Bratislava

 
 

 

"My zdedili sme po predkoch pud, ktorý nás ženie do lesov, k táborovému ohňu do prírody, lebo príroda to je kniha, z ktorej sa učíme čítať, poznávať."

/motto trampskej osady JASKOVÁCI/

 

 
 

 
 
 

 

Vznik trampskej osady Jaskováci siaha do roku 1965, v ktorom sa partia chlapcov bývajúcich nad bratislavskou hlavnou stanicou i pod ňou, teda z „Jaskáča“ /Jaskový Rad - to je dlhá ulica nad železničným tunelom/ a okolia „Žabotky“ /Žabotová ul/, vybrali na „Veľký čunder „do Malých Levár. Bolo ich ako hadov, snáď aj pätnásť chalanov, ktorí práve alebo nedávno  navždy opustili lavice základnej školy. Mali to v krvi, to volanie divočiny, tú vôňu bratislavských malokarpatských lesov, ale pričuchli si už aj k „cudzím krajom“, ako bolo Lábske jazero na Záhorí, či Stánisko nad Mariankou, nazývané aj Savana / po starej trampskej osade, ktorá tu mala flek a aj skromnú búdu/, tam  obzvlášť radi chodili sa vyblázniť a prežívať tajuplné čaro letných nocí, naplnených desom nočného chladu, hviezdnatou oblohou a nádejou, že sa toho rána predsa len dočkáme a neumrieme od hrôzy a zimy.

 

 

 

Zľava vlavo: Kamaráti Prco, Mary, Stanley

 

 

 

Tak teda vyzbrojení takýmito „bohatými“ skúsenosťami, vyrazili celá banda /lebo v tej chvíli nič iné nepripomínali/ vláčikom - osobáčikom do Veľkých Levár a odtiaľ peši do Levárek. A v tejto vtedy ešte divočine sa bujaro oddávali všemožným aj zakázaným radovánkam, ako boli cigarety a chlast. Boli ako roj kobyliek a zdalo sa, že ten krásny borovicový les ich má za tých 14 dní akurát dosť.

 

   
 
 

 

Foto v strede, zľava: Prco, Mário, Bonaparte a Stanley

 

 

 

A práve v takomto „rozpoložení“, ako hovoria, na ich šťastie, našli dvaja nerozluční kamaráti, trampi s veľkým T, kamaráti Pytlák a Kido.  Zhovievavo,  sa povzniesli nad ich vandalizmus a miesto veľkého kázania a kárania, nasledovalo zasvätenie do tajov a zásad skutočného trampingu. Práve tu, v tej chvíli sa v mnohých z nich začalo rodiť rozhodnutie a presvedčenie, ktoré vyvrcholilo ešte v tom roku 1965 a to konkrétne na Silvestra, kedy si založili trampskú osadu JASKOVÁCI. Treba ale ešte dodať, že vlastne boli voľným pokračovaním v minulosti už existujúcej povojnovej /ale už zaniknutej/ osady toho istého mena, ktorých členovia patrili do predchádzajúcej generácie a už len s nostalgiou spomínali na „staré časy“ keď Cegi, Pegi a Kvasi...

 

 

 

Zľava: Mary, Vandy, Stanley a Bonaparte

 

 

 

Od toho dátumu sa začína písať kronika skutočnej osady JASKOVÁCI. Nebolo to len chvíľkové poblúznenie nadržaných puberťákov, ktorí sa chvíľu flákali po potlachoch a potom sa nenápadne vytratili, vyhovárajúc sa na ženy, deti a iné smrteľne dôležité „povinnosti“. Aj oni ich mali a  do dnešných dní ich majú a zdá sa, že ich je čím ďalej, tým viac. No k tým všetkým povinnostiam si nadosmrti priradili ešte jednu : keď príde ten deň, ten víkend, zbalíme pinkle a v čase, či nečase, v lete či v zime, nás celé desaťročia nájdete na tej pre nás najkrajšej Savane, lúke v lesoch Malých Karpát, nad dedinkou Mariánka, kde čerpajú sily z Matky Prírody a z nádherného  kamarátskeho vzťahu, ktorý ich stále sprevádza a spája, obohacuje a zušľachťuje, učí a inšpiruje už od útleho detstva.

