Trampská osada

OHIO 

Bratislava RAČA 1944

 

 
 
 
 

Totem trampskej osady OHIO

 

 

Indián

Plujem, plujem po řece Vltavě,
cíl náš je ještě v daleké dálavě.

Sluníčko za kratíčko
zajde za hory a lesy krvavě......

Šedý nad řekou závoj z mlhy je tkán,
po ní v kanoi sype to indián.

Indián stepí pán
v tváří válečnou barvou je malován...

 /Rössler - Ořovský, pieseň, rok 1919

 
 
 
 

 

Pieseň Indián zložil nezabudnuteľný priateľ skautingu a kamarát všetkých trampov, ktorí sa radi túlali, Rössler - Ořovský.

On  bol prvý, ktorí sa na kanoe objednanom z Ameriky - vlastne na tomto originálnom indiánskom plavidle, objavil rok po založení prvej trampskej osady v Čechách ZTRACENKY /zal. 1918/ v jej Svätojánskych prúdoch a tiež bol prvý,  ktorý o tejto lahodnej lodi zložil túto už spomínanú pieseň.

 
 
   
 
 

 

Josef Rössler - Ořovský s dcérou Mášou pri splave riečky Malše a Vltavy

 

 
 
 

 

Prečo vlastne začínam pri osade OHIO s týmto úvodom?

Totiž pesnička Indián, ktorá si trampi prisvojili je považovaná za prvú trampskú pesničku vôbec, bola prevzatá bratislavskou osadou OHIO a dlhé roky ju spievali pri slávnostných príležitostiach ako svoju osadnú hymnu.

Prečo práve táto pieseň? 

To sme sa už dočítali v stručnej histórii Trampskej osady OHIO, ktorá bola vydaná nákladom vlastným, pri príležitosti 50. výročia založenia osady v roku 1994. Začítajme sa do tejto publikácie:

"...Charakteristickým rysom všetkých členov  osady OHIO bol prejav  úcty a cit k prírode. Boli sme si vedomí, že človek je súčasťou prírody, patrí k nej a má ju chrániť. Symbolom, ktorým vyjadrovala naša osada vzťah človeka k prírode, bol podľa našich predstáv človek bezprostredne s prírodou spojený. Za takého sme považovali Indiána, držiteľa ohňa a pána stepí a prérií..."

Takto znie vysvetlenie o prisvojení pesničky - vlastne prvej osadnej hymny trampskej osady OHIO, ktorá  ospevuje symbol osady  - Indiána.

A vlastne Indiána majú ako symbol aj na svojej osadnej vlajke a osadnom odznaku - domovenke.

   

 

 

 

 

 

Prvá vlajka a domovenka trampskej osady OHIO


 
 
 

 

 

Naskytá sa však ďalšia otázka - prečo si vlastne za názov osady zvolili  názov jedného z amerických štátov - Ohio ?

Možno snáď uvažovať o tom , že preto, že pôvodnými obyvateľmi tohoto štátu v Amerike boli Indiáni. Áno i preto! No však je na to i trochu odlišné vysvetlenie:

"Ohájo" je pôvodný názov rieky v Severnej Amerike a týmto názvom ho nazvali Indiáni pre svoju krásu a malebnosť - v preklade doslovne znamená "Krásny prúd"...

A tak nie názov štátu v Amerike, ale znovu indiánska romantika ich priviedla k názvu osady OHIO.

Trampská osada OHIO bola založená 17. júla 1944. Bolo to v rokoch  Druhej svetovej vojny. Vtedy kamaráti z Račíšdorfu, Feraro, Tery, Kongo a Gandhi zakladajú svoju osadu OHIO. Prvým šerifom trampskej osady OHIO sa stáva kamarát Feraro.

 Osada mala zvýrazňovať prejav ich kamarátstva a súčasť ich trampského života, ktorou bola ich úcta k prírode, vzťah k ohňu a vernosť v kamarátstve. Osadníci pestovali klasický tramping spojený so stanovaním v prírode.

