Trampská osada HURIKÁN

Bratislava 1944

 

 
 
 
 
 
 

  "Mám, mám,
                          mám o to strach,
  o tých pár ľudí,

                          čo mám tak rád,
  čo pre nich priateľstvo

                          a slovo kamarát,
  je pocit istoty,
                 že zatiaľ je kam ísť..."

     
 
/ z trampskej piesne "Istota"
                        Miloš Procházka
/

 

 
 
 

 
 
 

 

Trampská osada HURIKÁN bola založená v júni v roku 1944 a to na „Mexiku“- bývalej Dornkapli, terajšia časť Bratislavy - Trnávka. Všetci zakladajúci členovia osady totiž bývali na bratislavskej periférii Dornkapel, ktorá bola, ba dodnes ešte aj je s obľubou prezývaná „Mexiko“. Dôvodom tejto prezývky boli pomerne svojrázne životné podmienky, nezriedka až divoké, obzvlášť v rajónoch krčiem, kde sa často odohrávali šarvátky a tuhé bitky, čo veru neraz  pripomínalo kolorit „divokého západu“.

Ba aj svojím vzhľadom, obzvlášť v zime pripomínala Dornkapel skôr románové mesto Dawson City na „Klondike“, ako mestskú štvrť hlavného mesta v strednej Európe, lebo rodinné domy tu boli z prevažnej väčšiny pozbíjané z rôznych debien, plechu a dosiek, uličky úzke a v zime spolu s barakmi úplne zafúkané snehom.  

 
 
 
 

 

 
Kamaráti z osady HURIKÁN v roku 1944...

 
 
 
 

 

Tieto skutočnosti boli podmienené aj tým, že obyvateľstvo Dornkaple tvorili najchudobnejšie vrstvy, ktoré sa tu sústredili začiatkom tohto storočia, najmä však v dvadsiatych rokoch z celého bývalého Československa. To sa prejavilo aj v národnostnom zložení obyvateľstva. Bolo tu celkom normálne, že deti pri hre na uliciach medzi sebou džavotali slovenský, česky, nemecky alebo maďarsky a pritom sa to nikomu nezdalo čudné.

Tieto tak povediac romantické podmienky boli živnou pôdou na zakladanie rôznych miestnych a uličných skupín a družín /„Počkaj, veď ty prídeš na našu ulicu“!/ medzi nimi aj trampských osád. Takto sa vlastne z takejto kamarátskej družiny zrodila  aj trampská osada HURIKÁN, čo sa  už  považovalo za vyšší stupeň organizovanosti a aktivity v podnikaní rôznych dobrodružných akcií, najmä táborenia a pestovania trampskej hudby. Toto bolo samozrejme aj pre osadu HURIKÁN  typické. Dokonca ich osada mala v tom čase oproti iným ešte jednu veľkú prednosť a to, že mali aj svoju vlastnú „klubovňu“, k čomu tajne používali čakáreň ordinácie obvodného lekára nemocenskej poisťovne, ktorá bola v rodinnom dome Ambrózovcov, ktorých syn Mirko sa stal členom ich osady.

Teda vlastne v tejto klubovni došlo k založeniu osady HURIKÁN. Stalo sa tak v mesiaci júni v 1944 roku. Na zakladajúcom stretnutí sa zišlo asi dvanásť kamarátov, no žiaľ dnes si už osadníci na mená všetkých po tých rokoch nevedia spomenúť. Utkveli a zostali im v pamäti mená tých kamarátov, ktorí po určitom vývoji ako dlhodobí, trvalí členovia osady, sa cítia byť príslušníkmi osady až do dnes.

 
 
 
 
 

 
...
kamaráti "zálesáci"z osady HURIKÁN v roku 1944
/recesná fotografia/...

 
 
 
 

 
... a o romantickú zábavu u hurikánov v ich trampskej klubovni nebola  nikdy núdza...

 
 
 
 

 
...vandre Hurikánov smerovali väčšinou do Malých Karpát. Na chrbte "teľacina" - vojenský batoh z prvej svetovej vojny, vnútri zbalená miesto spacáku /ten vtedy nepoznali/  pichľavá vojenská deka z ťavej srsti a polovina celtového stanu... Na telacine pripnutý Ešus a v tom trochu jedla, čaj, či "melta" - vtedajšia čierna káva a v rukách banjo... Foto z roku 1945.

