Trampská osada

SOUMRAK 

Trnava 1946

 

 
 
 
 

 

Trampská osada SOUMRAK  sa začala formovať' v priebehu roku 1946 v náväznosti na rozpad trnavskej trampskej osady  AHOJ. Jej zakladajúcimi členmi sa stali práve kamaráti z tejto osady. Väčšina členov bola z Kapitulskej a Halenárskej ulice v Trnave.

Šerifom SOUMRAKU  sa stal kamarát Lue. Členmi osady boli kamaráti Bukšo, Kefa, Vlado, Jozef, Milan , Gusto, Libor, Fršo, Jano a neskôr pribudli Eva, Elena, Tonča a Štefánia.

 

 

Podobne ako trampská osada AHOJ bola to " stanová" osada, ktorej táborisko bolo taktiež pri Sokolských chatách pri obci Buková v Malých Karpatoch. Popri pešej turistike v okolí táboriska mala táto osada už širší záber či od Zochovej chaty pri Modre, alebo Orszákovej chaty pri Pezinku až po Dobrú Vodu v Malých Karpatoch a to počas celého roka ako v lete tak i v zimných mesiacoch.

V Trnave sa schádzala hlavne na Kapitulskej ulici a občas na slezinách v záhradnej . reštaurácii u Theilmajnera, kde sa poriadali večery trampských piesní a niekedy i súťaže.

Pri trampingu  sa zaoberali poznávaním hlavne Malých a Bielych Karpát a poznávaním krás prírody. Väčšinou kamaráti z trampskej osady SOUMRAK boli dobrí hubári  a aj znalci liečivých bylín.

Postupom času spoznávali a prešli hrady a zámky Malých i Bielych Karpát od Plaveckého hradu, cez Pajštún, Korlátko, Dobrú Vodu, Čachtice i Trenčín. Chodievali do prírody hlavne peši, či na bicykloch,  alebo vlakoch.  

 
 

V Plaveckom Podhradí preliezli staré "Palfyovské" jaskyne, dostali  sa však len do hornej časti, do spodnej nie, lebo bola zavalená. Podľa starších svedkov spodná časť' bola vraj veľmi krásna.

Občas  tiež chodievali na Pezinskú Babu, Orszákovu chatu pri Pezinku ale hlavne na Zochovú chatu pri Modre, kde  sa stretávali s bratislavskými trampami. Tu s nimi pripravovali a robili spoločný program spievaním trampských piesní, rozprávaním rôznych príhod a frkov - vtipov.

Z väčších výletov osadníkov treba spomenúť' vandre po Morave v rokoch  1946-1947 a na Počúvadlo. Pri stanovaní  sa učili viazať' rôzne uzly, určovať  podľa kmeňov stromov a pňov svetové strany, určovať' čas, poznávať' huby, byliny a pod.

 

 
Až do roku 1953 bola Zochová chata miestom trampských Silvestrov, pravda niektorí v tej dobe chodili sem už s manželkami. Bolo to za chatára Hančíka a v posledných tých časoch za Karpatského Vlka.

 

S pribúdajúcimi rokmi to "trampské", ktoré v nich  zostalo  sa snažia napĺňať rôznymi spôsobmi. Niektorí sa stali chatármi, na Sokolské chaty pravidelne chodili kamaráti Lue, Vlado, Kefa a Libor. Na Škarbáku - Jahodníku chatárči kamarát BukšoMilan  zostal potulkám prírodou verný dodnes. Takmer každý týždeň bol vonku či už s partiou trnavských horolezcov, alebo milovníkov prírody - peších turistov a priateľov, ktorí sa starajú o turistické značenie, útulky a studničky a stav chodníkov hlavne v strednej časti Malých Karpát.  

 
 
 
 

  

Históriu trampskej osady SOUMRAK pre  KRONIKU TRAMPSKÝCH OSÁD zozbieral z pamätí starších trampov kamarát Kutáč, z trampskej osady ŠTVANCI - TÁBOR ŠTVANÝCH.

Grafika Trampský archív - TRAMP NET

Pieseň  v pozadí stránky v demo verzii, s názvom "Ukolébavka námořníka..."  zložil  K. Brokenický.  Pieseň bola nahraná v roku 1932 v Pražskom štúdiu Čs. rozhlasu. Vydaná na doske Ultraphon.  Spev R. Moš,  V. Šavlík, J. Korda, E. Martínek a B. Dudář.  Prepis a zvuk Jiři Očenášek v roku 1967.

Vložené dňa 23.11.1999. Doplnené 18.3.2014.

© Pekelník KRONIKA TRAMPSKÝCH OSÁD

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

©TRAMP NET Pekelník