Tu treba podotknúť a povedať, že už v tých časoch boli taký otužilci, že chodievali pod stan i v zimných mesiacoch. A veru keď si odmyslíme dnešnú modernú výstroj pre zimné táborenie, tak je čo obdivovať.

Čoskoro po založení osady prichádzajú do osady i ďalší členovia. Karpatský Vlk - ktorý sa stal neskoršie ich čestným šerifom. Ďalej - Gari, Lari, Mazlíček, Kamzík, Kid, Pirát, Red, Stupka, Sarajevo, Tery, Bob, Pike, Nitka, Pad.

Kamarát Kamzík prišiel do osady až po vojne, preto že v čase vojny boli priamym účastníkom SNP. K partizánom odišli aj mnohí ďalší trampi z iných osád: Brčko od ZÁLESÁKOV, Juki z YUKATANU a Kekso z UNCASU. Kamzík bol už ako 15-ročný partizánskou spojkou a neskôr aj prieskumníkom v jednotke podplukovníka Osipova - Morského. Podobne sa spomínajú aj ďalší chlapci z tej istej osady, ako aj od SAMOTÁROV a z osád, RACEK a ZLATÁ HVIEZDA. Pocit slobody neovládol po skončení vojny len mysle starších trampov, ale prilákal medzi nich aj desiatky, ba hádam stovky ďalších chlapcov a dievčat, ktorí si založili nové osady a s nimi sa vydali do hôr a na vodu. Viacerí z nich sa predtým zúčastnili na ilegálnej protifašistickej činnosti alebo bojoch v povstaní.

Kamarát Kamzík, ktorý po druhej svetovej vojne zakotvil v OHIU, predtým ako odišiel do povstania býval "trampským učňom" na UTAHU a spomínajú ho aj v súvislosti osadou RACEK.

Osada OHIO v prvých rokoch po založení osady mala svoj najobľúbenejší flek v Malokarpatských horách, na vtedy už dobre trampský známej "Granade",  kde stanovali najčastejšie. Ich ďalšími obľúbenými miestami, kde chodievali stanovať boli lesy nad Mariatálom, Pajštún, Medené Hámre, ale i ďalej. Bývali hosťami i v lesoch okolo hradu Červený kameň a dedinky Píly. Zochová chata ich občas tiež prichýlila. A vlastne ich trampským domovom boli celé Malokarpatské hory na rôznych miestach a flekoch. Vtedajším trampským pravidlom bolo, že sa chodievalo "von" vždy v sobotu /nezabúdajme že vtedy soboty boli pracovné a trampi mali v obľube pesničku kde sa spievalo že chcú anglickú sobotu - teda sobotu volnú/ a potom v nedeľu sa vracali domov, niekedy tiež s večerným posedením vo vtedajšom starom hostinci "U Kokoška" pri gitarách , mandolínach, spoločnom speve a občerstvení.  

 

 
 
   
 
 

 

Kamaráti z trampskej osady OHIO v roku 1953

 

 
 
 

 

Osada OHIO sa však snažila vyvíjať činnosť, ktorá mala stmeľovať a vlastne stmeľovala i iné trampské osady v ich okolí - v zime lyžovanie i organizovanie spoločenských zábav, v lete trebárs i trampský futbalový turnaj, v roku 1947 za účasti osád z Rače, Ivánky pri Dunaji a Čeklísa. Osadníci, vlastne osada OHIO boli organizátori tiež viacerých trampských zábav usporiadaných v Rači, v Hostinci Telgart u Karpatského Vlka, ale tiež v Hostinci „U Kokoška“ - Hauskrechta. Tieto zábavy bývali zvyčajne na Fašiangy, Mikuláša, alebo Silvestra.