 
 
 
 

 
...a na krásne miesta kde sa večer utáborili "šlapali" celé kilometre. Hurikáni svoj vlastný osadný camp nemali a hovorili si že sú "túlavou osadou", každú noc táborili na vandroch na inom mieste, fotografia z roku 1945 z Pánovej lúky...

 
 
 
 
 
...a to bolo v Mariatáli - dnešnej Marianke v roku 1946. Ako vidieť o hudbu a trampské piesne u Hurikánov nebolo nikdy núdza...
 
 
 
 

 
...Hurikáni mali tiež svojú vlastnú osadnú kapelu a často koncertovali aj na rôznych spoločenských večeroch -  a to nie len trampských...

 
 
 

 

Jednými z prvých členov trampskej osady HURIKÁN boli títo kamaráti Johny, Pimpo, Zajac, Tom, Palec, Redo, Pulo, Pišta, Rózo, Bryndzo, Malý, Brendyho brat Pavol so sestrou Brigitou. V ich osade dosť často hosťovali najmä kamaráti. Vilo, Brendy a bratia Piri a Redo, ktorým to neskoršie, najmä pri príležitosti potlachov radi oplácali.

             Že to bola veselá partia , hovorí i to že skoro každý osadník ovládal hru na dajaký ten „trampský“ hudobný nástroj. Johny, Zajac a Pulo vedeli hrať na gitare. Pimpo, Palec, Johny, Redo, Pišta , Rózo a Malý zas na mandolíne. Tom na harmonike a Rózo aj na banje.

            Treba sa ospravedlniť tým kamarátom, na mená ktorých si už osadníci nevedia spomenúť. Bolo ich však oveľa viac, ako tých, na mená ktorých si spomenuli. Žiaľ je tomu už viac ako päťdesiat rokov...

Je len samozrejme, že  medzi jednotlivými kamarátmi bola  určitá migrácia. Niektorí prechádzali z osady do osady, ba viacerí z trampského hnutia aj vypadli. Čo je však smutnejšie, že viacerí už s pomedzi nich odišli na ďaleký, nenávratný VANDER, ako Johny, Bryndzo, Pulo, Kiki, Lovák a ďalší.

Osada HURIKÁN na svojom prvom osadnom stretnutí prijala určité stanovy osady a zvolili si aj šerifa, ktorým sa stal Johny a ostal ním až do svojej smrti v roku 1992.

             Osada HURIKÁN, tak ako i veľa iných trampských osád v tých dobách, prešla určitým vývojom, nielen čo sa týka členov osady, ale trikrát na krátku dobu zmenila aj svoj názov..

Prvýkrát v roku 1946. Vtedy sa premenovali na trampskú osadu RUDÁ HVĚZDA  a v roku 1948 na trampskú osadu KOMANDOS. Tretí ráz v období koncom štyridsiatych a začiatkom päťdesiatych rokov, keď sa počet členov osady z rôznych dôvodov znižoval, dokonca prikročili k založeniu spoločnej osady s trampskou osadou RUDÝ ŠÍP, ktorá mala obdobné problémy ako ich osada a dohodli sa na spoločnom názve trampská osada KARIBU. No aj toto obdobie malo relatívne len krátke trvanie, lebo kamaráti z RUDÉHO ŠÍPU inklinovali viac k Dunaju a kamaráti z osady HURIKÁN zase ku Karpatom. A tak sa vždy vrátili k svojmu pôvodnému názvu trampská osada HURIKÁN a s pýchou a radosťou ho používajú až dodnes. No dobrými kamarátmi s osadou RUDÝ ŠÍP zostali natrvalo až doteraz.  

 
 
 
 

 
...
kamaráti z rôznych trampských osád v roku 1950 na Dunaji. Vľavo hore Red z RUDÉHO ŠÍPU, Ben z Osady KORMORÁN, Piri a Rudy z RUDÉHO ŠÍPU a dole Johny a Kiki z HURIKÁNU...

 
 
 

 

Osada bola svojimi záujmami dosť špecifická. Predovšetkým tým, že boli typickou „túlavou osadou“, pretože až na malé výnimky popri toku „Bieleho potoka“ /Vydrica/ a Dunaja nemali žiadny trvalejší „flek“ alebo zrub. I keď boli zameraní na určité oblasti Malých Karpát a pridunajska svoj trvalejší dlhodobý flek a ani zrub nikdy nemali. Ich prechodnými táboriskami boli napr. Pánova lúka, Luna, povodie Vydrice, Košarisko, Medené Hámre, Marianka, Biela Skala, ostrov Kormorán, Bodíky a priľahlé ostrovčeky a ďalšie miesta.

