Trampská osada

MALÍ BOBRI

Bratislava  1968

 

 
 

 
 

 

Osada MALÍ BOBRI bola založená 1.8.1968 v Bratislave. Prvým šerifom osady  sa stal kamarát Plameň, ktorý ju spolu s kamarátmi aj založil. Druhým šerifom osady  v neskorších rokoch bol kamarát Kecal. Prvý rok, než si postavili búdu, sa túlali po celých Malých Karpatoch od bratislavskej Koliby po Monrepos. Prešli všetky najznámejšie malokarpatské kopce, ako Záruby, Vysokú, Vápennú, Roštún, Čmelek a ďalšie.

 

 

Prvá vlajka trampskej osady MALÍ BOBRI...

 

 

Svoj flek mali v Račanskej časti Malých Karpát na Bajzdrici. Tu si postavili na jar v roku 1969 i prístrešok,  takú polo - chatku, ten im však v roku 1970 v novembri  vypálili.

Potlach, ktorý osada usporiadala v roku 1971 bol vlastnou osadou rozpustený až počas príchodu trampov na tento potlach a vlastne sa konal na viacerých miestach. Vyslovene ich tomu donútili nátlakové politické dôvody, kopec príslušníkov VB potulujúcich sa okolo miesta konania potlachu a nevedome vybratý termín potlachu - v Bratislave sa v tom čase totiž konal zjazd vtedajšej vládnucej strany.

 
 

Osada MALÍ BOBRI sa v čase po svojom vzniku zúčastnila aj niekoľko desiatok potlachov iných osád po celom vtedajšom Československu, na ktoré dostali pozvánky. Stávalo sa  že osada dostala na jeden termín aj tri rôzne pozvánky, tak sa kamaráti z osady rozdelili a išli na tri rôzne miesta - Košice, Brno a Malé Karpaty a takmer vždy si priniesli z týchto potlachov za svoje vystúpenia v speve či v iných súťažiach aj ocenenia vo forme placiek, či diplomov.

 

 

 

...kamaráti z trampskej osady MALÍ BOBRI v roku 1970.
Zľava: Plameň, Jimmy, Káčer a Joker...

 

 

Kamaráti z trampskej osady MALÍ BOBRI po vzniku osady pravidelne každý rok chodievali spoločne aj na Veľké vandre. Postupne tak navštívili Jizerské hory, Krkonoše, Jeseníky, Vysoké a Nízke Tatry, Veľkú a Malú Fatru, Slovenský raj, Slovenský kras, Vihorlat a ďalšie pre trampov zaujímavé miesta.

Osadník, kamarát Plameň sa venoval aj hudbe a trampským piesňam,  svoju prvú pieseň napísal v roku 1970 a ako jeden z mala slovenských pesničkárov sa zúčastnil i Československého festivalu trampských a country piesni PORTA. Plameň neskôr vydal spevníček vlastných trampských piesní. Autorom niektorých textov z jeho spevníka je kamarát Kaktus.

Kamarát Plameň vystupoval i na mnohých večeroch trampských piesní so svojimi vlastnými skladbami. Spomenieme aspoň niektoré mestá a miesta kde vystupoval: Praha - Amfora, Kroměríž, Jihlava, Brno, Sokolov, Bratislava, Rača, Malá Mača, Stupavský širák, Ivanka pri Dunaji atd. Na Slovensku v roku 1972 patril i medzi víťazov Celoslovenskej prehliadky a súťaže trampských piesní Luna Silva a takto sa dostal na Celoštátnu Portu ako hosť.

 

 

 

 
 
 

 

...a tu sa Plameň ponáhľa v roku 1972 na Portu, aby nič nezmeškal.../vlastná karikatúra/...

 

 

Na Slovensku patril i medzi víťazov Celoslovenskej prehliadky a súťaže trampských piesní Luna Silva 1972 a takto sa dostal na Celoštátnu Portu ako vystupujúcí hosť.