Súčasťou trampského života osady, bol aj osadný spev. Gitaristami v osade OHIO boli Tery a Kamzík. Na mandolíne hrávali Mazlíček, Stupka a Ferari a potom spievala celá osada. Mnohé z piesní, ktoré sa po založení osady naučili a spievali si s radosťou zaspievajú i dnes, pri ich príležitostných stretnutiach. Tiež nezabudli ešte i po dlhých rokoch chodiť do prírody. Tak sa ku koncu tisícročia ešte stretávali kamaráti Kamzík, Gari, Ferari, Gandhi, Red, Stupka a zriedkavejšie i ďalší členovia osady. Žiaľ už nie so všetkými sa už vtedy bolo možné stretnúť...

Trampská osada OHIO zohrávala v Rači v celom svojom pôsobení dôstojnú úlohu. Tiež prejavovala svoju úctu k starším osadám i kamarátom trampom, ako boli napríklad trampské osady SAVANA a UTAH. Vážili si i ďalších kamarátov z bratislavských osád a dobré kamarátske vzťahy mali s račianskými osadami VERNOSŤ, RACEK, RUDÝ BLESK a ČIERNI STRELCI. Ale tiež z osadami z Pezinka, Ivanky pri Dunaji a Čeklísa. Osadníci radi spomínajúca obdobie, kedy sa tieto, ale i mnoho ďalších osád  zúčastňovalo na spoločných trampských  stretnutiach v Malokarpatských lesoch. Viaceré spoločné ale i dvojstranné stretnutia medzi trampskými osadami potvrdzovali, že v tom čase vládli medzi nimi dobré kamarátske vzťahy, ktoré  vlastne propagovali dobré tradície trampingu a mali ďalší vplyv na postupný vznik nových trampských osád v Rači.

Začiatkom päťdesiatych rokov kamaráti zo starej osady OHIO založenej v roku 1944 začali zo sebou do svojho kempu a na vandre brávať partiu mladých, jedenásť až dvanásť ročných chlapcov  a neskoršie ich prijali ich za členov osady.

 
 

 

Partia mladších trampov z Rače, z ktorých niektorí sa stali členmi trampskej osady OHIO

 

 

Boli to kamaráti Johny, Kony, Alah, Synek, Štofi a Vendo.  Títo mladí chlapci si v roku 1953, keď už starí OHIACI z rôznych príčin sa prestávali menej aktívne zúčastňovať trampského života v osade, zvolili nového šerifa, ktorým sa stal kamarát Štofi, a tak ďalej pokračovali v činnosti a trampskom živote starej osady. Osada  chodievala na trampskú Granadu, kde postupne vymenila viaceré miesta kde mala svoj camp, všetko však na Granade alebo v jej tesnej blízkosti. Postupne chodievali do Samotárskeho údolia /Oblvané/, pod Pánovu lúku na Bažiny a nakoniec sa usídlili na Lune, (starý kemp osady Hurikán z bratislavskej Trnávky), ktorý zostal trvalým campom osady až do dnešných čias. 

 

 
 
   
 
 

 

Kamaráti z osady OHIO v roku 1997

 

 
 
 
 
 
   
 

Nová osadná vlajka

 

 

Šerifská hviezda osady OHIO

 

V priebehu rokov trvania osady, tak ako to už i v iných osadách býva,  niektorí z osady odchádzali, iní zase prichádzali.

Do osady prišli kamaráti Satan, Khódl, Malý, Puf, Trepy, Trhan, Jerry, Villi, Kuko, Sučo, Drdo, Vesel, Pepo, Synek a ďalší.

V polovici sedemdesiatych rokov, kedy začali aj mladším osadníkom rôzne povinnosti, ako napríklad zelený vander, štúdia, svadby a iné, ich stretnutia boli menej časté, no osadníci sa však sporadický schádzavali naďalej, najmä pri posedeniach pri táboráku.

O  osade OHIO hádam ešte stojí za zmienku skutočnosť, že viacerí jej členovia neskôr zaujímali aj významnejšie postavenia v politickom živote, ale ku kamarátom trampom sa vždy hlásili. 