Vtedy, keď mali viac volných dní, ako rôzne sviatky, prípadne prázdniny a dovolenky, púšťali sa aj na dlhšie „čundre“, najmä do oblasti Zochovej chaty a Baby.  

 
 
 
 

 
...a takto putovali na svojich každoročných "veľkých vandroch"..
.

 
 
 

 

Počas dovoleniek robievali dlhé túry aj na bicykloch krížom po Slovensku až po Vysoké Tatry.

Ďalšie špecifikom osady HURIKÁN bolo to, že pravdepodobne ako jediná tunajšia osada nosili na čundre aj Tomovú ťahaciu harmoniku. Pri tom sa im neťažilo na výmenu nosiť aj Tomovú torbu, len aby si mohli do pochodu rezko zahrať aj na harmonike.

Neraz  sa stalo, že procesie do „Marietálu“, najmä zo Žitného ostrova, počujúc ich „muziku“ ich požiadali, aby im počas pochodu, ale aj oddychu zahrali a vôbec im nevadilo, keď piesne, ktoré im hrali a spievali neboli práve najnábožnejšie. Odmena za hranie bola pre osadníkov v tých časoch vzácna, lebo zväčša išlo o chutné klobásy, zákusky a koláče, ba za chrbtom pána farára občas aj glg dobrého vínka alebo pálenky.

Za zvláštnu zmienku stoja však spomienky na potulky a táborenie na brehoch a ostrovoch ramien a hlavného toku Dunaja. Ako bolo už spomínané, menovite ostrov Kormoránov a priľahlé ostrovčeky, ale aj krásne a romantické zákutia lužných lesov na brehoch ramien a ostrovčekov v oblasti pridunajskej obce Bodíky. Tieto miesta boli charakteristické a pre osadu HURIKÁN zvlášť príťažlivé najmä tým, že sa tu len veľmi zriedkavo stretávali s inými táborníkmi. Toto v nich vyvolávalo romantické nálady a predstavy diaľok na vlnách a brehoch svetových veľtokov. 

 

 
 
 
 

 
...
Dunajské ramená ktoré často lákali kamarátov z osady HURIKÁN. Spomienka na ramená Dunaja z roku 1969.

 
 
 

 

Takéto predstavy v nich vyvolávali zvlášť zvuky lodných sirén dunajských lodí, ich siluety a pozičné svetlá na ich bokoch a stožiaroch. Tieto nálady zvlášť vnímali počas kamarátskych posedení pri osadných večerných táborákoch. Ako hovorí kamarát Rózo:  

  „V tej dobe ma ešte ani nenapadlo, že tieto idylické predstavy a túžby po diaľkach sa v mojom prípade stanú v budúcnosti tvrdou realitou a mohutný starý Dunaj a lodná doprava sa stane mojím takmer celoživotným povolaním. Rád si spomínam na svojho priateľa a pozdnejšieho kolegu zo zamestnania, lodného kormidelníka Jožka, ktorý pochádzal zo spomínanej pridunajskej obce Bodíky a teda nie len rodeného lodníka, ale aj rybára. Tento kamarát  / pre jeho zlú výslovnosť slovenčiny prezývaný Lovák, čo mu aj natrvalo prischlo/ bol veľmi častým hosťom našej osady a bol priam zázračným rybárom. V našom podniku Dunajplavbe bol uznávaný ako najlepší rybár a každý lodný kapitán bol rád, keď ho mal vo svojom lodnom konvoji. Letela o ňom povesť, že on chytí ryby všade, kde je mokro, aj vo vodovode. My z osady sme ho mali radi aj preto, že pokiaľ bol s nami, tak o špeciálne halaslé a pečené ryby sme mali postarané. Ba čo viac, aj o rybársku loďku, na ktorú sme boli odkázaní pri preprave osadníkov v ramenách Dunaja a medzi ostrovmi. Loďku nám rada prepožičiavala Lovákova mama, ktorá bola i napriek svojmu vysokému veku, okolo 70 rokov,  ešte stále vynikajúcou rybárkou a v jej zručnosti s narábaním s veslom a rybárskym sačmom sa jej nevyrovnal nikto z nás.

