Šoc z trampskej osady
DESPERADO



ŠOCOVA GRAFIKA A KRESBY

 

 
 
 

 

Kamarát Šoc na trampskej osade ČIERNA LABUŤ v Malých Karpatoch
Foto: Pekelník

 

 
 
 

 

 

 

Kamarát Šoc
z T.O. DESPERADO

 

 
 

Bratislavská trampská osada DESPERADO bola založená v roku 1955 na Jeleňom fleku, v Samotárskom údolí nad Mariankou.  Zakrátko po jej vzniku v roku 1957 sa stáva členom osady aj kamarát Šoc. Dá sa povedať že svoj trvalý camp zo začiatku nemali a svoje stany rozprestierali na mnohých vtedajších flekoch Malých Karpát. Najviac si obľúbili miesta starej Savany nad Mariankou, tiež Samotárske udolie a kamp na Cípe - kúsok od Granady. V zimných mesiacoch ich často hostieval starý a romantický zrub trampskej osady UTAH.

Osadníci z DESPERADA si po rokoch  svojho pôsobenia nakoniec  našli v Karpatoch aj svoj stálejší  camp neďaleko trampskej Granady,  v brezovom lese, kde vyviera jeden z Granadských potokov. Postavili si tu tri podsady - na tri stany a ohnište. Flek pomenovali DESPERADO CAMP. Tento flek bol ozajstným "eldorádom" ich osady po niekoľko rokov. Chodievalo sem  aj viac kamarátov i z iných osád.

 

 

 
Šocova olejomaľba s názvom "Konský rybník"...

 

 

Ich trampské cesty často viedli aj do Slovenského Raja, ale i do Čiech - hlavne na Kocábu, tiež na Moravu. V roku 1958 navštívili na Zlatej rieke vo Hvězdoniciach Boba Hurikána. Prekrásne okolie jeho ranča, interiér jeho zrubu, akoby vystrihnutý z románu Jacka Londona a s tým nerozlučne spojené kamarátstvo...

Na osadných vandroch bolo vždy veselo. Či už na campoch starej Granady, Pasekách, Savane, Sahare, Deniske, vo Švedskom parku,  na Kamennom mlyne, na táboriskách pod Zochovou chatou, v Slnečnom údolí a na iných miestach.

Kamaráti z trampskej osady DESPERADO cez týždeň sa stretávali u Tedda, alebo Šoca. Ale aj v hostinci na hradných schodoch "U Janka" alebo dole pod hradom „u Dudeka“ /pozn.: dnes reštaurácia „Rybársky cech“/ - na pivo a "soritáš" - karty. Tam sa tiež hodne hrávalo a spievalo, prevažne trampské songy.

 

 
...Šocová fotografia, ktorú nazval "Bláznivý traper - hubár z Teslin River"...

 

 

Kamaráti Šoc a Mike Klondike z DESPERADA v spojení s Teddom Yukonom zo ZÁLESÁKU, pomohli dôkladne opraviť /znovu postaviť/ Teddovú chatu Zálesák. Táto chata vlastne bez akejkoľvek väčšej údržby a ďalšej rekonštrukcie prežíva v pomerne dobrom stave dodnes. No nevieme či veta bez akejkoľvek údržby, sa jej nemôže stať osudnou.

Dlho si však opravenej chaty neužili, zvládli ešte v lete v roku 1968 spoločný Veľký vander v Liptovských Tatrách - pod Barancom a okolí, po dolinách k Orave. Tu na týchto krásnych odľahlých miestach bez ľudí, vyhľadávali samotu.

 

 
...Šocová olejomaľba s názvom "Český rybník"...

 

 

Tesne po návrate z dovolenky prišiel 21.august 1968.

Aj Šoc ešte stihol rozdať kamarátom svoju vandrácku výbavu. Sedem dní nato bol vo ViedniA tak začiatkom októbra všetci začali nový život - v Kanade. 

Ich novým domovom sa stal kanadský Edmonton, kde sa usadila a emigrovala praktický celá osada. Nakoniec v Edmontone zostávajú len Šoc, spolu s bratom a ostatní osadníci sa usadili v teplejšom Vancouveri.

 

 
...návraty... Kamarát  Šoc po rokoch prežitých v kanadskom Edmontone navštevuje svoju starú vlasť a prvé jeho kroky vedú na trampskú osadu ZÁLESÁK, na ktorú má veľa krásnych spomienok. Stretáva tu starších pamätníkov, Toma Zálesáka a Billa. Sprevádza ho kamarát Donald z trampskej sady HAY RIVER...
 