Kamarát Ferraro bol v Dubčekovom Predsedníctve ÚV KSČ a svoj postoj v roku 1968 zaujal i tým , že 21. augusta 1968 po obsadení Československa vojskami Varšavskej zmluvy hlasuje a podpisuje sa ako jeden z piatich pod text známeho Dubčekovského vyhlásenia a rezolúcie. Táto skutočnosť ho však stála veľmi veľa. V čase normalizácie bol odstránený z verejného a politického života spoločnosti. Tento fakt mu však nebránil v tom, aby v rámci svojho zamestnania výrazne pomáhal trampom, dnes by sa dalo po novom povedať že „sponzorský“, pri organizovaní rôznych väčších podujatí trampov, ako bol napríklad i festival trampskej piesne LUNA.

 

 
 
 
 

 

Kamaráti Bob z trampskej osady UTAH, Ferraro z trampskej osady OHIO a Indoš z trampskej osady DAKOTA z Tasmánie v trampskej klubovni osady OHIO.

 

 
 
 
 

 

Vrchná časť totemu osady OHIO, ktorý vysekal kamarát Kamzík pri príležitosti 50. výročia založenia osady, v roku 1994.

 

 
 
 
 
 
   
 
 

 

Zapaľovanie Slávnostného táborového ohňa trampskej osady OHIO 17. júna 1995 v Brezovom háji nad Granadou

 

 
 
   
 
 

 

Kamaráti z trampských osád OHIO a UTAH pri Slávnostnom táborovom ohni
/po ľavej strane Ferraro z osady OHIO/.

 

 
 
 

 

V roku 1994 pri príležitosti 50. výročia založenia osady, kamaráti z osady OHIO pripravili potlach nad Račou (nad Slalomovou lúkou).

Potom o rok neskoršie  17. júna 1995 sa rozhodli urobiť znovu veľký táborový oheň v Brezovom háji nad Granadou , za účasti kamarátov z iných trampských osád. Pri dobrom guláši, račianskom vínku a najmä pri dobrej trampskej piesni vydržali až do bieleho rána.

 
 

Boli to správne rozhodnutia, pretože odvtedy to mnohých z osady znovu chytilo /a to riadne/ a začali opäť pravidelne chodievať na svoj flek LUNA.

V roku 1997 sa kamaráti z osady OHIO rozhodli,  že si na svojom starom obľúbenom starom fleku Luna postavia zrub. Na zrubovej chatke už privítali Nový rok 1998 a zapriali si dlhé trvanie osady OHIO. Zrub dostala názov Mlyn, preto, že bola postavený nad potokom.

 

 
 
 
 
 
   
 
 

 

Prvá zrubová chatka trampskej osady OHIO, na starom campe Luna

 

 
 
 

 

V tejto skutočnej  pre osadu pohodovej dobe boli do osady prijatí kamaráti Miláň a Koník. 

Pre osadu nastali však aj horšie časy. Jednou zo smutných chvíľ osady bolo vypálenie zrubu "Mlyn" v roku 2001. Spomienky na prvú osadnú chatku zostali veľmi pekné preto že tu vládla vždy správna trampská atmosféra. Na prvej chatke si teda užili len štyri roky keď chatka  ľahla popolom rukami /ne - známeho/ podpaľača.

Udalosť ešte o to smutnejšia, že osadu opustil  v septembri 2001 a vydal sa na cestu z ktorej niet návratu, druhý šerif trampskej osady OHIO, nezabudnuteľný kamarát Štofi, ktorý celý svoj život zasvätil trampingu...

 

 
 
   
 
 

 

Druhý zrub trampskej osady OHIO nazvaný Mlyn II.

 

 
 
 
 

 

Kamaráti z trampskej osady OHIO, i keď ich vekový priemer nebol v tom čase zrovna už najmladší, možno smelo povedať, že neboli žiadnymi padavkami...

Na osadnej slezine sa dohodli, že na zhorenisku prvej chatky Mlyn, postavia novu chatku.  Trvalo im to necelý rok a 19.X.2002  otvárajú svoj už naozajstný veľký zrub, ktorému dali názov Mlyn II.

