BRATISLAVSKÉ TRAMPSKÉ OSADY

/MINULÉ I SÚČASNÉ/

podľa Pekelníkovej

KRONIKY TRAMPSKÝCH OSÁD.

 

A - D

 
   

E - I

 
 
 

J - N

 
 
 

U - Z

 
 
 
 
 
 
 

 

BRATISLAVSKÉ TRAMPSKÉ OSADY

O - T

 

 
 

OHIO 1944

 

 
 
 

 
OHIO

Mladšia trampská osada z Bratislavskej štvrte Dúbravka. O osade nemáme žiadne iné zápisky a nevieme upresniť ani rok založenia.

 

   
 

 
OLD KLONDIKE 1967

Osada z malokarpatskej Vajnorskej doliny doposiaľ nemá spracovanú svoju históriu a odkladá jej spracovanie na dobu keď bude na to vraj viac času /žiaľ dôchodcovia majú odveky toho času najmenej/.

  10.KARPATSKÝ OHEŇ OLD KLONDIKE
8.10.2011
 
 
 
 
 

 
 

ONDATRY 1971

 

 
 
 
 

 

 

POTLACH T.O.ONDATRY 2011

 

 
 

 

Trampská tvorivosť

Maco T.O.ONDATRY  

Macové kresby a grafika

 

 
 
 
 

 
ONTÁRIO 1964

Trampská osada ONTÁRIO bola založená v roku 1964 kamarátmi z bratislavského Podhradia. Šerifom osady sa stal kamarát Fredy. Ten však odišiel v roku 1968 do Kanady.... 

Pár viet o Fredovi nám napísal kamarát Šoc z Edmontonu v Kanade:

  "Fredy bol najprv  v Calgary, potom asi tri roky kúsok na sever od Edmontonu a asi od roku 1973 žije na Yukone. Zo začiatku pár rokov vo Faro, väčšinou však kúsok od Whitehorse - smerom na Dawson, asi 20 km. Má tam svoju farmu s barakom, koňmi, kus lesa a pastviny, (...tam starý farmár sám a sám, žije ve vzpomínkach...). Hlavne tam však ma stále veľa a veľa práce, ktorá nemá  konca. Fred by určite o tom mohol napísať veľmi zaujímavú knihu. Nie len o farme, ale hlavne o lovoch, riekach, zvieratách a okolitej prírode. Je tam totiž všade doma a hodne tam toho zažil. Povedal by som, že tak asi jeden moc dobrý, zhruba 25 rokov dlhý čunder. "

Určité  naše presvedčenie že sa podarí spracovať históriu osady pre Pekelnikovu KRONIKU TRAMPSKÝCH OSAD dával kamarát Fredy. Ten však už tiež odišiel na Veľký vander z ktorého niet návratu.

 

   
 

 
ONTÁRIO 1990

Osada ONTARIO vznikla dňa 24.7.1990, za študentských čias troch kamarátov - Pecucha, Pivtyho z Rače a Zábudu z Dúbravky - nadšených trampingom. Ich prvé spoločné vandre smerovali do okolia Bratislavy, neskôr aj na stredné Slovensko a  Moravu. Často navštevovali trampské podujatia ako Porta, Fešácky maratón, Pony Expres a iné. Neodmietali pozvania na potlachy a trampské ohne v oblasti Malých Karpát. Ich obľúbenými akciami bývali letné aj zimné potlachy, ktoré poriadali kamaráti z Handlovej a Prievidze. V roku 1992 ich začala lákať trampmi málo navštevovaná oblasť medzi Košariskom a Lozornom. Začiatkom jesene začali v údolí pod bývalou starou horárňou Skalkou spolu z osadníkmi z trampskej osady DAYTON so stavbou zrubu. Ten však ešte pred dokončením museli po nezhodách s lesníkmi zničiť a opustiť. Táto udalosť však partiu od vandrov neodradila, naďalej pravidelne chodievali na trampské osady a osadné akcie v okolí. Postupom času začali Pecuch a Zábuda  častejšie chodievať do  Ivanky pri Dunaji, kde sa s  osadou CHEROKEZ venovali trampskej hudbe.  V roku 1999 si postavil Pivty neďaleko prameňa Vydrice podsadu s názvom "Camp 240", ktorý pravidelne navštevuje.