Vo svojich spomienkach Plameň o Porte hovorí nasledovné:

„Na každej Porte je nezabudnuteľná atmosféra, ktorú treba zažiť. Nepamätám si kto to povedal, ale nakoniec sa to stalo mottom Porty, že hudba je liek a Porta je jej najlepšou apatiekou. Tým by som chcel povedať, že som tam bol so skvelými ľuďmi. S Jastrabom, ktorý bohužiaľ už nie je medzi nami a Pekelníkom, ktorý ma neskoršie vyprovokoval k tomu, aby som zostavil spevník s vlastnými piesňami so slovenským textom.“

 

Plameňovi sa podarilo vydať v roku 1996 aj zrejme prvé trampské „cédečko“ na Slovensku, s názvom Doba a za pomoc pri jeho vydaní ďakuje aj kamarátovi Ľubošovi.

 
 

 A ako to už u nových „cédečiek“ býva zvykom, malo aj svoj oficiálny krst 14. 2.1997 na Koncerte trampskej piesne v Matičnom dome v  Ivanke pri Dunaji, ktorého usporiadateľ bol kamarát Plameň a ako hosťov si pozval kamaráta Kaktusa a skupiny BELASÍ, DUNAJ, A JE TO a  trampskú osadu ALBATROS.

 

 

...krst prvého Plameňovho CD na Koncerte trampskej piesne v Matičnom dome v  Ivanke pri Dunaji...

 

 
 
 

 

...Plameň...
Foto Pekelník

 

 

Pri hudbe z kamarátov z osady MALÍ BOBRI nezostal len Plameň. Treba spomenúť aj kamaráta Jojzka Kecala, ktorý päť rokov hral a spieval so skupinou Starý orchestrión  a tá vydala zo svojich piesní audio – kazetu  a neskôr i CD s názvom Lásky Starého Orchestriónu.

 
 

 

...obal audiokazety „trampfolkovej“ kapely Starý orchestrión...

 

 

Kapela Starý orchestrión vydala vo vlastnom náklade v júni v roku 1992 aj spevník svojich piesní, kde sa nachádza 9 pôvodných a  5 prevzatých a upravených piesní. Niekoľko slov z úvodu spevníčka ktorý vyšiel ako príloha audiokazety:

„Dúfame, že vás piesne pobavia, potešia i pohladia a prídu vám vhod v chvíľach smutných i radostných. Nemyslíme si o našich piesňach že sú geniálne, ale tvorili sme ich od srdca, pre svojich najbližších, alebo keď nás niečo trápilo, niečo čo sa najlepšie vyjadrí pesničkou“.

V „trampfolkovej“ kapele Starý orchestrión hrali: Zdeněk Šrott – spev a kontrabas,   Vladislav Klesnil   – spev a gitarové sóla, Alojz Kubal – spev a gitara,  Vratislav Kovář – spev a husle, Vladimíra Klesnilová – spev a rytmické nástroje.

 

 

...kapela Starý orchestrión pri svojom vystúpení v Kutuzovových kasárňach v Bratislave v roku 1992...

 

 
 
 

.

..a Lojzko Kecal...

 

 

Šerifom trampskej osady MALÍ BOBRI je Plameň a dlhší čas bol aj kamarát Lojzko Kecal. Osadníkmi sa stali kamaráti a kamarátky: Conrád, Dodo, Ešus - Džipo, Gabča, Guľka, Jimmy, Joker, Lojzo Kecal, Ruksak, Šošon,  Tulák a Žabka.

Členmi trampskej osady MALÍ BOBRI boli aj kamaráti Dubák, Efa, Káčer a Stopár, tí sa však už pobrali na svoj Veľký vander, z ktorého niet návratu.

Trampská osada MALÍ BOBRI udržiavala i dobré dlhoročné kamarátske vzťahy s priateľmi z KLUBU JASKYNIAROV Bratislava, ale i s jaskyniarmi z Plaveckého podhradia a Demänovskej doliny v Nízkych Tatrách.  Vlastne niet sa čomu ani diviť, veď v Klube jaskyniarov boli kamaráti zo známych trampských osád – HORSKÍ TULÁCI, TRHANI, KASKAVELA, SINDY, RODRIGO a NETOPIER.

