Trampská osada STARÍ TULÁCI  

STT

  Bratislava  1947

 

 

 
 
 
 
     
 
 
 
 
 
 

 

Trampskú osadu STARÍ TULÁCI v osadnej skratke aj STT založili štyria kamaráti – Avo, Kiddo, Majko a Pytlák, v roku 1947. Boli to kamaráti, ktorí už pred založením osady trampovali s inými trampskými osadami. Pytlák prišiel z osady KIKAČI, Kiddo z osady ČIERNÝ ŠÍP, Ovo z UTAHU a Majko z osady SAMOTÁRI.

V letných mesiacoch často chodievali na Devín, kde mali flek „Ana Nini“. No s obľubou chodievali i do iných pekných miest často navštevovaných trampami, do Samotárskeho údolia nad Mariankou, na Paseky nad Račou, Smolenický Škarbák a iné. V zimných mesiacoch chodievali na chatu Cementár v Prepadlom údolí a tiež na Modranskú chatu, ktorá stála neďaleko Zochovej chaty a žiaľ vyhorela niekedy okolo roku 1954.

Osadníci chodievali aj na potlachy a trampské spevácke preteky. Potlachy ktoré navštívili sa konali v Lanžhote na Morave, ale i Altánku na Železnej studničke, v Prepadlom, na Pasekách, Pánskej lúke a iných miestach. Pri svojich potulkách sa často stretávali s osadou JASKOVÁCI a spolu s nimi zažili niekoľko nezabudnuteľných vandrov.

Osada STARÍ TULÁCI sa postupne rozrástla na úctyhodný počet členov a k pôvodným štyrom osadníkom ich pribudlo ešte ďalších dvadsať.

Keď spolu niekde v sobotu poobede vyrazili stanovať /soboty v tých časoch boli pracovné/ išli zvyčajne štyria až piaty, ostatný prichádzali postupne, tak ako im končila práca a stávalo sa že počas večera ich prišlo všetkých 24 osadníkov.

Osadníkov však najviac priťahovala v neskorších rokoch voda a najradšej chodievali do miest kde sa dalo aj plávať, na Devín, ale aj na Malý Dunaj do miest kde dnes stojí Slovnaft.

Kamarát Pytlák si po rokoch spomína aspoň na niektoré mená ďalších členov osady:

Kiddo2, Redo, Hupli, Zelenáč, Bob, Ožran, Berti a ďalší, ktorých mená už vypadli po mnohých rokoch s pamäti.

Po mnohých nepríjemnostiach a naháňačkách trampov s políciou v roku 1956, ktoré neobišli ani osadu STARÍ TULÁCI, sa osada postupne začala rozpadávať. Viacerí z nich však aj napriek týmto nepríjemnostiam sa rozhodli, že len tak ľahko nezavesia tramping na klinec.

 

 
 
 
 
 
 
 

 

Kamaráti z osady STARÍ TULÁCI v roku 1955 práve táboria na lúke pod Zochovou chatou. Na snímke je Kiddo s manželkou Fankou. Pytlák s manželkou Ankou, Kiddo 2 s manželkou Zilmou a  dcérou Jankou a kamarát Gaštan, ktorý sa potom odsťahoval do Košíc a tam sa neskoršie stáva členom TÁBORNICKÉHO KLUBU PRVÉ OHNE...

 

 
 
 
 
 

...Kiddo /prvý vpredu/ práve vedie svojú osadu na Veľký vander. Nabalený sú teda riadne a niet im čo závidieť vo váhe a veľkosti Us- siek. Takéto ťažko nabalené Us-ky vtedy dostali pomenovanie *kredenc* a boli strašidlom hlavne pre zaťažkávaciu skúšku trampského dorastu. Táto snímka, teda fotografia má práve vek šesťdesiat rokov...

 

 
 
 
 

 

...osadníci zo STARÝCH TULÁKOV spolu s kamarátmi z bratislavskej štvrte Dynamytky na Mariatalskej Savane /zrejme, či určite pred rokom 1960/. Oldo Slama sedí na US-ke. Hneď za nim stoji Jan Polak (Maxo). Prvý sprava je Zelenáč (Greenhorn), štvrtý sprava Franto Kostka, šiestý sprava Jozef (Slim) Kostka. Ak poznáte po tých rokoch aj mená iných kamarátov a kamarátiek, napíšte nám a ich mená doplníme...
 