/Tu si vyslúžili kamaráti z osady OHIO aj novú trampskú prezývku, osadníci z okolia ich začali nazývať podľa mena svojich zrubov "Mlynári"/ .

 
 
 

 

Zrub Mlyn II. patril k najkrajším trampským zrubom...

 

 
 
 
 

 

Interier zrubu Mlyn II.

 

 

Zo skutočnou radosťou otvorenia novej chatky, sa prišli podeliť kamaráti z viacerých spriatelených trampských osád - RUDÝ BLESK, TORONTO, LIBERTY, GRANADA, ZLATÁ LÍŠKA, ZLATÁ NEVADA, KARPATSKÍ VLCI, NOVÁ NÁDEJ a ďalšie.

A v ten deň po súmraku pred zrubom zapálili slávnostný táborový oheň.

Večer už keď sa zotmelo vtedajší šerif trampskej  osady OHIO, kamarát Johny, požiadal kamaráta Kysela z trampskej osady GRANADA, aby zapálil slávnostný táborový oheň, na počesť otvorenia zrubu a samozrejme na počesť všetkým tým, čo sa pričinili o stavbu rôznymi spôsobmi často i finančnými...

Po zapálení ohňa zaznela pieseň OHIO:

  Snad každej rád má tu svou zem,
ať je král, anebo tulákem,
a když je stár, vrací se rád
do země tý, kde býval mlád.

Už mnoho let se toulám sám,
hezkejch pár křížků na hřbetě mám,
zbývá mi dnů už nemnoho,
snad nespatřím mý Ohio.

Nebrasku znám i Nevadu,
moc hezkejch chvil jsem prožil v Utahu,
pěkně se blejská v Ontáriu,
ale to není mý Ohio.

Když naposled jsem doma byl,
váček na tabák hlínou jsem naplnil,
a teď, ať jsem třeba v Idahu,
na dohmat mám mý Ohio.

Až naposled mě povezou,
pastor náš o mně začne lhát,
tam někde kůň můj bude stát,
já řeknu vám, co udělat.

Tam někde u sedla najdete trochu hlíny,
co už léta vozím s sebou,
a až potom lidi začnou simulovat truchlení,
tak jí vysypte tam dolů.

Tak běžte zapít parda svýho,
mě bude hřát mý Ohio.

/Autorom ich novej hymny je Jindřich Šťáhlavský, sametový hlas z nahrávky The
Strangers z Porty 1970. Neskôr hral v Bluegrass Hoppers, Fešákoch.../

 

Túto skladbu si kamaráti z OHIA vybrali ako svoju novú osadnú hymnickú skladbu.

A konečne opäť po dlhšom čase osadná vlajka OHIA hrdo letela na stožiari k nebesiam...

...ďalej sa už len zabávalo, hralo, spievalo, jedlo a pilo...

Na zrube ale i v osade oslávili mnoho  jubileí a udalostí. V roku 2001 šesťdesiatku osadníkov Johnyho, Satana a Koníka.

V roku 2004 oslávili  šesťdesiatku kamaráta Kuka, päťdesiatpäťku kamaráta Trhana a päťdesiatku kamaráta Jerryho a v roku 2005 päťdesiatpäťka kamaráta Williho, šesťdesiatku kamaráta Drda a rôzne iné oslavy

Na zrube prežívali tu spolu i Vianočné sviatky a aj Vítania Nového roka.

 
 

 

Kamaráti Johny a Satan oslávili šesťdesiatku...

 

 

Zostávalo im už oveľa viac času ako predtým keď stavali zrub aby sa aktívne zúčastňovali i okolitého trampského života.

Trampskej svadby, keď Satanová dcéra Elen spojila svoje kroky ďalším životom s kamarátom Vladom zo susednej trampskej osady NOVÁ NÁDEJ...

Trampskú svadbu kamaráta Miláňa s Mackou.

Trampská svadba Renátky a Jožka z trampskej osady NOVÁ NÁDEJ.