Myslím si, že doby potuliek, táborenia a táborákov v podunajsku, ale aj pri zurčiacich potôčikoch a šumení vetra v korunách stromov nad táborom vo večernej a nočnej tíšine boli jedny z najkrajších chvíľ a stali sa pre nás nezabudnuteľné“

   

            Potulky a táborenie v povodí Dunaja pre osadu HURIKÁN mali ešte aj ďalšiu prednosť a to chutné a lacné stravovanie, ktoré im Dunaj poskytol vo forme rôznych druhov rýb. Tu sa však nespoliehali ani tak na vlastné rybárske a kuchárske umenie, ako na veľmi dobré priateľské vzťahy s miestnymi rybármi, ktorí boli v tomto remesle vynikajúcimi majstrami a radi nám časť svojich úlovkov ponúkli a ešte nám aj poradili  ako ten – ktorý druh treba upraviť aby boli ryby čo najchutnejšie.

Osada chodievala aj na flek neďaleko Granady. Tam mali prechodné táborisko  vybavené podsadami. Chodievali tam spoločne s osadami KARIBU a RUDÝ ŠÍP.

 

 
 
 
 

 
...k
amaráti z osady HURIKÁN - zakladajúci členovia osady Redo, Rózo a Johny na potlachu trampskej osady UTAH dňa 5.8.1973...

 
 
 
 

 
...k
amaráti z osady HURIKÁN na návšteve 
trampskej osady UTAH v roku 1971...

 
 
 

 

Žiaľ čas sa však zastaviť nedá  a postupom doby, najmä však vplyvom povolania na vojenčinu, zakladania rodín a aj rôznych zamestnaní ich činnosť upadávala a počet „skalných“ sa postupne znižoval. Tak sa aj stalo, že za posledných dvadsaťpäť rokov sa počet členov osady znížil na dvanásť až štrnásť a aj z tohoto počtu sa aktívneho trampského života zúčastňovali obyčajne len traja, až štyria. Boli to najmä kamaráti Redo, Johny, Tom, Lovák a Rózo.

 Nakoniec  po objavení sa zdravotných ťažkostí u Reda a Pula, obmedzujúcich ich pobyt v lesoch, sa zhruba v posledných rokoch po trampských chodníkoch túlali len dvaja, Johny a Rózo, preto že aj ostatní kamaráti majú z rôznych dôvodov pohyb v náročnom teréne obmedzený a sú odkázaní hlavne na svojich štvorkolesových tátošov. Tým sa stalo  že ich  praktický zostalo v osade len 5, ktorí sa k nej trvalo hlásia a to menovite Redo, Zajac, Pimpo, Tom a Rózo. Schádzajú sa však už len veľmi zriedkavo

            Dlhoročným šerifom osady HURIKÁN, ktorým zostal až do svojej smrti v roku 1992 bol Johny. Po prevzatí jeho šerifskej hviezdy kamarátom Rózom, tento  zostal na ich starých trampských cestách a táborových flekoch vlastne len sám. Je to smutné - ako hovorí kamarát Rózo:

Celý svoj pracovný a produktívny vek som venoval  Dunaju ako lodník. Spoliehal som sa na to, že keď sa posledný krát  „vylodím“, budem sa znovu so svojimi starými kamarátmi z našej starej osady HURIKÁN túlať po vychodených trampských chodníčkoch. Žiaľ moje očakávania sa celkom nesplnili. Nakoniec po predčasnom odchode Johnyho v roku 1992 a po prevzatí šerifskej hviezdy, som zostal na našich trampských chodníkoch a táborových flekoch len sám. Preto a vlastne aj našťastie, že aj napriek už uvedenému mi predsa len  zostalo veľa dobrých kamarátov zo širokej trampskej rodiny. Preto som veľmi častým návštevníkom na Granade u kamarátov Rodriga, Pedra, Reda a ďalších z osady UTAH. ČIERNYCH MUSTANGOCH u šerifa Janka, Uhlára a Štefana zo staronovej T.O. OHIO, ako aj Tatka Brnkaja a ďalších kamarátov z trampskej osady  GRANADA. Veľmi rád sa zúčastňujem a rád spomínam na stretnutia a potlachy pri Dunaji u kamarátov Mega, bratov Piriho a Reda z trampskej osady RUDÝ ŠÍP a kamarátov ADMIRÁLSKEJ KOTVY a veľa ďalších.“  

   

A ako Rózo ďalej hovorí...

