grafika Šoc

23. SLOVENSKO - ČESKÝ POTLACHMáme za sebou ďalší, už 23. slovensko-český potlach. Konal sa na západe Slovenska, na slovensko-moravskom pomedzí, na šírej záhorskej rovine neďaleko obce Závod. Trampov tu od piatku 2. septembra 2016 vítalo veľké táborisko na obrovskej lúke s príjemnými zákutiami stromov a s výhľadom do šírej krajiny. V jeho strede ležal veľký táborový kruh s veľkým totemom a obetnými kolmi so zvieracími lebkami, širočizná vlajková stena. Obďaleč boli všetky ostatné nevyhnutnosti (registrácia, pohostinstvo, služby, parkovisko atď.). Stovky stanov boli pohodlne rozptýlené po periférii potlachoviska.

Naozaj, každý si tu mohol nájsť miesto, aké mu vyhovovalo. Počasie bolo po celý čas potlachu mimoriadne žičlivé. Slnko usilovne zohrievalo trampský národ, ktorý sa sem poschádzal z mnohých kútov bývalej Česko-Slovenskej republiky i zo vzdialenejších končín zemegule. Postretávali sa tu dávni kamaráti, spomínalo sa, kuli sa nové plány ako a kde sa opäť stretnúť, kam vypadnúť nabudúce. Vytvárali sa nové priateľstvá. Najmä však, hralo a spievalo sa odušu. Počúvala sa stará známa i nová pôvodná tvorba.

 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
   
 
 

 
 
   

Sobotňajší večer sa začal za temného zvuku tam-tamov pôsobivým zapaľovaním táboráka. Odkiaľsi z (neďalekých) diaľav záhorskej prérie, zo žiare zapadajúceho slnka priniesli oheň traja westernerskí jazdci/jazdkyne, ktorí potom dôstojne dokresľovali celý úvodný ceremoniál. Oheň prevzali od jazdcov čestní hostia, ktorí za asistencie autenticky dekorovaných indiánov obradne zapálili impozantnú vatru obkolesenú kruhom horiacich stĺpov zvýrazňujúcich posvätný kruh.

   

 

Zaznela neodmysliteľná Vlajka a nechýbal ani symbolický veniec pripomínajúci kamarátov putujúcich už po Veľkých loviskách. Z dobre ozvučeného pódia potom dlho do noci zneli hlasy výborných, dobrých i úprimne sa snažiacich hudobných zostáv a spevákov či speváčok. Každý sa stretol s úspechom i porozumením. Veď to je jedno z pút, ktoré trampov spája od vekov.

 
   
 
   
 
 

 

Na závodskom potlachu bolo čo pozerať. V kultúrnom stredisku obce bola tradičná rozsiahla expozícia putovného trampského múzea, ktorú tam inštalovali naši západní kamaráti.

 
 

 
 
   
 
 

 

Na samotnom fleku stálo neodmysliteľné, nefalšované tee-pee. Pred ním boli vystavené nádherné indiánske výrobky, ktoré si vyrábajú zruční nadšenci z prievidzskej trampskej osady  MESCALEROS.

   
 

 

Prehliadka vlajkovej steny dala pocítiť závan histórie trampského hnutia a výtvarnej fantázie. Demonštrovala nevyčerpateľný zmysel trampov pre romantiku a rozmanitosťou mien osád hovorila i o vynaliezavosti tohoto národa. Hovorila však i o imponujúcom rozsahu, záujme a počte osád, ktoré sa na tomto podujatí veľkého rozmeru zúčastnili. Opäť dokazovala, že hranice trampského hnutia presahujú hranice štátov a že takéto priateľstvo hraníc nepozná už vôbec.

 

 

 
 
   
 
 
   
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
   
 
   
 
   


Organizátori pripravili 23. slovensko-český potlach starostlivo. Zdanlivo bez problémov zvládli jeho organizáciu, i keď iste iba oni vedia akú námahu si to všetko vyžiadalo. Tak vďaka kamaráti  a kamarátky Dakota, Darinka, Gombík, Ičo, Ivan, Janka, Kasper, Marta, Ringo, Šuga, Učeň. Patrí vám za to naozaj úprimné poďakovanie všetkých účastníkov, ktorí sa v nedeľu rozchádzali do svojich teritórií, lovísk a na svoje claimy.

Opäť si odniesli presvedčenie, že tramping a jeho romantika je stále živá a že má svojich pokračovateľov. Vďaka, ahoj a dovidenia zase kdesi!

  Svorad - Montana      
     

 

 

 

 
 
 
   
 
 

 
 
 

trampské camrátka
od

kamaráta

Bakalu

 
 

kreslil kamarát Lexo
 
 
 
 
 
 
 
 

  

Pieseň v pozadí stránky s názvom

AHOJ KAMARÁDI

  hudba americká pochodová

 

text  piesne kamarát Šlajf v roku 1952

Hraje a spieva Trampské spoločenství Vandr

 

  

AHOJ KAMARÁDI

         D                           G         D
   
1. Lístek jste nám poslali kamarádi z osady
                                      
A7
       že je u vás v kraji velká slezina.
         
D                       G            D
       Přijeli jsme z daleka, cesta nás však neleká,
                          
A7          D
      už jsme tu a velký potlach začíná.

Refrén:
    
D     G        D
Ahoj, kamarádi staří!    - ahoj
   
  E7                          A7
Za pár let z nás budou paďouři.
         
  D         D7       G             D
Píseň zazpíváme si o tom našem přátelství
                       
A7            D
i kdyby byl 
(jako že je) zákon proti trampům zlý!

2. Měsíc vyšel ze mraků podívat se k potlachu,
   zda je trampů proti dříve ještě víc.
   I jim v očích oheň plá, v srdcích vášeň veliká
  do našeho štěstí nechybí už nic.

 

 

Text: Svorad - Montana z T.O.HAY RIVER

Fotografie: Rebro, Tomáš Pekelník a Svorad - Montana z T.O.HAY RIVER,

Grafika:

Lexo, Bakala z T.O.PRAMEŇ, Šoc z T.O.DESPERADO, Svorad - Montana  a Pekelník z T.O.HAY RIVER

Stránku pripravil Pekelník

TRAMP NET © Pekelník