Trampskú svadbu osadníčky Primárky s kamarátom s trampským menom Plukovník, ktorý pri tejto príležitosti sa stal členom osady OHIO.

Trampská svadba Ivetky a Lacka na chate MUSTANG.

Nie nezaujímavou oslavou bývali i prírastky v rodinách členov osady OHIO. V roku 2004 to bola Primarkina a Plukovníkova dcéra Barborka /možno budúca osadníčka?/. Privítali i ďalšie deti iných osadníkov a priateľov osady, malú Emičku, Adamka...

Dňa  24. augusta 2002 to bol potlach trampskej osady LIBERTY na campe trampskej osady MUSTANG o to vzácnejší, že sa konal na počesť kamarátov tejto osady, ktorí došli až z Austrálie a Kanady, kde dnes majú svoj nový domov.

Dňa 14. mája 2003 to bol potlach trampskej osady ZLATÁ LÍŠKA pri príležitosti jej 40. výročia založenia.

 
 

 

Kamaráti z OHIA  na potlachu trampskej osady LIBERTY...

 

 

Prvé júnové dni sa už tradične venovali väčšinou deťom, svojej najmladšej generácii, poriadaním súťaží a zábavy pre nich akciou nazvanou "Detské hry".

 
 

 

Nie, nezabúdali ani na svojich najmladších a tu je zostava nastúpená pred súťažami.

 

 

Preto že skoro všetci osadníci pochádzajú z vinárskej Rače a niektorí z nich vlastnia i vinohrady, zaujímavou osadnou akciou sa stala každoročná "Ochutnávka vín", spojená zo súťažou o najlepšie vína osadníkov...

V roku 2005 členmi osady OHIO boli podľa osadnej kroniky nasledovný kamaráti:

Johny. Kuko, Dodo, Trhan, Willy. Jerry, Koník, Miláň, Primárka, Kuko ml., Plukovník, Sučo, Vesel a Šéf.

Čestnými členkami boli kamarátky Vierka, Elen a Andula.

 
 
   
 
 

 

Čiernym decembrom osady sa stal deň, keď im v tomto mesiaci ľahla popolom ich ďalšia chatka "Mlyn II.".

 Zo zrubu zostal iba komín, krb a to čo nedokázal pohltiť veľký plameň. Roky práce pri jej stavbe a zveľaďovaní boli v jedinom okamihu naraz preč. Pýtajú sa prečo?...

... a nechceli veriť tomu že ich osade sa to stalo znova.

 
 
 
 
 
 
 

 

Pomoc osade OHIO v jej najťažších životných chvíľach neprichádza z neba, ale z trampskej osady MANILA.

Zakladajúci člen osady MANILA kamarát Myšina ponúkol svoju vlastnú chatu v najkrajšej /ešte stále/ trampskej oáze, chatárskej oblasti  na malokarpatských Košariskách, trampskej osade OHIO.

Isto ponúknutie tejto chaty sa zakladalo na dlhoročných veľmi blízkych kamarátskych vzťahoch a v marci 2006 sa tento skutok stáva skutočnosťou, keď Myšina odovzdáva kľúče od chatky kamarátom z trampskej osady OHIO..

Kamaráti z OHIA sa pomaly zotavujú z krutej rany danej osade, vypálením ich zrubu. Chcú sa však naďalej zúčastňovať trampského života a prijímajú pozvanie na potlach, pri príležitosti 30. výročia založenia SPOLKU TRAMPOV SAMOTÁROV. Tu kamaráta Kuka st. z OHIA poverili aby im zapálil večer oheň Pravdy.

Dúfajme však že i táto bolesť ich prejde a život osady pobeží ďalej, i keď už nikdy nie v pôvodných koľajach.

 

 

 

Kamaráti z trampskej osady OHIO opäť vztyčujú svoju staršiu pôvodnú vlajku. Tá novšia im totiž zhorela v zrubovej chatke Mlyn II.

