Trampská tvorivosť, samorasty, drevorezby a tehlový zberateľský "koníček"

kamaráta Rudyho - Milana Blahovského

 
 


 


Kamarát Rudy z trampskej osady BIELY KAMEŇ
zo Svätého Jura

 
 
 
 
   

Kamarát Rudy  je zakladajúcim členom trampskej osady

BIELY KAMEŇ

Trampskú osadu BIELY KAMEŇ  tvoria kamaráti Boris, Janko, Jaroslav, Roman  a Rudy z Neštychu a  Svätého Jura.

Osada mala v sedemdesiatych rokoch svoje sídlo na hrade Biely Kameň v Malých Karpatoch nad Neštychom. Ich camp sa nachádzal v hradnej pivnici - dosť priestrannej, kde si vybudovali aj krb.

Toto romantické miesto pri hradnom krbe často bolo navštevovali i kamarátmi z iných spriatelených trampských osád. Po čase im všetko zdemolovali vandali a možno aj miestni závistlivci. Potom tento svoj camp už neobnovili a do dnešných dní sú potulnou osadou.

 
 
 
 

 

Písať a predstaviť predmety Rudyho trampskej tvorivosti nie je jednoduché, možno i pre to, že Rudy vytvoril pre kamarátov a pre ich chatky a zruby  velľa krásnych trampských drevorezieb či iných spomienkových trampských predmetov, ktoré sa časom "roztratili"  a ich zdokumentovanie na našich stránkach je takto dosť ťažké, či skôr nemožné. Viaceré z týchto skoro umeleckých predmetov  drevorezieb sa už jednoducho vytratili do neznáma a faktom je že tieto tieto Rudyho drevorezby zostali už len v spomienkach starších  kamarátov na časy, keď zdobili miesta pri  krboch, či priamo na krbovej doske v trampských zruboch.

Nenávratne sa stratili i ďalšie Rudyho drevorezby a  veci, ktoré sa stali pre zmenu korisťou vykrádačov trampských chát. Takto aj z Pekelníkovej chaty, kde okrem množstva iných darčekov od trampov a trampských pamiatkových  predmetov bola odcudzená aj nádherná pol metrová Rudyho vyrezávaná drevená sovička, pýcha Pekelníkovej zbierky...

Nuž nezachovalo sa toho vela, ale Rudy na svoje dlátka a drevo našťastie nikdy nezanevrel a dodnes vyrezáva pekné predmety z dreva. Vlastne i keď už toho času na túto prácu v poslednom čase má akosi  pomenej a viac mu zaberie čas, ktorý je potrebné venovať rodinnému mini podnikaniu, čiže bežnému životu.

 

 

   
 
 

 

 
 
 

 ...Rudyho rezbárske prvotiny...

 
 
 
     
 
 

Súčasné Rudyho drevorezby - indiáni zo záhradného altánku.

 
 

Nie je vôbec zvykom na našom TRAMP NETE  písať veľa o domácom /i keď vlastne  trampskom / zázemí  kamarátov a ich profesii, či zamestnaní, ale myslím si že u Rudyho je to prostredie veľmi zaujímavé a tiež sa tomu pri  rozprávaní  o Rudyho trampskej a zberateľskej tvorivosti akosi nedá vyhnúť. Spoznať trochu viac Rudyho tvorivosť a široký rozsah jeho zberateľskej činnosti sa dá len osobnou návštevou jeho "súkromnej historickej galérie". A tak zvedavosť i náš záujem nás zaviedol ku kamarátovi Rudymu do malého vinohradníckeho malokarpatského mestečka Svätý Jur, vzdialeného iba kúsok od Bratislavy.

 

   

Naša návšteva je dopredu ohlásená a tak Rudy po zvítaní nás pozýva do jeho vinnej pivničky pod rodinným domom a zdá sa mu byť ako samozrejme, že hneď po vstupe do tohoto malého kráľovstva vinného moku nás ponúka pohárikom dobrého vína.

 

 

Pri poháriku  sa dozvedáme trochu i z rodinnej histórie, i to že Rudy je od roku 1986 vlastníkom malého rodinného vinárstva vyrábajúce prírodné vína. Neskoršie v roku 2003 začal s výrobou vlastných vín predovšetkým s odrodami Alibernet a Veltínské zelené. Jeho prírodné vína boli vysokej kvality čomu dosvedčuje viacero ocenení z výstav kde dosiahol i zlaté diplomy a to nie len na Slovensku ale i na Morave.

