Trampská osada

JAGUAR

Bratislava 1965

 

 
 
 

 

Trampskú osadu JAGUAR založili kamaráti z Bratislavy,  zo štvrte Tehelné pole, ktorej starší názov bol v nemčine Ziegelfeld. Tento starý názov štvrte si kamaráti medzi sebou zachovávali - no nielen oni,  názov bol známy aj mestským partiám chlapcov, ktorí nechodili do prírody a hrdo sa hlásili k tomu že sú chlapci z Ziegelfeldu.

Teda osada JAGUAR bola založená 2.8.1965 v Reštaurácii "U Walnera " na Ziegelfelde a zakladajúcimi členmi sa stali Markíz,  Štvanec - Čmelák, Japonec, Tortikola, Don Emílio, Fakír - Lorinc, Rumoš, Šupka - Lúpaný a Hruška.

Osada si zvolila svojho šerifa ktorým sa stal Japonec. Ako jednej z mala, v osade si volili i ďalšie funkcie. Podšerifa, ktorým sa stal Rumoš, pokladníka robil Tortikola a kronikára kamarát Štvanec.

 

   

 

Osada svoj vlastný flek nemala. Trampovať chodievali do Malých Karpát, na Dunaj, ale i na Moravu a do Čiech. Šerif osady kamarát Japonec to zaznamenal tak, že – „skratka trampovali sme po celom Československu od Ašu až po Košice“ a tam kde zavesili svojú osadnú vlajku, tak tam boli doma..

Neskoršie do osady vstúpili kamaráti Kastelán, Makrela, Šokšo, Japonka, Filipič, Šutka, Pedro - Klobáskár a osada prijala ako Čestného člena Fóla z trampskej osady LANATU z Rače, žijúceho v súčasnosti v Austrálii.

 

 

 
 

Kamaráti z osady  JAGUÁR táboria na malokarpatských Pasekách... 


            

 

 

V dňoch 9.- 10.7. 1966 trampská osada JAGUÁR, spolu zo spriatelenou trampskou osadou KONDOR usporiadali potlach s celoštátnou účasťou trampov. 

 

 

 

 

Tento potlach usporiadali v Malých Karpatoch na campe Totem pod Pasekami nad Račou. Zúčastnilo sa ho vyše 50 osád a viac ako 300 trampov, čo je na tie časy keď bol tramping obmedzovaný účasť celkom slušná . Večer prebehli tradičné súťaže v speve a súťaž o "veľkú držku" v trampskom rozprávaní.

 

 
 

 

 

...fotografia z potlachu trampských osád KONDOR - JAGUÁR...

 

 
 
 

 

 

...na potlachu bol aj kamarát Fred,  spolu zo svojím synom, z trampskej osady ONTARIO založenej v roku 1964...

 

 

 

V osadnom albume trampskej osady JAGUÁR sme našli aj pôvodné Pekelníkove fotografie z tohoto potlachu a na dvoch fotografiách i kamaráta Freda. A tak aspoň niekoľkými vetami si spomenieme na kamaráta Freda i keď to priamo do histórie trampskej osady JAGUÁR nepatrí. 

Fredo svoju osadu ONTÁRIO zakladal v roku 1964, spolu s kamarátmi z bratislavského Podhradia a stal sa aj šerifom tejto osady.  Fredo však štyri roky po založení osady odišiel na  dlhý a veľký vander v roku 1968 do Kanady, kde sa mu tak zapáčilo, že sa tam natrvalo usadil. Trampom vo svete je aj v neskorších rokoch všeobecne známy poriadaním trampských akcii z ktorých najznámejšou sa stala plavba trampov po rieke Teslin v roku 2005.

 

 

Pár viet o Fredovi nám napísal kamarát Šoc z Edmontonu v Kanade:

  "Fredy bol najprv  v Calgary, potom asi tri roky kúsok na sever od Edmontonu a asi od roku 1973 žije na Yukone. Zo začiatku pár rokov vo Faro, väčšinou však kúsok od Whitehorse - smerom na Dawson, asi 20 km. Má tam svoju farmu s barakom, koňmi, kus lesa a pastviny, (...tam starý farmár sám a sám, žije ve vzpomínkach...). Hlavne tam však ma stále veľa a veľa práce, ktorá nemá  konca.