 

 
 
 
 
 

Rok 1968

 
 
 

 

Z potlachu na Altánku...

 

 

 

V roku 1968  mali spoločný potlach spolu s trampskou osadou ZLATÁ PODKOVA na Železnej studničke za Sanatóriom, na fleku nazývanom Altánok.

 

 
 
 
 
 

Rok 1975

 
 
 

 

Z ľava: Mary, Mário, Stanley, dolu Hurka a Prco s manželkami...

 

 
 
 
 
 
 
 

 

Rok 1985

 

 
 
 
 
 
 

 

Z ľava horný rad: Bonaparte, Mário, Hurka, Palúšik
Dolný rad: Stanley, Prco

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Rok 1994

 

 
 
 

 

Slezina z príležitosti stretnutia návštevy kamarátov z Kanady,z trampskej osady SALEZIÁNI.
Z
ľava: Hurka, Stanley, Bonaparte z Jaskovákov, Ičo z ASCALONY, šerif trampskej osady SALEZIÁNI Bobo, Ali...

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Rok 1998

 

 
 
 

 

Splavovanie Dunaja ...

 

 
 
 

 

Z ľava: Hurka, Bonaparte, Mary, Stanley, Prco a Eddy

 

 
 
 
 
 
 
 

 

Rok 2000

 

 
 
 

 

Veľký  čunder v Stankovanoch na Fedorovom  /pri Ľubochni/, tu vandrovali aj v roku 1999.

 

 
 

V roku 2000 JASKOVÁCI pozvali kamarátov zo spriatelených trampských osád, na  svoj potlach, z príležitosti 35. výročia založenia osady, už na ich obľúbenú malokarpatskú lúku, marianskú Savanu.

 

 
 
 
 

 

Z ľava: Hurka, Prco, Stanley, Palúčik, Eddy, Mary a Bonaparte

 

 
 
 

 

Na foto sú: Hurka, Stanley, Bonaparte, Pedro, Palúčik, Mary, Eddy, Prco, Maďar s manželkami, frajerkami, deťmi a vnukmi...

 

 
 
 
 
 
 
 

 

Rok 2004

 

 
 
 

 

Splavovanie Malého Dunaja
Z ľava: Stanley, Eddy, Prco, Mary, Hurka

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Rok 2005

 

 
 
 
 
 
 

 

Pri zahájení  sa zahrala hymna....
Muzika: Džugaňa, Pedro, Ičko, Bonaparete, Stanley, Hurka, Palúšik...

 

 
 
 

 

Muzika bola ako remeň - Pedro, Džugaňa... a kamaráti

 

 
 
 

 

Z ľava: Bankár, Pedro, Hurka, Mary, Prco Waity, Stanley, Eddy, Mário

 

 
 
 

 

Najmladšia  účastníčka vnučka Stanleyho

 

 
 
 

 

...krásne melódie zneli Savanou...
...a hralo sa až do neskorej noci... čí skorého rána...

 

 
 
 
 
 
 
 

 

Na fleku Savanská lúka...

 

 
 
 

 

Jeseň na Savane

 

 
 
 

 

Zimné táborenie na Savane...

 

 
 
 

 

Z ľava: Pedro, Bankár, Prco, Hurka, Eddy, Bonaparte, Stanley a Mary

 

 
 
 
 
 
 
 

 

Bonaparte, Piotr, Prco, Stanley, Eddy, Hurka, Mary, hore: Marčelo, Pedro a Bankár Chýba Lubino, ktorý fotografoval

 

 
 

V trampskej osade JASKOVÁCI je šerifom kamarát Hurka a zakladajúcimi členmi sú kamaráti Prco, Bonaparte, Mary, Stanley, Eddy, Palúšik, Mário. Neskoršie do osady prišli  kamaráti Pedro, Bankár, Piotr  a adeptami sú kamaráti Lubino a Marčelo  

         Všetci, ktorí sa hlásia k trampskej osade Jaskováci, svorne tvrdia:

"Osada, kamarátstvo a tramping je pre každého z nás veľkým božím požehnaním, za ktoré ďakujeme !".