"Fašianok je milý sviatok,
     ponúknite šunky plátok,
     slaninku aj klobás pár,
     neľutujte pre nás dar.
     My vám za to zaželáme
     zdravie, šťastie,
     požehnanie..."

 
 
 
 
 
   
 
 
 

 

Po Troch kráľoch prišli Fašiangy, obdobie zábavy a hojnosti...

Obdobie fašiangov trvá od Troch kráľov /6.januára/ do Popolcovej stredy /21.februára/. Po Popolcovej strede sa pre kresťanov začína 40-dňový pôst, ktorý je obdobím prípravy na najväčší kresťanský sviatok - sviatok ukrižovania Ježiša Krista - Veľkú noc.

A tak na Fašiangy, od Troch kráľov do Popolcovej stredy, sa na dedinách konajú tradičné zabíjačky... v mestách /i na dedinách/ svadby, karnevaly, plesy a baly. Inak to nebude /a nebolo/ ani tento rok.

Rádovo stovky plesov a bálov tradične každoročne na Slovensku organizujú rôzne spolky, inštitúcie a firmy. Prečítali sme si napríklad i to, že aj poľovníci zo Slovenska pripravujú svoj 1.Reprezentačný ples poľovníkov v Bratislave a v tomto duchu ožijú priestory Incheba Expo Arény 18. januára 2008 pod záštitou prezidenta republiky Ivana Gašparoviča.  

 

 

 

Opera - historická budova Slovenského národného divadla v Bratislave.
                                                                                         
  Foto:Pekelník

 

Tradičná plesová sezóna v Bratislave sa začala v sobotu 13. januára v historickej budove Slovenského národného divadla - Plesom v Opere,

Že to bol ples noblesný, hovorí i to, že výzdobu tvorilo približne 4000 živých rastlín, pohostenie pre prominentov pripravovalo asi 120 kuchárov a čašníkov a na rôzne lahôdky bolo určených asi 3 000 príborov, 5000 sád tanierov a  8. 000 až 11.000 pohárov /tu sa informácie rozchádzajú/. O pohodlie hostí sa  v opere staralo 28 kuchárov, 100 čašníkov, 10 barmanov a 36-členný pomocný personál. A tancovalo sa všade,  na tanečný parket sa zmenilo hľadisko a dokonca aj priestory, kde zvyčajne hráva orchester.

Ako však Fašiangové obdobie prežívajú trampi, to sa dozvieme, keď  sme nazreli na ples do jednej zo známych ivanských trampských osád:

 

 
   

"NOŠKOVÝ PLES"

V piatok dňa 11. 1. 2008 usporiadala trampská osada. ALBATROS z Ivanky pri Dunaji v Matičnom dome už tradičný v poradí sedemnástý" NOŠKOVÝ PLES" .

Je to zaujímavá akcia pre trampov, milovníkov prírody a kamarátov trampskej osady ALBATROS.

Na prízemí Matičného domu  hrala hudba s názvom "Jedenástka z Ivanky" To všetko uvádzal discjockey... Sála bola plná a hostia pozostávali predovšetkým z Ivanských trampských osád.

Ples prebiehal i na poschodí, ktoré bolo vyhradené trampskému dorastu a mládeži. Na plese bolo asi 170 hostí, je to trochu pomenej ako predchádzajúce roky, na čom má hlavne zásluhu akýsi bacil túlajúci sa po Ivanských domácnostiach.

 

 

Znak trampskej osady ALBATROS v Matičnom dome...

 

 
 
 

 

Aký by to bol ples bez tomboly a tá bola dobrovoľná. Tombolové lístky a malý bufet bola samoobslužné, aj čo sa týka peňazí - však kamaráti si veria...

 

 
 
 

 

...a aj veci v tombole boli úžasné, kto čo priniesol.

 

 
 
 

 

Na úvod osadníci z ALBATROS-u zahrali osadnú hymnu a spolu s nimi  nezabudli zaspievať aj pieseň za kamarátov na večnom vandri /ktorú zložil kamarát Blcha/ .