Foto: Pekelník

 

 
 
 

 

...vnútorné pôvodné vybavenie zrubu Zálesák sa vôbec nezmenilo a zostalo v tom stave ako ho kamaráti z osady DESPERÁDO, spolu s Teddom Zálesákom v roku 1968 zariadili...
Na fotografii kamarát Šoc, pod osadným totemom trampskej osady ZÁLESÁK, umiestneným vo vnútri zrubu...
 

Foto: Pekelník

 

 
 
 

 

...kamarát Šoc, pri návrate do  starej vlasti navštívil viacero trampských osád. Jedna z nich bola i račianska osada ČIERNA LABUŤ, odkiaľ je táto fotografia. Na fotografii sú kamaráti Donald z trampskej osady HAY RIVER, Pijan zo SPOJENÝCH TRAMPSKÝCH OSÁD - DAKOTA, SLEPIČKA,  ASUNCION a Šoc z trampskej osady DESPERADO...
 

Foto: Pekelník

 

 

V roku 1968 po príchode Šoca do Edmontonu, sa tu zoznamuje s veľkým milovníkom diaľok a cestovateľom, s kamarátom Kingom /pôvodom z Karlových Varov/, ktorý tak isto tu začína svoj druhý život a hľadá nový domov. King toho už veľa precestoval po Kanade i Spojených štátoch a navštívil i veľa kamarátov, trampov ktorých poznal v bývalej vlasti. King zoznamuje Šoca s kamarátom Freďákom, ktorý tam bol už pred nimi a tiež s partiou trampov v Calgary.

 

 
...Šocová olejomaľba s názvom "MOOSE"...

 

 

Potom ten trampský život už celkom išiel. Začali sa poriadať sleziny a potlachy. Po čase pribúda pár ďalších trampov, kamaráti Whisky, Vierča, Pepík a pár ešte ďalších kamarátov z Prahy. V zápätí sa tam objavili brňáci Matejíčkovci - Karel a Míla /banjo a gitara/ a tí sa zaslúžili hlavne o to, že partia sa začína pravidelne týždenne stretávať pri dobrej muzike a trampských piesňach. Po roku 1980 pribúdajú muzikanti, ako Ada Vostrý a potom jeho manželka , speváčka Lenka Slabá, ďalej kamarát a bezvadný muzikant Jarda Bier - Medveď. Ešte neskoršie jeho sestra Alenka, gitaristka, muzikantka a moc dobrá speváčka pôvodom z Plzne,  dnes manželka kamaráta Whiskyho.

 
 
 
 

 
...Edmontonská parta na jednej zo svojich slezín v roku 1996...

 

 

Ako hovoria kamaráti z Edmontonu, osadu a šerifa nemajú, sú len tak "KAMARÁTI Z EDMONTONU" a i keď ich  tam neni akosi veľa, predovšetkým sú  na dané pomery dobrá partia.

 

 
...Šocová olejomaľba na bobrej kožušine...

 

 

Ako partia sa zapájajú do čulého života trampov severného kontinentu, no na usporiadanie pravidelných zapadokanadských potlachov bolo ich predsa len trochu malo, takže obyčajne poriadali len výročné sleziny v horách, raz za dva roky. Na jednej z nich tu privítali aj budějovických Nezmarov.

 

 
...Šocov grafický návrh domoveniek pre trampskú osadu KAMARÁTI OSTROVA a KAMARÁTOV Z EDMONTONU...

 

 
 

 
...bizónia lebka - olejomaľba na bobrej kožušine...

 

 
 
 

 
...Šocov grafický návrh znaku 5.celosvetového potlachu trampov...

 

 
 

 
...Šocova olejomaľba na bobrej kožušine...

 

 

KAMARÁTI Z EDMONTONU boli aj jedni zo spoluporiadateľov svetového potlachu v Kanade, na Bush River '98.

Skoro všetci "edmontonski" sa sa zúčastnili veľkej trampskej akcie, expedície "Yukon River '03". To bolo v auguste, v peknej yukonskej krajine.

 

 
...Šocova olejomaľba s názvom "Elks"...

 

 
 

Potom nasledovala podobná trampská vodácká akcia s názvom "Teslin River '05", splav rieky Teslin, ktorá je prítokom Yukonu.

KAMARÁTI Z EDMONTONU radi jazdia i v dnešných časoch s kanojkami na rieky v Alberte, obyčajne na dlhé weekendy, každý rok aspoň jednu rieku, pripadne viac. Sú to bezvadne čundre, bez civilizácie, bez zástaviek v hospode, prakticky v panenskej divočine.

 

 
 

 
 

 
...Šocov grafický návrh novej domovenky trampskej osady LIBERTY a vlajočky tejto osady k 40. výročiu jej založenia...

 
 

 
...Šocova placka, cena v súťaži v speve na jednej z edmontonských slezín...

 

 
 
 

 

 
...návrh odznaku - John Hawkins - legenda trampingu /kanadského ocenenia trampov/...