Fred by určite o tom mohol napísať veľmi zaujímavú knihu. Nie len o farme, ale hlavne o lovoch, riekach, zvieratách a okolitej prírode. Je tam totiž všade doma a hodne tam toho zažil. Povedal by som, že tak asi jeden moc dobrý, zhruba 25 rokov dlhý čunder. "

 

 

 

 

...a z potlachu tiež partia trampov, väčšina  z Ziegelfeldu pozostávajúca z trampov z viacerých trampských osád HILTON, KONDOR a tiež starší kamaráti z trampskej osady UTAH...

 

 
 
 

 
 

...súťaž v lukostreľbe. Z luku strieľa kamarát Fredo z trampskej osady ONTÁRIO...

 

 
 

V ďalší potlachový deň prebehli denné súťaže, ako hod nožom, sekerou a Trampský trojboj, ktorý na tomto potlachu pozostával z nasledujúcich disciplín: stavanie stanu, lukostreľby a behu v pytli. Vo všetkých súťažiach za prvé tri miesta účastníkom boli odovzdané vkusné vlastnoručne urobené trampské ceny a diplomy s emblémom tohoto potlachu.

Netradične sa počas potlachu čapovalo pivo. Prečo netradične? Boli totiž i také osady, ktoré v tom čase dokonca žiadali dopredu účastníkov aby si na potlach žiadny alkohol nenosili /iste že mali na to dôvod/.

A tak na tomto potlachu vo výčape "U Kastelána" sa čapovala výborná Bratislavská 10° a vzhľadom k množstvu trampov to bolo na hlavu tak jedno - najviac dve pivá - samozrejme grátis.

V nedeľu pred ukončením potlachu sa všetkým účastníkom rozdávali "placky" z brezového dreva, s peknými kreslenými trampskými motívmi a osadám potlachové vlajky.

Potlach sa uskutočnil po dlhých rokoch trampského "temna", teda prenasledovania trampov a trampského hnutia, v čase keď bolo opäť cítiť slabý závan slobody. Významné bolo najmä to, že na potlach sa už nebáli prísť i starí trampi. Spomenúť treba najmä bratislavskú trampskú osadu UTAH, zvlášť z nich kamaráta Reda a Rodriga spolu s manželkami, ktorí sa tu po rokoch trampskej neslobody dali znovu "dokopy" a oživili svojú trampskú osadu.

 
 

 

...vlajka a domovenka spriatelenej rovnomennej trampskej osady JAGUÁR z Prahy...

 

 
 
 

 

 

Avšak po roku  2000, tak ako to už aj v bežnom živote občas chodieva prišiel akýsi naozaj nečakaný úpadok osady JAGUÁR. Viacerí osadníci zomreli, niektorých prikvačili choroby, ktoré im znemožňovali žiť spoločným osadným životom a pravidelne chodievať do lesa a tak Japonec zostával ako starý dedko často krát na trampských chodníkoch svojej osady už  iba sám, našťastie však vždy v spoločnosti iných trampov a trampských osád, ktorí ho považovali za svojho, ale aj svojej rodiny a detí, kde však najväčšou oporou mu bola spoluosadníčka a manželka Japonka.

 

 

 

 

... Japonec na svojich častých potulkách lesom s hríbarským košíkom. O Japoncovi sa  niesli medzi trampami "báchorky" v tom slova zmysle, že po cestičkách kde prešiel Japonec žiadne  hríby už v ten deň nenájdete, vyzbieral ich vraj všetky. K tomu možno len pripísať to, že áno, bola to naozaj pravda, najmä na malokarpatskej Granade...

