"...A ten, kdo s námi usedne kol ohně
        v našem primitivním campu,
        ten teprve snad pochopí,
        co je to srdce trampů.
..."
                
 
/z českej trampskej piesne/

 
 
 
 
 
 
 

 



 

 

 
 

 


 

 

Totemy 7. celosvetového potlachu -  Fort Adamson - Texas - USA. Totem po ľavej strane vyrezaval kamarát Santana z Iowy a po pravej strane kamarát Tonda zo San Antonia v Texase. Druhý totém so svojimi figurami symbolizuje históriu všetkých celosvetových potlachov .                                            

Foto: Danny

 

 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 

                             

Vlajkosláva a potlachovisko.              

Foto: Danny

 

 

 
 
 
 

Slávnostný táborový oheň 7. celosvetového potlachu bol zapálený dňa 11.11.2006, na súkromnom pozemku, ktorý vlastnia kamaráti Fifa a Farár. Pozemok sa nachádza  v USA v štáte Texas, asi 12 míľ severovýchodne od mestečka Gilmer a vola sa Fort Adamson.

Meno Fort Adamson pozemok dostal po trampskej osade, ktorej sú Fifa a Farár osadníkmi už viac ako 45 rokov.

7. celosvetový potlach vo Fort Adamsone v Texase prebehol za prítomnosti vyše 450 /údaj poslal kamarát Farář/ -  500 trampov /písali kamaráti/, zo všetkých kútov sveta a pri veľkom ohni za krásnej hviezdnatej noci.

Atmosféru potlachu  snáď najlepšie vystihol tamojší farmár George, ktorý pomáhal kamarátom Fararovi a Fifovi pripravovať táborisko slovami:

"O takomto skvelom podujatí toľkých ľudí a kamarátstve ktoré tu na každom kroku vidieť som nikdy nepočul"... a ako američan to uknčil slovami "good bless you tramps".

Prinášame Vám niekoľko fotografii z potlachu v Texase, ktoré nám zaslal kamarát Mrco z  Vancoueru, kamarat Dany z Kitcheneru v Kanade a kamarátka Lilka zo Švajčiarska.

 

 
 
 
 
 

   

 "Tak vítajte" - zišli sme sa zo všetkých kútov sveta, aby sme spoločne zapálili táborový oheň trampov a kamarátstva...         

Foto: Danny

 

 
 
 

 

Gitara a trampská pieseň, neoddeliteľná súčasť trampingu...


Foto: Danny

 

 
 
 

 

 

Kamaráti zo Slovenska na potlachu v Texase... takmer všetci...     

Foto: Mrco

 

 

 
 
 

 

Pripravená vatra... v Texase je vraj všetko veľké...   

Foto:Mrco

 

 
 
 

 

Slávnostný oheň krátko po zapálení......

Foto: Mrco

 

 
 
 

 

Zlava: Farař (hlavný organizátor potlachu), Kennedy z Dawson City a Danny z Kitcheneru.   

Foto: Mrco

 

 
 
 

 

Kamaráti z Bratislavy na potlachu v Texase...
 

Foto: Mrco

 

 
 
 
 

Kde sa stretneme zas na potlachu? No možno v Dawsone, ale to sa v správny čas dozviete...                                         Foto:Danny

 

 
 
 

 

Jedna zo spoločných fotografii... do kroniky, na pamiatku.

Foto:Danny

 

 
 
 
 

Krajina v okolí Fort Adamsonu, jazero CADDO LAKE .

Foto:Danny

 

 
 
 

 

Na jazere CADDO LAKE vyrastajú tie stromy rovno z vody...

Foto:Danny

 

 
 
 

 

Ešte jeden pohľad na  jazero CADDO LAKE      

 Foto:Lilka

 

 
 
 
 
 

 

Vlajka trampskej osady FORT ADAMSON
 

Foto:Lilka

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 

Tak už sme tu a stretli sme sa zas...

 

 
 
 

 

 

Dopis kamaráta Mrca a Hely

zo 7. celovetového potlachu československých trampov v zahraničí:

 

 

 
 
 

 

Texas 2006.

Ani sme si nevšimli a už tu bol čas, keď sa má rozhorieť vatra na 7. celosvetovom potlachu československých trampov v zahraničí. Už dlho predtým sme premýšľali, ako tam ísť, autom, alebo letieť. Nakoniec to vyhralo lietadlo. Leteli sme zo Seattlu v štáte Washington (asi 220km od nás), do Dallasu v Texase. Tam sme si požičali auto, ktoré nás doviezlo až do Fort Adamsonu, kde sa konal potlach. Fort Adamson, takto ho nazvali majitelia, Farář a Fifa, je krásny kus zeme o rozlohe asi 10 hektárov, na ktorom rastú staré duby a borovice. Je v tvare obdĺžníka, ktorý je trocha viacej ako 100m široký a skoro 900m dlhý. Leží na konci vyasfaltovanej cesty v severovýchodnej časti Texasu, asi 80km na západ od Lousiany.

Posledné väčšie mesto na ceste je Gilmer. Tam sme si plánovali nakúpiť potrebné potraviny a tekutiny každého druhu. Aké však bolo naše prekvapenie, keď sme zistili, že pivo, víno a iné alkoholické nápoje v obchodoch nie sú. Mesto leží v tak zvanej Dry County (draj kaunty), čo vo volnom preklade je „suchý okres“. Obyvatelia v tomto „okrese“ si odhlasovali, že akýkoľvek alkohol sa u nich nesmie predávať. Museli sme sa vrátiť do predchádzajúcej County kúpiť si pivo a nejaký rum do čaju.