            „Na svojich potulkách občas rád zájdem aj na Kačín, kde sa zvyčajne stretávajú starí trampskí veteráni, ktorým už žiaľ dlhšie a náročnejšie túry nesvedčia, no veľmi rád si pospomínajú na svoje mladé romantické časy strávené v kruhu kamarátov pri táborových ohňov za zvuku starých trampských piesní“ .

 
 
 
 

 
...fotografia, ako nezabudnuteľná pamiatka na prekrásne chvíle zažité pri Dunaji....  

 
 
 

 

Hodno tiež spomenúť ešte  jednu charakteristickú vlastnosť trampskej osady HURIKÁN a to, že tu bola snaha nosiť a používať dýky vlastnej výroby. Takáto snaha, treba však povedať že pomerne úspešná sa datuje na záver 40 – tých a začiatok 50 –tých rokov. Vtedy sa už niekoľko osadníkov hrdilo dýkami ktorých „výrobcami“ boli kamaráti JohnyRózo. Dnes sa však týchto dýk už len veľmi málo uchovalo  a zachovali sa ako vzácne relikvie osady, hlavne u kamaráta RózaJanka – syna Johnyho.  

S radosťou však treba konštatovať, že tradícia nosenia a používania dýk vlastnej výroby v trampskej osade HURIKÁN nezanikla a kamarát RózoMachrom /Rózovým synom/ túto tradíciu v posledných rokoch znovu oživili. Macher zhotovuje čepele a ostatné kovové časti dýk, puzdra a celkový vzhľad dýk vytvára kamarát Rózo.

Treba konštatovať, že vďaka nadobudnutým skúsenostiam a zdokonalenej zručnosti sa kvalita a vzhľad týchto minidielok očividne zlepšili. Treba konštatovať, že vďaka nadobudnutým skúsenostiam a zdokonalenej zručnosti sa kvalita a estetický vzhľad týchto trampských minidielok očividne zlepšili. Treba však podotknúť, že u niektorých z nich bol celkový vzhľad ešte vylepšený aj Lexovými kresbičkami a radami kamaráta Flekoša.

Časť týchto dielok, ako aj ďalších výrobkov (šerifské hviezdy, americké kravaty) z kovu kamarát Rózo pripravil aj na deviaty ročník prehliadky trampskej tvorivosti 25. - 27. júla 1999 poriadanej trampskou osadou Čierna puma na Holovskej lúke. Žiaľ, zo zdravotných dôvodov sa kamarát Rózo tejto prehliadky nemohol zúčastniť. Preto aspoň formou týchto pár riadkov a niekoľkých fotografií je vhodné oboznámiť širokú trampskú rodinu, že trampská tvorivosť je živá a nezriedka aj zaujímavá a úspešná.

 
 
 

 
...ozdobné
dýky vlastnej výroby - kamaráta Róza z osady HURIKÁN...

 
     
 
 

 

Záverom k pokusu stručného náčrtu histórie trampskej osady  HURIKÁN je snáď' vhodne spomenúť ešte to, že bývalý šerif osady Johny bol náruživým fotoamatérom. Vďaka tomu osada má bohatú fotodokumentáciu, ktorá obsahuje stovky, dnes už čiastočne aj vyblednutých fotografií, od jej založenia až do roku 1992.

Je skutočnosťou, že veľa fotografii zo života bratislavských trampských osád, ktorých autorom bol Johny, sa dnes nachádza v mnohých kronikách týchto osád.

 
 
 
 

...kamarát Rózo v roku 1964, v svojich spomienkach
na kamarátov a osadu HURIKÁN.

 

 

   
 
 

 

Grafika
Lexo, Pekelník,
k
resby osadných šerifských placiek pre trampskú osadu HURIKÁN,
Furo trampská osada JOKER,
placka s totemom Bakala trampská osada PRAMEŇ.

Fotografie
Kronika trampskej osady HURIKÁN,
Johny trampská HURIKÁN,
Pekelník.

Stránku pripravil Pekelník a je súčasťou Pekelníkovej Kroniky trampských osád.

Hudba v pozadí stránky
Amatérská nahravka piesne "Chajda malá"
Spieva a hraje 160 ročné duo z osady ELDORADO
Kafka /80r./ a Čárli /80r./.

 

© Pekelník 2007 - 2013