 
 

 

Je len samozrejme že svoju ponuku vín postupne rozširuje o ďalšie, tiež pôvodne dominantné  odrody pestované vo Svätom Jure, Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Müller-Thurgau a aj Silvánske zelené.

V jednej z jeho dvoch pivníc do ktorej nás zaviedol by ste však márne hľadali  súdky z vínom. Totiž nachádza sa tu Rudyho neuveriteľné veľká zbierka tehál ktorá patrí medzi najväčšie súkromné zbierky tohoto typu u nás. Milan sa amatérsky už od svojej mladosti zaoberá amatérskou archeológiou a v tomto obore spolupracuje s viacerými archeologickými pracoviskami ako napríklad s Archeologickým múzeom patriacim Slovenskému národnému múzeu a tiež často pomáha tieto múzea obohatiť o mnohé i vzácne archeologické predmety, najmä však tehly a predmety z pálenej hliny. Možno tu vidieť i hlinené rúrky a korýtka  z  vodovodu na Svätojurské hradisko, ale i hlinené korýtka vodovodu zásobujúceho svätojurský  hrad Biely kameň  v ďalekej našej minulosti pitnou vodou.

Historické hlinené korýtkové vodovody na hrad Biely kameň dovtedy neznáme objavili spolu so svojimi priateľmi na porušenom svahu pri stavbe lyžiarskeho mostíka z rokov sedemdesiatých, ešte v roku 1976,

 
 

...historický hlinený korýtkový vodovod na hrad Bielý kameň...

 

Rudy sa tomuto svojmu "koníčku" venuje už 35 rokov a tak sa ani niet čo diviť , že jeho unikátna  zbierka, má vyše 2000 tehál.

 
 

 


Rudy k zbieraniu tehál sa dostal v roku 1994 teda ešte v mladšom veku ako vyučený remeselník - murár. Pri rekonštrukcii starého domu  a búraní jednej z jeho stien našiel tehlu s akýmsi grófskym erbom - no a tak zberateľský koníček bol na svete a neskôr z literatúry zistil že  získal tehlu s označením Jána Františka Pálfiho.  Dnes v Rudyho zbierke tehál nájdete však aj oveľa vzácnejšie exponáty staré tisícročia.

 
 

...fragment rímskej tehly s číselným označením légie...

 

Najstaršie tehly Rudyho zbierky sú však z rímskeho obdobia z čias  z obdobia prítomnosti rímskych légií v Panónii, na dnešnom území Slovenska. 

Veľmi zaujímavé sú tiež nájdené tehly z doby  stredovekého Uhorska a novovekého Rakúsko - Uhorska, ale tiež zberatelsky cenné a historicky zaujímavé sú aj tehly z obdobia Československej republiky.

 
 

...všetky tehly sú vystavené na poličkách...

 
 

Tehly, ktoré v svojej galerii vlastní, pochádzajú vlastne z celej Európy. Dnes skutočná hodnota tohoto "tehlového" pokladu je vlastne nevyčísliteľná a stala sa akýmsi "lateráriom" z dejín tehliarstva na Slovensku.

Ten kto si myslí, že sa jedná o zbierku nahromadených bez ladu a skladu naukladaných starých tehál je na omyle. Rudy všetky znaky na tehlách dôkladne preskúma a to preto, aby poznal ich pôvod. Je zaujímavé mať v zbierke napríklad tehlu s iniciálkami mena Mikuláša Berčéniho, hlavného generála povstaleckých vojsk Františka II. Rákociho.

 
 

...v Rudyho zbierke tehál vládne poriadok a každý znak na tehlách je zdokumentovaný...

 

Stretneme sa tu s mnohými erbami a ich grafickými zobrazeniami, ako trebárs z miest Bratislava, Ilava, Nové Zámky, Pezinok, Trnava, Zlaté Moravce  i Rudyho domáceho Svätého Jura a desiatky ďalších miest a mestečiek.  Milanovu neobyčajnú zbierku už obdivoval nielen štáb z Chorvátskej televízie, ale aj Bulhari, Číňania či Litovčania a záujem je príliš veľký, no snaží sa i v tejto veci vyhovieť vyhovieť.