 

 
 
 
 
 

 

Pozdrav z potlachu Pekelníkovi

 

 
     

Na Fort Adamson sme dorazili vo štvrtok 9. novembra po obede. Teplomer ukazoval 30 stupňov a v noci teplota len málo poklesla. Ďalšiu noc, z piatku na sobotu, teplota klesla na asi 5° a v nedeľu ráno sme mali námrazu a mínus 2°.  Pripravené boli dve parkoviská a niekoľko kempov pre stany. Autá nesmeli byť medzi stanami. Od prvej chvíle, keď sme si zalamovali palce s kamarátmi čo tam už boli, vládla výborná nálada, ktorá trvala až do doby, keď sme sa rozchádzali. Ako obyčajne poschádzali sme sa z celého sveta. Boli tam traja Australania, Švajčiari, Češi, jedna kamarátka z Košíc a samozrejme najviac Američanov a Kanaďanov. Vo štvrtok a piatok večer horelo niekoľko ohňov, okolo každého zneli gitary, mandolíny a niekoľko desiatok ľudí spievalo, alebo počúvalo rozprávanie vtipných historiek zo života trampov.

 

 

 

 

Vo štvrtok a piatok večer horelo niekoľko ohňov....
Foto:Lilka

 

 
 
 

 

Vancouverská partia trampov...
Foto:Lilka

 

 

 

V sobotu okolo obeda, keď už skoro všetci boli tu, zoradili sme sa do veľkého polkruhu na zobranie spoločnej fotografie. Pre veľký počet ľudí, bolo nemožné spraviť jednu foťku, aby sme tam všetci boli. Našťastie tam bol profesionálny fotograf z Česka, ktorý zobral niekoľko čiastočných záberov, ktoré pospája a výslednú fotografiu dá na Internet, aby si ju každý mohol stiahnuť.

 

 

 

Jedna zo spoločných fotografii... do kroniky, na pamiatku.

Foto:Danny

 

Neskoršie po obede nám usporiadatelia pripravili milé prekvapenie v podobe skutočného Indiána, ktorý nás prišiel pozdraviť v krásnom kroji jeho kmeňa. Neskoršie večer, po zapálení ohňa, predviedol originálny indiánsky tanec.

 

 

 

Hosť potlachu, indián Randy z kmene Cherokee, to je kmeň, ktorý  je od nepamäti  usadený vo východnom Texase.
 

Foto:Mrco

 
 
 

 

Indián Randy s kamarátmi Farárom a Fifom z trampskej osady FORT ADAMSON
 

Foto:Lilka

 

 
 
 

 

Detaily indiánskeho slávnostného obleku priateľa Randyho...
 

Foto:Lilka

 

 

Slávnostný oheň vzplanul tesne po západe slnka, keď početná skupina hudobníkov hrala Vlajku a Odišiel kamarát. Po oficiálnom otvorení Potlachu a privítaní všetkých prítomných bolo oznámené, že ďalší a pravdepodobne posledný potlach, organizovaný kamarátmi zo západnej Kanady, bude o 5 rokov na Yukone, tam, kde bol v roku 1978  prvý potlach.

 

 

 

Kamarátky prinášajú potlachovú vlajku a kamaráti zas potlachový oheň.
 

Foto:Lilka

 

 
 
 

 

Potlachová vlajka...
 

Foto:Lilka

 

 
 
 

 

Ešte malú chvíľu a potlachový oheň bude zapálený...
 

Foto:Lilka

 

 
 
 

 

A takto sa rozhorel oheň 7.Celosvetového potlachu...
 

Foto:Lilka

 

 

Potom začala súťaž v speve. Súťažili jednotlivci, dvojice a osady. O dobrý priebeh súťaže sa postaralo výborné zvukové zariadenie a disciplinovaní kamaráti, ktorí v tichosti sledovali a oceňovali súťažiacich. Po súťažiach začala volná zábava. Hralo a spievalo niekoľko skupín, niektorí na javisku, iní okolo ohňa. Nikto nikomu neprekážal, pretože všade bolo dosť miesta.

 

 

 Ceny potlachových súťaží
 

Foto:Lilka

 

 

Na druhý deň, v nedeľu, po studenej noci, prebiehali súťaže v hode nožom a sekerou. Chvíľu som ich pozoroval, ale myslím si, že ako vrhači nožov by sa neuživili. Medzitým sa rozdávali odznaky, vlajočky a camrátka a Farář sa snažil spočítať, koľko sa nás tam vlastne stretlo. Presné číslo asi nikdy nebude známe, ale odhaduje sa, že asi 650. Niektorí už v nedeľu začali odchádzať, iní sa ešte na rozlúčku fotili a večer pri ohňoch sa znova spievalo a rozprávalo.

V pondelok ráno, po vlahej noci, sme sa začali aj my baliť a chystať sa na cestu domov. Ešte raz sme obehli celé potlachovište, aby sme si potriasli rukou s kamarátmi, ktorých uvidíme možno za päť rokov, alebo nikdy. Tak je to vždy, keď sa lúčime.

 

Mrco a  Hela.

 

 

 

Kamarátka Hela a kamarát Mrco na potlachu vo Fort Adamsone, usadený v šerifskom kresle, ktoré pre potlach vyrezal a zhotovil kamarát Henry - Moose z Britskej Kolumbie v Kanade

 
 
 
 
 
     

 
 
 
 
 
 
 

 
 

 

Pekelník 2009