Každoročne sa spoločne stretávali na jeseň pri spoločnom táborovom ohni na Plaveckom hrade. Bola to dlhoročná tradícia a v tomto prekrásnom  romantickom prostredí sa stretli pri šestnástich táborových ohňoch.

 
 

 

...Plavecký hrad...
Foto Pekelník

 

 
 
 

 

...fotografia zo Stretnutia malokarpatských jaskyniarov na Plaveckom hrade  v roku 1995...
Foto Pekelník

 

 
 
 

 

...stanovanie na lúke pod Plaveckým hradom...
 

Foto Pekelník

 

 
 
 

 

 ...súmrak na Plaveckom hrade...

Foto Pekelník

 

 

Dhoročné priatelstvá s jaskyniarmi a spoločné nádherné večery strávené v prírode a pri táborových ohňoch priviedli MALÍCH BOBROV do veľa nesprístupnených jaskýň a to nielen v Malých Karpatoch, ale i v  iných zaujímavých krasových lokalitách Slovenska, kde mali to šťastie dostať sa spolu s jaskyniarmi.

 
 

 

...výprava kamarátov z osady MALÍ BOBRI do jaskyne Mieru, v roku 1980, kde ich doprevádzali jaskyniari z Demänovskej doliny. Na fotografii Ešus - Džipo a Plameň...


Foto Pekelník

 

 
 
 

 

...nádherné tajomstvá podzemia Demänovskej doliny. Nekonečná dlhá i keď krásna jaskyňa. A tak unavený Plameň /vpravo/ rozmýšľa či sa už vrátiť, alebo pokračovať ďalej...
 

Foto Pekelník

 

 

Svoje výlety za podzemnými krásami si nazvali expedíciami a väčšinou trvali päť až sedem dní,  tieto mali dopredu presne stanovený plán. Spomeniem aspoň jednu takúto výpravu v roku 1980, lepšie povedané jej plán, ktorý býval na všetkých výpravách veľmi prísne dodržaný.

Prvý deň: Z Bratislavy – Strečno – návšteva Manínskej tiesňavy – Demänovská         dolina.                

Druhý deň: Demänovská dolina - výstup k Ľadovej jaskyni a návšteva jej neprístupných častí /druhé jaskynné poschodie/. Prechod masívom Nižného a Vyšného Uhlišťa, výstup na skalu Bašty a prechod skalnými rímsami k jaskyni Okno – prechod podzemnými časťami jaskyne Okno a zostup Tunelovou jaskyňou do údolia Demänovky.          

Tretí deň: Výstup do Baníkovej jaskyne a jej prechod – návšteva jaskyne Slobody a jej nesprístupnených priestorov – podzemím k objavnému ponoru Demänovskej jaskyne Slobody – povrchová návšteva Demänovskej vyvieračky a jaskyne Vyvieranie. Posedenie s jaskyniarmi z Demänovskej doliny u táborového ohňa.

Štvrtý deň: „Celodenná“ túra do veľkého podzemného komplexu nesprístupnenej jaskyne Mieru.

Piaty deň: Z Demänovskej doliny popri priehrade Liptovská Mara do Kvačianskej doliny. Zimný prechod Kvačianskou roklinou – cesta do Bratislavy.