 

 

 

Japonec sa však hlásil naďalej hrdo k svojej osade a zaujímal sa aj o históriu trampingu a hlavne bratislavských osád. I vďaka jemu zostalo mnoho starších trampských dokumentov zachovaných v obsažnej KRONIKE,  ktorú nazval " ZRUBY, CHATY, BÚDY a iné POZORUHODNOSTI z trampskej minulosti a súčasnosti" a dokončil  a uzavrel ju na jar v roku 2007, keď túto kroniku venoval Pekelnikovemu trampskému archívu. Toto venovanie bolo zrejme v akejsi predtuche a snahe o zachovanie týchto jeho trampských písomností, grafiky a dokumentačných fotografii do budúcnosti.

V tejto Japoncovej kronike sa nachádza okrem textového súboru celkove vyše 200 ďalších grafických či fotografických trampských dokumentov. Kronika je známa i tým že obsahuje veľmi staré fotografie trampských chát, ktoré časom zanikli, či boli zlomyseľníkmi podpálené, alebo zbúrané a tiež je významná tým, že námety pre svoje kresby chát a chatičiek z nej čerpal kamarát Lexo.

I vďaka nemu, jeho kronike  a tiež  zachovaných vela ďalších kroník , zápisníkov a albumov aj z iných trampských osád sa trampská história nebude dať v súčasnosti  a hlavne  v budúcnosti prerábať k vlastnej falošnej "ctižiadivosti" niektorých "tiežtrampov", čo sa chcú týmto spôsobom glorifikovať a dopĺňať už dávno napísané staré dejiny a knihy svojimi vymyslenými novodobými rozprávkami, bez naozajstných skutočných historických podkladov z minulosti.  Proste a jednoducho povedané,  ručne napísaná a zachovaná stará história v zachovaných kronikách určite nedopustí takéto podvody, ktoré sú moc - moc priehľadné.

Tiež, to preto aby sme nezabudli, kamarát Japonec venoval  a odkázal Trampskému archívu veľký album trampských výberových neskutočne cenných historických  fotografii ktorý má 77 strán. Fotografie sú označené  s doplňujúcimi textami. Svoj pre tramping významný album nazval  "TRAMPSKÁ MINULOSŤ VO FOTOGRAFII".

 

 
 

 

 

Kamarát Japonec z trampskej osady JAGUÁR

 

 

 S kamarátom Japoncom, posledným vlajkonosičom osady JAGUÁR  sa žiaľ už nestretávame na našich pozemských trampských chodníkoch. Dňa †29.8.2007 vo veku nedožitých sedemdesiat rokov vybral sa ako starý dobráčisko na svoj posledný trampský vander. Ten však už smeroval  na cesty vedúce už pre nás tu na zemi neznámymi chodníkmi, určite však vlastniac originálny kľuč pochádzajúci  z jeho ešte pozemskej  významnej zbierky kovových artefaktov značky SOLINGEN, si Japonec Nebeskú bránu trampského Raja ľahko a bez Petrových pripomienok odomkol... Takto mu to aspoň priali jeho najlepší kamaráti, keď sa s ním naposledy lúčili.

 

 
   
 
 

 

 

...na Japonca si spomenuli aj kanadskí kamaráti v roku 2009. Žiaľ už len v podobe pamätného listu IN MEMORIAM, zaslaním trampského Hawkinsovho ocenenia Japoncovej manželke a spoluosadníčke Japonke.

Skutočné ocenenie, Apačovú intarziu Legendy trampingu Johna Hawkinsa, mal Japonec dostať k svojej sedemdesiatke,  tej sa však žiaľ nedožil...

 

 
 
 
 

 

História trampskej osady JAGUÁR vložená do Kroniky trampských osád dňa 6.2.1997. Doplnené 27.5.2015. História bola napísaná podľa rozprávania osadníkov a vlastných pamätí zo spoločných stretnutí napísal Pekelník.

Pieseň v pozadí stránky s názvom  "ZELENÁ PASEKA..." zložil Alexander Kollárik - Bob z trampskej osady UTAH  v roku 1969.
Hrá a spieva trampská osada UTAH z Bratislavy v roku 1970.