 
 
 
 
 
 
 

 

Pytlák z osady STARÍ TULÁCI a Džekino z osady TORNÁDO prišli na nápad založiť Turistický klub pri Dimitrovke a takto sa vyhnúť stupňujúcemu sa prenasledovaniu polície. A tak pod rúškom „turistiky“ chodievali na čunder, ale aj spevácke závody a podobne. V Dimitrovke si spravili zo starého vyradeného vagóna chatu, ktorú previezli do Mariánskeho kameňolomu v Malých Karpatoch a nazvali ju menom Radosť. Táto chata bola dlhé roky nielen ich útulkom, ale aj mnohých trampov z viacerých bratislavských osád. V turistickom klube boli vlastne len trampi a keď k ním prišli mladší členovia *turisti* zakrátko z nich tiež velmi rychlo vyrástli trampi. Spomeniem aspoň jedného ktorý v turistickom klube začínal – kamarát Otto, ktorí neskoršie v svojej trampskej osade DESPERÁDO prijal trampskú prezývku Mike Klondike, ten však neskoršie  v roku 1968 odišiel spolu s ďalšími osadníkmi do cudziny a dnes  žijú vo Vancouveri v Britskej Columbii v Kanade.

Založenie turistického klubu však kamarátom vôbec nebránilo v tom aby na potlachoch ktorých sa naďalej zúčastňovali vystupovali pod menom svojej osady STARÍ TULÁCI.

Kamarátov z osady STARÍ TULÁCI však naďalej najviac priťahovala voda a ešte jeden z vodáckých športov – potápačstvo. Potápačská výstroj ale i činnosť boli v tom čase dosť drahou a vlastne na vtedajšie pomery i prepychovou záležitosťou ktorú si z vlastných prostriedkov rozhodne nemohli hradiť a tak na podnet kamaráta Pytláka v roku 1961, kamaráti zakladajú pri Dimitrovke neskoršie vychýrený potápačský klub s názvom „NEPTÚN“. Totiž Dimitrovka, ako závod sa im rozhodol na ich činnosť prispievať a v rôznych veciach im pomáhať. Táto pomoc a príspevky však neboli zadarmo. Kamaráti si museli na túto činnosť zarobiť rezaním odpadového šrotu ročne asi 150 – 200 ton pre Dimitrovku a potom až následne im za túto prácu vlastne podnik prispieval vecne aj finančne.

 

 

I v tomto klube kamaráti nikdy nezapreli že sú predovšetkým trampi. Ich činnosť však bola veľmi bohatá. Najradšej sa chodili potápať na Číčovské ramená Dunaja, ktoré príroda obdarila neskutočným „podvodným“ životom. Tu ich občas navštívil aj kamarát Apač z osady DESPERADO, ktorý dnes žije v Ontáriu v Kanade.

Získané peniaze z Dimitrovky im velmi pomohli pri klubovej činnosti v klube Neptún navštevovať aj zahraničie – more, po ktorom všetci potápači i dnes u nás tak výrazne túžia. Vtedy to však nebolo vôbec jednoduché získať peniaze či ôdevízy pre návštevu mora v Bulharsku alebo Juhoslávii. Klub Neptún vychoval a preslávilo ho aj niekoľko Majstrov športu vo svojom športovom odbore.

 

 
 
 
 
 
 

 

 

...kamaráti Pytlák a Kiddo z trampskej osady STARÍ TULÁCI a Škohlík z trampskej osady MLADÍ TULÁCI z Modry...

 

 
 
 

 
 

...chata kamaráta Pytláka nižšie od Ostrova kormoránov v Hamuliakovských lesoch na Dunaji v roku 1977...

 

 
 
 
 

 

...tieto vodácké chatky - lodenice, boli stavané na vysokých kolových plošinách, pretože tieto miesta boli zaplavované častými povodňovými vodami. Na spodnom podlaží sa nachádzali "garáže", ale nie pre autá, ale slúžiace pre uskladnenie  kanojek a kajakov...

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

...trampské chatky v Hamuliakovských lesoch na Dunaji v roku 1977, tento *Raj na Zemi* im však neskoršie pri stavbe priehrady Gabčíkovo na Dunaji zobrali vtedajší developeri....