Tu je treba tiež spomenúť vynikajúceho kamaráta trampa a jaskyniara Vlada Žikeša – Pavúka. Jeho veľký zrubový domček a hlavne veľká lesná „záhrada“ pri hučiacej Demänovke vždy pritúlila kamarátov. Tu bolo dostatok miesta na postavenie stanov a aj na večerné táborové ohne plné trampských piesní a správnej zábavy. Odtiaľto sa podnikali vysokohorské túry na hrebeň Nízkych Tatier i po cestách, bočných hrebeňoch  a roklinách,  ktoré nikdy neboli značené a boli najkrajšími šperkami okolitej prírody. Pavúk sprevádzal kamarátov i po veľkých nesprístupnených jaskyniach a podzemných systémoch, nielen Demänovskej doliny, ktoré síce nemali tak nádhernú výzdobu ako Jaskyňa Slobody, alebo Mieru, ale mnohokrát boli miestom, kde zrejme ľudská noha vstúpila po prvý krát

Pavúk ako jeden z najlepších mladších znalcov Demänovského krasu a hlavne jaskyniar, vždy bol ochotný kamarátov trampov sprevádzať mnohokilometrovým  tajuplným a nádherným podzemím Nízkych Tatier. Žiaľ však už nie je medzi nami. Pred niekoľkými rokmi tragický zahynul pri prieskume a potápaní sa v jaskyni Vyvieranie, v Nízkych Tatrách, v Demänovskej doline. 

 

 
 
 

   

Kamarát Pavúk - Láďo Žikeš 

† 16.12.1984

Tragický zahynul ako 32 ročný  pri  potápačskom prieskume Demänovských jaskýň  v Jaskyni slobody v Pekelnom sifóne.

Foto Pekelník

 

 

Osadníci chodievali spolu i s inými kamarátmi aj na pravidelné letné dvanásťdňové - až štrnásťdňové tábory do Veľkej Fatry v Liptovskej Revúcej a neskoršie aj na na Podsuchú, na rozhraní Veľkej Fatry a Nízkých Tatier. Tieto tábory boli spojené s mnohými výstupmi na končiare Veľkej Fatry - Rakytov, Čierny Kameň, Borišov, Krížnu, Zvolen, Ostredok  a aj Nízkych Tatier, ako Salatín, Brankov, k Brankovskému vodopádu a ďalšie. Na salaši Marčekovo pod Čiernym kameňom vo Veľkej Fatre sa spriatelili s bačom Florišom a s valachmi. 

 

 

 

Veľká Fatra, cestou v doline Liptovských Revúcich, na fotografii Ešus - Džipo a Janka v roku 1977...


Foto Pekelník

 

 
 
 

 

...cestou do "trampského Raja" na salaš Marčekovo, nachádzajúceho sa pod neskutočne nádherným bralom Čierneho Kameňa...


Foto Pekelník

 

 
 
 

 

Črpákové a žinčicové zátišie zo salaša Marčekovo. Tieto črpáky a drevenú soľničku vlastnoručne zhotovil bača Floriš, mimoriadne vzácny človek, ktorý mal množstvo ďalších ušľachtilých "ľudovoumeleckých" záľub, medzi inými aj s obľubou hrával nádherné melódie na fujare a aj píšťale, ktoré si tiež sám zhotovil...


Foto Pekelník

 

 
 
 

 

...no predsa je fantastická a chutí až moc....Florišovou žinčicou sa napájajú kamaráti Svorad a Joker...


Foto Pekelník

 

 

Našli si tak jedno z prekrásnych miest vysokohorský salaš Marčekovo s mimoriadne vzácným človekom bačom Florišom a jeho nezabudnuteľnými valachmi. Boli to ľudia, ktorí celý svoj život prežili vlastne v horách a spoločné posedenia spolu s nimi boli už zážitkom samým o sebe. Tu na Marčekove sa MALÍ BOBRI každoročne zastavili a v tomto azda poslednom raji na zemi, v tých dobách najvyššie položeného salaša na Slovensku, strávili mnoho nezabudnuteľných chvíľ pri večerných ohňoch a  zvukoch pastierskej píšťaly, fujary slovenských ľudových piesní - najmä pastierskych, striedaných s gitarou a známymi trampskými pesničkami. Tieto naozaj nezabudnuteľné chvíle boli spojené s opekaním ovce, pitím žinčice, jedením ovčieho syra a s jemným pridaním nápoja pre náladu, nazývaného rum a borovička. Že sa to raz nezaobišlo bez návštevy medveďa a pustošením medzi ovečkami, to  snáď ako keby už patrilo k tomuto vysokohorskému koloritu.  