 

   
 

 
ORLEANS 1986

Koncom zimy roku 1986 v Bratislave – Rači na kopaniciach, sa  zišla partia, ktorých spoločným záujmom boli potulky lesom nad Račou v Malých Karpatoch. Po príchode prvých jarných dní sa uskutočnili krásne pre niektorých prvé víkendy v prírode. Na základe  spoločných záujmov 1.5.1986 na lúke Paseky nad Borinkou vzplanul prvý oheň novej trampskej osady ORLEANS. Členmi sa stali kamaráti Rado, Lubo, Miňo a Indy. Nasledujúci deň bol neďaleko lúky založený flek, kde bola o mesiac postavená podsada. Bohužiaľ táto nevydržala do novej jari, nakoľko bola vypálená. Ďalšie trampovanie bolo spoločne s kamarátmi z osady  trampskej osady SATANTA na ich chalupe nad Vajnorskou dolinou pri Rači. Po návrate z vojenskej povinnosti Indyho ostatná časť osady prejavila záujem stať sa členmi trampskej osady SATANTA. Činnosť osady v roku 1989 ihneď obnovil Indy no už s novými členmi a to s kamarátmi Danom a Bilkom. Kamaráti z osady ORLEANS zakladajú dňa 8.12.1989 v Bratislave – Rači na fleku /chalupe/ trampskej osady ÚDOLIE HVIEZD, spolu s osadou BLUDÁR - SPOJENÉ TRAMPSKÉ OSADY CORRIDOR a to slávnostným vyhlásením kamarátky /patrónky/ Annie - Aňuky z trampskej osady YUKON.

 

   
 

 
ORLÍČATA

Z osadnej kroniky ORLÍČAT

Sľubujem pred touto vlajkou že:
Budem ctiť a chrániť našu Vlajku, symbol čistoty a priateľstva
Budem chrániť a zveľaďovať prírodu.
Budem ctiť priateľov.
Budem pohŕdať a ľutovať nepriateľa.
Budem pomáhať starším a chorým kamarátom.
Budem dodržiavať zákony táborových ohňov.
Budem odovzdávať svoje skúsenosti mladším.
Budem s hrdosťou nosiť znak svojej osady a chrániť ho.

   
 

 


 

OSADA VESELÉHO MLÁDÍ  1940

Na jar v roku 1940 podnikla skupina študentov českej národnosti z Bratislavy niekoľko výletov do údolia Bieleho potoka. V trampingu hľadali možnosť pre nich prijateľného združovania po zrušení Junáka, Sokola a iných demokratických mládežníckych organizácií. Keďže na staré táboriská trampských osád za Železnou studničkou sa už v tom čase chodievalo len zriedka, objavili pri hľadaní centier trampovania Dúbravku - a tam skutočne našli to, čo hľadali. Dali si meno OSADA VESELÉHO MLADÍ  a začali poznávať trampské piesne, táborenie a ďalšie prvky trampského života. Trampská OSADA VESELÉHO MLADÍ bola založená na jar v roku 1940 v Bratislave. V osade boli kamaráti Buli, Vilibald, Jim, Kudrnáč, Zlata, Mravec, Špot, Škot, Luigi, Benzol, Zrzek, a Jimátko. Chodievali na Devínske jazero. Táborievali na sútoku Moravy s Malinou na tzv.Temrajze...

Viac o osade nájdete v Pekelnikovej Kronike trampských osád.

 

   
 

 
 

OSADA VESELÝCH SAMOTÁROV 1941

 

 
 
 

 


 

OSAMELÝ VLK

História trampskej osady svojími osadníkmi čaká na spracovanie.

 

   
 

 


 

PARTA VESELÝCH 1937
 

Trampskú OSADU PARTA VESELÝCH založili v roku 1937 bratia Vykydalovci a starší z nich Alojz, sa stal šerifom osady. Osadníkmi sa stali aj kamaráti Adam, Fero, Ali a Janko /toho však povinnosti reprezentanta - olympionika viac volali na vodu/. V osade boli aj kamarátky Kiky, Manca - Osamelá Vlčica a Hilda. Bohatú historiu osady si môžete prečítať v Pekelnikovej Kronike trampských osád.

 

   
 

 


 

PATKOŠ 1967
 

Trampská osada založená v Bratislave v roku 1967 a založili ju chlapci z bývajúci na bratislavskom Hostinskom sídlisku. Pomenovanie osady si zvolili podľa hostinca v štvrti, z ktorej pochádzajú. Šerifom osady sa stal kamarát Jamby a osadníkmi kamaráti Šoli, Luigi, Ali, Ringo, Wily - Brant, Lupi, Zubor a Dodo. Výročnú slezinu osady mali 29.8.1970 na Granade. Chodievali na Bajzdricu na starý flek osady Dakota, kde si postavili v roku 1970 zrub, ten im neprajníci zbúrali v roku 1975.

 

   
 

 


 

PAVÚCI 1971

Osadu založili kamaráti Dachy, Timo, Žvaňo, Gulo, Kypäť, Dlhý a Cibo. Šerifom osady bol zvolený kamarát Dachy. Ako prvý flek  kam chodili boli Medené Hámre a ich okolie. V roku 1972 sa k osade pridal aj kamarát Upír. Po neúspešnej stavbe zrubu osadnej chaty, ktorú im zakázali ďalej stavať a odchode kamarátov Gula, Kypäťa a Dlhého na zelený vander, sa presunuli na Košariská, kde chodievali na zrub trampskej osady ONDATRY.