 

 
 
 

 

 
...odznak - John Hawkins legenda trampingu /kanadského ocenenia trampov/...

 

 
 
 
 

 
...Hawkinsová intarzia "placka", podľa návrhu Šoca a majsterskej práce Apača...

 

 
 
 
 
 

 
...časť pamätného listu Hawkinsovho ocenenia, podľa návrhu Šoca...

 

 
 
 

 
...Šocov návrh znaku "Archívu trampských písní" z Horního Jelení...

 

 
 
 

 
...vlčí portrét - olejomaľba na bobrej kožušine...

 

 
 
 

 
..."Trampská kytara" - Šocom navrhnutý znak hudobného festivalu usporiadaného Adom Vostrym a Lenkou Slabou - Vostrou, v Britskej Kolumbii, u Námorníkovcov v Cariboo Country....

 

 
 
 

 
...Krossing - Šocova ilustrácia, perokresba - ich flek na rieke North Saskatchewan v albertských horách...

 

 
 
 

 
 ...Šocove štúdie z prípravy pozvánky na 5.svetový potlach na Bush River '98...

 

 
 

 

 
...Šocov grafický návrh
hlavičky kanadského trampského časopisu Stopa...

 

 
 
 

 

 
...znak -  Insígnie veľkej akcie "YUKON RIVER '03" plavbu trampov po rieke Yukon...

 

 
 
 
 
 
 

 
...návrh odznaku pre trampskú plavbu po rieke Teslin River na Yukone...

 

 
 
   
 
 

 

 
...znak k 90. výročiu trampingu a založenia prvej trampskej osady ZTRACENKY...

 

 
 
 

 

 
...odznak k 90. výročiu trampingu...

 

 
 
 
 

 
...odznak k 90. výročiu trampingu...

 

 
 
 
 

 
...pamätná kresba k založeniu prvej osady na Slovensku WAIKIKI a k 80 výročiu trampingu na Slovensku...

 

 
 
 
 

 
...znak - logo
k 15. Slovensko - Českému potlachu...

 

 
 
 

 


...odznak 15. slovensko - českého potlachu...

 

 
 
 
 

 
...znak - Insígnie ďalšej veľkej akcie trampov  "ČESKO '08"...

 

 
 
 

 

 
...odznak putovania trampov v Česku 2008...

 

 
 
 
 

 
...logo pre trampské "NAŠE MÚZEUM", Praha - Tišnov...

 

 
 
 
 

 
...olejomaľba, pohľad na pomyslený camp v skutočnom prostredí u ICEFALL BROOK - kúsok od dejiska 8. Celosvetového potlachu 2011, v Britskej Kolumbii, Kanada

kresba a motto z pozvánky 8. Celosvetového potlachu:

...modravé dálky zpily nás, exotikou zlatých par,
vlajku naší tuláckou, vztýčili jsme na stožár...

 

 
   
   
   
   
 

 
...potlachové placky a camrátká, nekonečná mravčia práca maliara kamaráta Šoca, keď pre kamarátov pripravuje "suveníry" ako jedinečné drobné spomienky na spoločné potlachové stretnutie. V tom je však práve to umenie a vzácnosť, že sa to jednoducho nedá dať do tlačiarne a vytlačiť. Ku každému tomu drievku treba pristupovať individuálne a tak po dokončení každé takéto camrátko je jedinečným originálom ktorý i po rokoch pripomína  spoločné stretnutia trampov. A takéto Šocové placky či camrátka si odnášali ako spomienku kamaráti z 8. Celosvetového potlachu 2011, v Britskej Kolumbii v Kanade...

 

 
 
 

 

 
...aj na spoločnom camrátku bol použitý Šocov potlachový grafický motív...

 

 
 
 

 

 
...a aj Šocové camrátka kovové...

 

 
 
 

 

 
...Šocov návrh loga pre 8. celosvetový potlach...

 

 
 

 

 
...odznak 8. celosvetového potlachu navrhol kamarát Šoc a zadanie do výroby zrealizoval spoločne s Pekelníkom. Odznaky boli vyrobené v Bratislave a až potom sa balík vážiaci viac ako 12 kg vydal na ďalekú púť do Kanady...

 

 
 
 
 

Reprodukčné fotografie, grafika a maľby:
Šoc  z trampskej osady DESPERADO


Pieseň v pozadí stránky

MODRÝ DÝM

Hraje a spieva Šoc
s kamarátmi z EDMONTONSKEJ PARTIE.

Fotografie reprodukcii a stránku pripravil Pekelník z trampskej osady HAY RIVER

LP 2012

 

 
 
 

 
 
 

 
 
 
 


 

 

© TRAMP NET Pekelník