 

 
 
 
 
 
 
 

 

V roku 1968 si kamaráti z osady STARÍ TULÁCI Pytlák a Kiddo postavili na prekrásnom mieste pod ostrovom Kormorán na Dunaji neďaleko Hamuliakova  trampské chaty. Bolo to však v chatovej oblasti. Vodácky život tam bol pomerne pestrý. Okolo okrem nich si postavili chaty kamaráti Jucky, Cvoček, Tička, Adam, Pepo, Kordáč, Puhalovci, Sabadoš a vlastne všetci títo trampi boli vodákmi. Jucky bol starostom tejto veľkej Hamuliakovskej osady. Synovia týchto osadníkov si založili trampskú osadu TÚLAVÝ OROL. Tento raj na zemi im však neskoršie pri stavbe priehrady Gabčíkovo zobrali.

Vekom však osadníkov v osade STARÍ TULÁCI žiaľ ubúdalo a v posledných rokoch minulého tisícročia z tej veľkej osadnej partie medzi kamarátov chodievali už len dvaja Kiddo a Pytlák. V roku 2004 sme sa rozlúčili s Pytlákom a v roku 2011 aj s Kiddom, poslednými dovtedy žijúcimi členmi tejto veľkej bratislavskej osady.

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

...kamarát Pytlák si v neskoršom období na miestach kde začal chodievať na tramp nad Mariankou postavil chatu a ako  občas nostalgický hovorieval že tu začal čundrovať a možno vari aj tu skončí….

 

 
 
 

 

 

...Kamaráti Rodrigo z trampskej osady UTAH a Pytlák z trampskej osady STARÍ TULÁCI na Pytlákovej chate v Marianke...

 

 
 
 
 

 

...nerozluční kamaráti Pytlák a Kiddo z osady STARÍ TULÁCI...

 

 
 
 
 
 

 

...spomienkové tabuľky na kamarátov Kidda a Pytláka umiestnené na menhíre malokarpatského trampského symbolického cintorína na Lozornských Košariskách...

 

 
 
 
 
 
 

 


Pieseň v pozadí stránky s názvom "ŽALUJEM HVIEZDY VÁM..." napísal a zložil okolo roku 1950
Vladimír Jendek -  kamarát Pytlák z trampskej osady STARÍ TULÁCI.

 
 
 

  

Vladimír Jendek - 

kamarát Pytlák

 

 
 
 
 

 

...pieseň hraje a spieva kamarát Brnkaj z trampskej osady GRANADA z Rače.

 

 

ŽALUJEM HVIEZDY VÁM...

    A
1. Miloval som jedno dievča 
    jak na svete nikoho

     veril som že svet je krásny

              
 
 E7         A
     že len pre nás rozkvitol

Refrén:
     
    A7               D                A
Žalujem hviezdy vám že lásky už nemám
               E7                    A
dievča ma oklamalo zronené srdce mám
      A7               D              A
Tak som na svete sám a nikoho nemám
                 E7                  A
zo starou gitarou len svetom sa poberám

2. Veril som že máš ma rada
na klamstvo som nemyslel
predsa si ma oklamala
celý svet som obišiel

 

 
 
 
 
 

  

Históriu trampskej osady STARÍ TULÁCI zozbieral a napísal z vlastných pamätí a pamätí osadníkov osady STARÍ TULÁCI, Pekelník z trampskej osady HAY RIVER.

Grafika Trampský archív - TRAMP NET

Fotografie

Album trampskej osady STARÍ TULÁCi

kamarátka Kiddovka a Pekelník

Napísané  pre KRONIKU TRAMPSKÝCH OSÁD v roku 1980 a vložené na TRAMP NET 12.4.2016.

UPOZORNENIE!

 Osadu v nedávnom čase začali niektorí príliš snaživí trampskí biznismani. teda  "tiež historici", spájať s osadou TULÁK založenou v roku 1930, čo je chybné, lebo tieto osady i keď sú bratislavské, nemajú akékoľvek čo i len najmenšie dokázateľné  logické spojenie, ani žiadny súvis. Zakladatelia osady STARÍ TULÁCI Kiddo a Pytlák  nikdy nič o takomto v súčasnosti vymyslenom spojení neuvádzali....

© Pekelník KRONIKA TRAMPSKÝCH OSÁD

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

©TRAMP NET Pekelník