú nový kamaráti, Trotul, Pytón, Terka a o niečo neskôr aj Rajbák, Uderený a Edita. A tiež prestupuje do osady Béďo z trampskej osady RADEGAST. Osada v tom čase čoraz častejšie začína chodiť na Márovu búdu, kde chodievajú kamaráti z trampskej osady POLÁRNI VLCI a s nimi na istý čas uzatvárajú Spojené trampské osady.

To však neznamená že prechádzajú na chatársky spôsob života. Naďalej podnikajú svoje vandre i do okolia Žiliny, prechodili i mnohé okolité hrady a pekné zákutia  prekrásneho Slovenska. S radosťou prijímajú aj pozvanie  Trampskej osady LUŇÁK na ich chatu v Deštnej. Tu podnikajú spoločný nájazd s trampskou osadou POLÁRNI VLCI.  Chodia tiež na chatu Havranku kamarátom z S.T.S. Cez letné mesiace poriadajú sleziny na Železnej studničke a na jeseň a cez zimu vo vieche Vajnorák na Kukučínovej ulici.

Sedemnáste výročie osady si pripomínajú v úzkom kruhu najbližších kamarátov na Márovej búde.

V roku 1985 z osady odchádzajú Daša, Terka, Pytón, Trotul a Rajbák. V tomto období sa zúčastňujú "Tramtárie" do Jeseníkov. Túto výbornú akciu zorganizoval kamarát Štica.  

 

 

 

 

V roku 1986 si na Pasekách zapálením výročného ohňa pripomínajú 20. výročie vzniku svojej osady v tomto zložení: Bača, Rocky, Kika, Soplák, Eva, Uderený, Edita a Béďo. Súťaže na tomto potlachu mali mimoriadny úspech. Na potlachu vniká aj osada "mladých" Trampskej osady COLORADO RIVER. Na jeseň prichádza do osady kamarátka Maca.

V roku 1987 splavujú Malý Dunaj. Vodáctvo sa im zapáčilo a o rok túto akciu znovu opakujú.

Mladšia COLORADO RIVER spolu s KAMARÁTMI ÚDOLIA SMRTI pravidelne poriadajú "Vítanie jari" spojené s indiánskym obradom. Staršia partia sa trochu uzaviera a ich štafetu preberajú mladší.

V roku 1989 odchádzajú z osady Uderený s Editou. V roku 1991 osadníkmi sú Rocky, Kika, Bača, Maca, Soplák, Eva, Béďo, Keči, Glufo, Endy a Pedro.

 

 

 

 

 

 

V tomto roku poriadajú aj vydarený potlach k 25. výročiu založenia svojej osady nad Krasňanmi. K tejto príležitosti vydávajú aj históriu svojej osady z ktorej bola čerpaná podstatná časť materiálu o histórii osady.

Osadníci zapálili aj svoj 30. Výročný oheň 28. septembra 1996 na Svätom vrchu v Malých Karpatoch.  

 

 

 

 

Kamenná chatka trampskej osady COLORADO RIVER ktorú v roku 1995 postavili nad svätojúrskými vinicami osadníci Bača, Rocky, Beduín, Soplák, Enďo, Glufo a bývalí osadníci Tóny, Beny, Miky, Benito a Bobrík.

Kresba hore:

Tak chatku nakreslil kamarát Lexo.....
 

Fotografia dole:

.....a ako chatka vyzerá v skutočnosti

 

 

 
     
 

 
 
 

 

 

Interiér kamennej chatky

 

 
 
 
 

 

 

Starý totem trampskej osady COLORADO RIVER.

 

 
 
 

 

Zaradené do KRONIKY TRAMPSKÝCH OSAD 26.2.2004

 

 
 
   
 
 

 
 
   
 
   
 
 

 
 
   
 
 
 
 

 

 

Pieseň "Nech šumia lesy" hrajú a spievajú
kamaráti z trampskej kapely KALUMET Bratislava.

hudba: autor neznámy
text: Tomáš Gluvňa, Róbert Malík.