 

 

 

...nezabudnuteľné zostali v mysliach pohľady na hrebeň Veľkej Fatry, v pozadí Čierny kameň, tesne pod ním stál salaš Marčekovo, miesto kam osadníci z MALÝCH BOBROV rád a často chodievali....
 

Foto Pekelník

 

 

 

Kamarátov z MALÍCH BOBROV často krát lákala aj rieka. Preto nemožno nespomenúť aspoň jednou vetou viacročný, až päťnásobný Splav rieky Hron a to z Hronskej Dúbravy do Kozároviec.

Preto že MALÍ BOBRI sú spriatelení s veľa vodáckými trampskými osadami a to hlavne z Ivanky pri Dunaji, absolvovali niekoľko splavov po „veľkom“ a Malom Dunaji. Každý z týchto splavov mal nezabudnuteľnú atmosféru a kamaráti si odtiaľ vždy odnášali veľa pekných zážitkov a ako sa hovorí „až na tie komáre“.

 

 

 

... spomienka na splav Malého Dunaja.

Foto Plameň

 

 
 
 

 

Ešus - Džipo a Janka, spomienka na splav Hrona v roku 1976


Foto Pekelník

 

 
 
 

...totem kamaráta Jokera, ktorý mu k životnému jubileu zhotovil kamarát Rudy z trampskej osady BIELY KAMEŇ, zo Svätého Jura...

Foto Pekelník

 

Poslednú a hádam najväčšiu akciu v histórii trampskej osady MALÍ BOBRI usporiadala osada v dňoch 3. – 4. X. 1998 k 30.výročiu založenia svojej osady.

Potlach na ktorom sa zišlo okolo 300 kamarátov a kamarátiek z rôznych trampských osád: 

ARIZONA - Bratislava, BIELI SUPI  - Trnava, BIELY NETOPIER - Bratislava, COLORADO RIVER - Bratislava, ČIERNA LABUŤ - Bratislava Rača, ČIERNA ĽALIA - Bratislava, ČIERNA RUŽA – Bratislava, ČIERNY VAMPÍR - Bratislava, FATUHIVA – Bratislava, GRANADA – Bratislava Rača, GAME FARM – Bratislava, HAY RIVER - Bratislava, JICARILLA – Bratislava, KAMARÁTI – Bratislava, KAMARÁTI ÚDOLIA SMRTI – Bratislava, MANILA - Bratislava, NIPIGON – Bratislava, NETOPIER – Bratislava, ONTÁRIO - Bratislava, OHIO – Bratislava Rača, POLÁRNI VLCI – Bratislava, POTULNÁ – Bratislava, RUDÝ ŠÍP – Bratislava, SAN DIEGO – Bratislava, STARÝ DUNAJ - Bratislava, STS - Bratislava, TÁBOR ŠTVANÝCH – Trnava, TORONTO - Bratislava, TÚLAVÝ MUSTANG - Bratislava, TIGER – Znojmo, UNCAS - Bratislava, ZLATÁ KALEDÓNIA – Ivanka pri Dunaji, ZLATÁ LÍŠKA – Rača

Potlach bol dôstojnou oslavou ich spoločnej tridsaťročnej činnosti, krásneho a nezabudnuteľného kamarátstva.

 
 
 
 
 
 

 

Slávnostné zapaľovanie ohňa na potlachu MALÍCH BOBROV v roku 1998. Oheň zapaľujú kamaráti Kamzík z trampskej osady OHIO z Rače, Honzík z trampskej osady TIGER zo Znojma, Pivčo z trampskej osady ČIERNA RUŽA a Sabin z trampskej osady OHIO.
 