 

 

Významným dňom osady sa stáva 22. júl 2006, keď na Myšinovej chate za jeho prítomnosti, vztýčili vlajku trampskej osady OHIO.

Vlajka osady ktorú osada používala do nedávnej doby zhorela spolu zo zrubom, ale našťastie sa zachovala stará vlajka, ktorú teraz vztýčili.

Kamarát Matolek za osadu OHIO odovzdal symbolickú jednu korunu na tácke Myšinovi, požadovanú ročne za používanie chaty. Takúto zmluvu uzavreli do roku 2016.

Skutočnosťou však zostáva to, že nie všetci členovia osady sa vedia spamätať z vyhorenia ich nádherného zrubu a tak stagnujú...

 
 

 

Nový dočasný domov trampskej osady OHIO, zrub kamaráta Myšinu.

 

 
 
 
 

 

Kamaráti Kuko ml. a Kuko, pri krbe na chatke kamaráta Myšinu

 

 
 
 

 

 

Trampské zátišie z pohody a popapanie na Myšinovej chatke trampskej osady OHIO

 

 
 
 

 

 

Kamarát Myšina / vpravo/ pri obrade odháňania zlých duchov a vyzývania trampského ducha Malých Karpát k ochrane osady OHIO, ktorú by si  po posledných nie celkom dobrých rokoch už naozaj zaslúžili /liatím pohára whisky do plameňov ohňa/.

 

 
 
 
 

 

Osada OHIO svoju osadnú vlajku vztyčuje na Košariskách, ktoré sa stali ich novým dočasným osadným miestom a domovom...

 

 

I dnes si osada OHIO vo svojich zásadách vyjadruje želania o zachovanie ušľachtilého symbolu trampingu, zotrvávanie v dobrom vzťahu k prírode, udržiavanie kamarátskych vzťahov a zachovávanie tradícii trampských táborákov.

 

 
 
 
 
 
 

 

 

V trampskej osade OHIO  bývali i smutné chvíle. S úctou si spomínajú na tých členov osady, ktorí sa dnešných dňoch nedožili a ktorí už nikdy nezasadnú s nimi k táborovému ohňu. Sú to kamaráti: 

Alah, Bob, Ferrari, Gandy, Kamzík, Karpatský Vlk, Kido, Malý, Nitka, Pad, Pepo, Pike, Puf, Satan, Tery, Sučo, Trhan, Koník, Štofi - dlhoročný šerif osady a Johny - neskorší šerif osady .

Odišli na svoj Veľký vander, z ktorého niet návratu.

 
 
 
 
 

Históriu osady zostavil a napísal pre KRONIKU TRAMPSKÝCH OSÁD

Pekelník z trampskej osady HAY RIVER.

Pri zostavovaní použil svoje vlastné zápisky, zápisy z Novej Kroniky osady OHIO, ktorú vedie kamarát Kuko ml. a zošit z trampskej histórie osady, ktorý vydala osada s nákladom vlastným.

Časť použitých fotografii pochádza tak isto z Novej Kroniky osady OHIO, ktorú vedie kamarát Kuko ml. Ďalej z  Pekelníkovho súkromného Trampského archívu a tiež z Pekelníkových starších i novších vlastných fotografii.

Grafika Pekelník


Hudba v pozadí stránky, pieseň s názvom  "Indián" od Rösslera - Ořovského, zložená v  roku 1919 /v slovenskom preklade z predvojnových rokov, avšak čiastočne s pôvodným nepreloženým textom, pamätajúcim si vznik trampskej osady OHIO. Pieseň bola osadnou hymnou trampskej osady OHIO.  Spieva a hraje kamarát Brnkaj z trampskej osady GRANADA. Pieseň je amatérskou nahrávkou.


© Pekelník KRONIKA TRAMPSKÝCH OSÁD

História trampskej osady OHIO je krátená, plnú verziu si môžeš prečítať na Pekelníkovom DVD KRONIKA SLOVENSKÝCH TRAMPSKÝCH OSÁD.

 
 
 
 
 
 
 

© TRAMP NET Pekelník