 

 
 
 

 

Na plese bolo asi 170 hostí...

 

 
 

Problém je však vraj iba v tom, že kto by týchto plesáčov vlastne tu keď ich vidí  na fotografiach aj poznal, keď v lesoch Malých Karpát a luhoch Dunaja ich stretávame v zelených, či karovaných košeliach, menšestrových alebo texaskových nohaviciach a v kanadách... A tu "hrôza", povedal by ortodoxný tramp - čierne lakovky, vyžehlené obleky, viazanky a aj motýlik by sa našiel... My sa však tomu nedivíme, preto že nie sme až tak ortodoxný a prajeme kamarátom z ALBATROS-u aby sa im podarili organizovať takéto plesy i v budúcich rokoch. A verte tomu že tramping by potreboval veľa takýchto akcii, ktoré možno smelo pomenovať názvom  "SAMI SEBE".

 

 

 

To všetko uvádzal "discjockey...".  Po ďalších skladbách, krásnom úvodnom slove a pár vtipoch sa zabávalo, pri striedajúcej hudbe a "hodovalo".

 

 
 
 

 

Po 24.00 hod. sa vyhlasovala tombola...

 

 
 
 

  

Na prízemí Matičného domu  hrala hudba s názvom "Jedenástka z Ivanky"

 

 
 
 

 

Potom opäť zábava, spoločné rozprávanie, hlavne veselá nálada, ktorá patrí k správnej snobskej trampskej zábave.

 

 

 

Okolo 05.00 hod. nadránom sa ples pomaly ukončieval. Lúčili sme sa navzájom so želaním opätovného takéhoto stretnutia po roku na plese, alebo na nejakej inej podobnej spoločenskej akcii.

Za to všetko ďakujeme kamarátom a kamarátkam z Albatrosu, ktorí krásne nachystali a vyzdobili plesovú sálu. A vlastne  aj  keď kamaráti z ALBATROS-u už sú vekom starci, neustále ich obdivujeme, hlavne ich „mladícku aktivitu“  ktorou idú príkladom mladým i oveľa mladším   Trampská osada ALBATROS zostáva naďalej trampským vzorom a to svojimi činmi, kamarátstvom, láskou k prírode a rodinným životom.  Do dnešných dní sa pravidelne schádzajú na osadných slezinách, na svojej Hodrušskej chate  a všetci dobre poznáme aj ich osadný spev . 

Vďaka Vám ALBATROS-áci, robíte to veľmi dobre a my radi prídeme znovu medzi Vás...

/napísal Špricek z trampskej osady ZLATÁ KALEDÓNIA/Písané pod čiarou a len tak, na okraj:

Viete prečo má ples ivanských trampov názov „NOŠKOVÝ PLES“

 "noškový" =  slovo je odvodené od noše, čo bola štvorcová plátená plachta zviazaná štyrmi rohami, do ktorej sa ukladali veci určené na prenášanie. V noši sa dali prenášať rôzne pečené a varené dobroty, ale v tej väčšej uviazanej na chrbte  aj seno a repa z lúk a rolí...

U Ivanskych trampov slovo „noškový“ znamená konzumáciu, teda čo si prinesieš /v noši/, to budeš mať....

Iste že, v konzumácii plesového jedla, to určite nebola noblesa plesov poriadaných v celebritných spoločnostiach, kde čašnici roznášajú plné misy a taniere špecialít... Vládlo tu skôr to, že čo si kto priniesol, to si aj zjedol i vypil... A aby nejedli stále to isté /doma dobre poznané/,  ponúkaniu nebolo konca kraja. Veď bolo z čoho /noše sa priniesli plné/, veď trampské dievčatá sa nedali zahanbiť a dopredu doma pripravovali pre tento ples vo svojich kuchyniach tie najlepšie dobroty. Tak teda tieto dobroty im naozaj tie noblesné celebritné  plesy môžu  len a len závidieť, jedlá od výmyslu kuchárskeho sveta a hlavne vynikajúce chutné jedlá pripravované a varené v domácej kuchyni...