 
 

...Rudy je aj veľký znalec histórie, najmä jeho mestečka Svätý Jur a tak s návštevníkmi jeho galérie rád diskutuje i o tejto téme...

 
 
 

 
 
 

...Sv.Urban, drevorezba Rudyho, z jeho vinárskej Svätojurskej pivničky...

 
 
 
 
 
 

...táto fotografia na našu stránku nebola vybraná náhodne. Totiž Rudy tuto v roku 2015 bol hlavným majstrom, vymurovania  kaplnky a jej  postavenia v svätojurských vinohradoch... 

 
 
 

Z posvätenia sochy sv. Urbana pri ceste vo svätojurských
viniciach  z Pezinka do Jura 30.5.2015, za prítomnosti Rudyho - Milana Bláhovského.

 
 
 

...Rudyho dom v Sv. Jure, miesto kde sa nachádza Galéria so vzácnou zbierkou tehál...
Milan Blahovský, Kollárova 13, 900 21 Svätý Jur. GPS: 48.248131, 17.214177 Mobil: 0944 236 936

 
 

Na záver nášho „stretnutia“ s Rudym treba povedať, že ako vidno, je príkladom trampa so širokou paletou záujmov. Dodnes ho láka príroda. Rád sa túla sa po Malých Karpatoch v akomkoľvek čase a počasí. Rád navštevuje kamarátov-trampov, najmä v oblasti Košarisko... Rád si zabrnká na gitaru, zaspomína na starých kamarátov a na ich pesničky, rád si privolá romantiku dávnych čias. Jednoducho, napriek času, ktorý uplynul a napriek tomu čo mu priniesol, Rudy zostáva trampom. Takým, akým bol vtedy, keď prvý raz vyšiel do Karpát s chlebníkom na pleci, dekou pod pazuchou a stetsonom na hlave. A takým Rudy zrejme už zostane!

 RUDYHO SAMORASTY A DREVOREZBY

 
 

 

No tak  hádajte? Kto som ja, fúzatý a akému účelu asi slúžim?

 
 
 

...áno, som štupeľ z demižónu a chránim jeho obsah...

 
 
 

... had s kráľovskou korunou...

 
 
 

...a ja zas Permonik z Borinskej jaskyne...

 
 
 

...moje kráľovstvo je chudobné, v tejto dóze je celý náš majetok, kráľovský dlh je obrovský a pôžičky sú na dlhovej brzde...

 
 
 

...čertík s dlhými rohmi zo Svätojurských vinohradov...

 
 
 

...čertík zo Svätojurských vinohradov (detail)...

 
 
 

...kráľovič starší z hradu Biely Kameň...

 
 
 

...kráľovič mladší  z hradu Biely Kameň...

 
 
 

...lesná bosorka s ukradnutým srdcom...

 
 
 

...malokarpatský natives -indián...

 
 
 

...indiánski bratia...

 
 
 

...tehlové zátišie...

 
 
 

...tehlové zátišie...

 
 
 
 
 

...Rudyho lesná múdrosť, darček k 60 /2007/ na chate u Pekelníka...

 
 
 

...sovička...

 
 
 

...Rudyho drevorezba sovičky, darček k 65 (2012) na chate u Pekelníka...

 
 
 

...Dodo, vyhynutý vták, sa objavil v Malých Karpatoch...

 
 
 

...Sv. Urban patrón vinohradov a pivníc...

 
 
 

...nebezpečná vinná muška...

 
 
 

...slnečný pohárik (črpáčik)...

 
 
 

...starý tramp...

 
 
 

...strážca lesa...

 
 
 

...lesná múdrosť...

 
 
 

...že by - Traja králi?...

 
 
 

...tokajúci vták...

 
 
 

...trampskí country speváci zo Svätojurskej vinnej pivnice.

 
 
 
 
 
 
 

 

Pieseň "Príbeh" hrajú a spievajú kamaráti z  trampskej kapely KALUMET
z Bratislavy.
Text a hudba: Tomáš Gluvňa - Glufo

 

 

 

 
 
 
 

 

Fotografie na tejto stránke Montana - Svorad Štolc, Pekelník Tomáš a Pekelník.

Text Pekelník

Stránku pripravil a graficky spracoval
Pekelník

© Pekelník KRONIKA TRAMPSKÝCH OSÁD 2017