Som z toho danek

Timo T.O. Ondatry

 

 
 

Dnes si moja zákonitá švihla. Dotiahol som druhú cigaretku a už bol novučičký Land Rover naložený. Paráda! Rekord. O celých osem šlukov trhla predchodkyňu. Zdá sa, že nová metla dobre metie. Za odmenu si výnimočne sadla na predné sedadlo.

„Držte si klobúky,“ s vtipom mne vlastným zahajujem cestu na zrub Okavanga. Zlet ETN (elity trampského národa) zvolal Hombre. Pohodička. Parťáci ešte nevideli môj posledný model autiaka i manželky. Je síce s krpcom, ale pri tomto počasí vynikne v plavkách. Milujem závistlivé pohľady. Strčím do vrešťáka Wabi pásku.

„Do přírody chodit je teď móda, na co by ten auťák taky byl…“

hučím, až mi na krku navrela žila. Ten Ryvolák vedel vystihnúť pocity nás ozajstných trampov. Aj táto je dobrá:

            „Stopař má chleba tvrdej, ještě k tomu když je tramp,

            paďour je člověk blbej, ani neví co je camp.

Paďouři maj svoje auta s volantama z mramoru

           mají rádi dobrý pivo, já zas mám rád přírodu…“

„Ocko, to spieva ten ujo o nás?“ naivne pípol žgrnec. Odbočujem na lesnú cestu. Tú familiárnosť mu dnes odpustím, keď ma jeho mamka potešila.

Zrazu sa páska zasekne. Za zatáčkou, priamo na cestičke, stojí mladý danek. Dupnem na plyn. Ty mi neujdeš! Vzrúšo a romantika, to je moje. Už vidím obdivné pohľady squaw kamarátov. „Hardy sa vždy vie postarať...“

Bifteček zbehol na mastňácku lúčku. Len aby som nepoškodil blatník. Si môj! Mám ťa! Potok-k-k. Do vrtule! a už v ňom bahním. Motor zhasol  Zakľajem a vystúpim do vody. Sadám si na breh zničený ako mladý skaut pred zamknutou klubovňou. Šmátram po nikotínovej trubičke a v okamihu je pri mne dôchodkyňa - odborníčka s bradavicou na nose.

 „Mladý danek? To ste dnes už tretí!“

Z diaľky na mňa máva Bob a Slim. Lúkou sa mihne fľakatý kopýtkoprovokatér a za ním... To sú fofry. „Veď to je Hombreho mazda!“ A už sme kompletná partia.

„Vedela som, že príroda sa dokáže brániť. Pamätám dve vojny, socializmus, ale toto je aj na mňa veľa!“ Baba prieskumníčka si upravila nošku chabrždia, sadla na babetu a ja som sa prezliekol do montérok. Štyri mašiny treba vytiahnuť. Ešteže sa vyznám a vozím v aute Monteryho nohavice. Predsa si nezašpiním maskáče funglovky, keď toľko bubákov som za ne vysolil. To by mi už skazilo vander, však to dnes tak sľubne začalo. A vôbec, nás trampov nič nevyhubí! Prehrávač sa sám rozospieval:

„My jsme trempy motorový, náš je celý svět.“

Aj Wabi Daněk poznal, čo je poriadny tramp. Asi mal Hombre pravdu, keď na slezine v Carltone tvrdil, že treba zmeniť stanovy osady. Tá príroda je fakt nevyspytateľná. Na rúbanie dreva, či varenie stačia manželky, ale keď sa prihodí takáto šlamastika, je sluha nepostrádateľný. Musíme držať krok s dobou, však zatiaľ...

„Tak pardi, hej rup!“

 

 

 
 
 

 
© Pekelník 2013