Foto Pekelník

 

 
 
 

 

Kamaráti z trampskej osady MALÍ BOBRI na potlachu pri príležitosti 30.výročia založenia osady - 4.X.1998 na campe Žabák.
Zľava: Lojzko Kecal, Joker, Dodo, Plameň, Jimmy a Ešus Džipo.

 

Foto Pekelník

 

 

 

 

...kamaráti z MALÝCH BOBROV v roku 2004.
zlava: Lojzko Kecal, Buffalo, Joker, Dodo, Plameň a Ešus Džipo...

 

 

 

 

Trampská hudba, ta dala do kopy malých bobrov kamarátov Plameňa a Lojzka Kecala  aj v roku 2005 a tak už neboli osadnými "sólo kaprami", ale spolu s kamarátmi z iných osád si založili trampskú skupinu PLAMENE.

 

 

 

...skupina PLAMENE na obale CD...

 

 

Táto skupina prekvapila nielen svojou hudbou, ale aj piesňami ktoré sa dajú počúvať nie len raz a dosť, ale i  niekoľkokrát po sebe... a potom niekedy zas znova. Plameň zakrátko po vzniku skupiny pokrstil zo svojou novou skupinou PLAMENE hudobné CD plné trampských piesní, o ktorom netreba ani veľa písať... a možno  to vôbec  nie je ani potrebné... preto že dobré veci sa chvália samé. 

   
 
 

 

...čo - to o skupine PLAMENE z roku 2005 a obalu CD...

 

 
 
 

 

...zoznam piesní z CD PLAMENE - Na cestách lesom...

 

 
 
 

 

... slovo o skupine PLAMENE dané kapelníkovi kamarátovi Plameňovi...

 

 

Jednoducho povedané CD sa im podarilo a stojí nám za to, ak máme radi dobrú trampskú muziku si ho zaobstarať a pridať do svojej hudobnej knižnice.

V trampskej osade MALÍ BOBRI vždy boli šikovní trampíci a nielen hudba bola ich hlavnou doménou... Kamaráti Ešus Džipo a Buffalo sa venovali a venujú aj fotografovaniu a ich fotografie sa stali ozdobou nejednej trampskej kroniky, či trampského časopisu. Výberové fotografie kamaráta Ešusa Džipa nájdete i na našich stránkach v rubrike trampská tvorivosť.

 

Trampská osada MALÍ BOBRI sa v roku 1980 stáva členom  SPOJENÝCH TRAMPSKÝCH OSÁD NEMECKÁ DOLINA, ktoré  pozostávajú zo štyroch bratislavských osád:

ČIERNY VAMPÍR - založenej v roku 1968
MALÍ BOBRI -  založenej v roku 1968
TAJFÚN -  založenej v roku 1965
TÚLAVÝ MUSTANG - založenej v roku 1967

Kamarátov zo SPOJENÝCH TRAMPSKÝCH OSÁD NEMECKÁ okrem dlhoročného vzácneho trampského kamarátstva spája predovšetkým ich nádherný camp v malokarpatskej  Nemeckej doline. Každá osada však svojím konaním a vystupovaním naďalej zostáva samostatnou. Viac o STO NEMECKÁ DOLINA sa môžete dočítať na našich stránkach v rubrike OSADY.


Trampské ocenenie kanadských trampov - Legenda trampingu Johna Hawkinsa - putuje v roku 2010 z Kanady do SPOJENÝCH TRAMPSKÝCH OSÁD NEMECKA DOLINA, kde sa stavajú jeho nositeľmi kamaráti Janka a Ešus - Džipo.

 
 

 

Janka a Ešus - Džipo


Foto Pekelník

 

 

Text Pekelník
Grafika Pekelník
Fotografie Pekelník, Plameň, Ešus Džipo, Buffalo a Kronika trampskej osady MALÍ BOBRI

© Pekelník 2010

 

 

 
 

 

Pieseň v pozadí s názvom
"Spomienka", spieva  kamarát Plameň
z trampskej osady MALÍ BOBRI z Bratislavy, v roku 1996.
Hudba: Ján Lukačovič - Plameň