 

   
 

 
 

PERERO 1970

 

 
 
 
 

 

 
   
 
     
 

 
 

POHODA

 

 

internet

 
 

 


 

POLARKA 1943

O trampskej osade POLÁRKA sa traduje že ju založili  kamaráti - väčšinou študenti,  Babinský, Nitka, Oto a Shorty.   Trampská osada POLÁRKA však nemala dlhé trvania. Asi rok, možno trochu viac po jej založení, všetci kamaráti odchádzajú spoločne do trampskej osady CANADA.

 

   
 

 


 

POLÁRKA 1967

Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme.

 

   
 

 


 

POLARNÍ VLCI 1967

Trampská osada POLÁRNI VLCI bola založená 27.VI. 1968 kamarátmi z Bratislavy - Ružovej doliny.  Šerifom osady sa stal kamarát Mytli a osadníkmi kamaráti Dedo, Fredy, Hermetik, Hrobár, Kefka a Plantážnik. Prvý flek si našli v Malých Karpatoch, pod campom Cíp v Samotárskom údolí, kde si postavili malý zrub, presne na mieste kde v roku 1941 už stál starý Yukon zrub.  V roku 1970 sa spojili s trampskou osadou PADAJÚCA HVIEZDA a dohodli sa že budú chodiť na jednu osadu, ktorej ponechali názov POLÁRNI VLCI.   Za šerifa osady bol zvolený kamarát Plantážnik a jeho zástupcom sa stal kamarát Peco z trampskej osady PADAJÚCA HVIEZDA. Zrub POLÁRNYM VLKOM však neprajníci v roku 1971 vypálili.

Viac o osade nájdete v Pekelnikovej Kronike trampských osád.

 

   
 

 
 

POLNOČNÝ JAZDEC 2002

 

 
 
 
 

 

 

POLNOČNÝ JAZDEC 2002

 

 

internet

 
 
 

 

 

POLNOČNÝ MESIAC - PŮLNOČNÍ MESÍC 1937

Trampská osada POLNOČNÝ MESIAC /osada v prešpuráckej hantýrke sa tiež vyslovovala a písala PULNOČNÍ MĚSÍC/ z Bratislavy bola podľa údajov kamaráta Pinkertona - Malého Vajca založená niekedy v roku 1936 - 37. Šerifom osady bol kamarát Tou. V osade boli Kukina, Brendy, Veľké Vajco, Pinkerton - prezývaný tiež Malé Vajco. Mená ďalších si však už Pinkertón nepamätá, snáď ešte kamaráti Plavčík, Gusto a Ben. Osada pestovala zálesácky štýl trampovania. Kamaráta Toua v čase vojny zatkli Nemci (pre protifašistickú činnosť) a neskôr prechádza k partizánom, zahynul v SNP - niekde pri Strečne.

 

   
 

 

 

POTULNÁ 1975

Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme.

 

   
 

 
 

PRIATELIA DIVOČINY  GANAMENIMA 1971

 

 
 
 
 

 


 

PSANCI 1946

Osada založená v roku 1946 v Bratislave a šerifom sa stal kamarát Bill. Mená osadníkov okrem Jerryho nie sú známe. Známe je však meno šerifa osady ktorý sa volal Bill. Osadu založili kamaráti z mestskej časti Emiház. . Osada mala svoj flek v malokarpatských lesoch nad Mariankou.

 

   
 

 


 

PSANCI 1966

Osada PSANCI bola vodáckou osadou z Petržalky. V osade boli kamaráti Káčer, Bigos Demeš, Joco, a Goli. Osada sa asi v roku 1971 rozpadla s časť kamarátov z tejto osady si založili novú osadu  s názvom KOTVA.

 

   
 

 


 

RACEK 1942

Osadu zakladali kamaráti Jimmy, Milan, Richard, Kamzík, Lojzo a Ján. Kamarát Lojzo zahynul počas bojov v SNP. Kamarát Kamzík neskoršie prešiel do trampskej osady OHIO a Jimmy do trampskej osady UTAH

 

   
 

 


 

RATTLESNAKE

 

   
 

 
 

RED RIVER 1949

 

 
 
 
 

 
 

RED RIVER II. 1960

 

 
 
 
 

 


 

RESKATOR

Ďalšie údaje o tejto osade nemáme k dispozícii

 

   
 

 


 

RETIROS

V osade boli kamaráti Boci, Maňo, Anka. Osada z Rusoviec svoj stály flek mali na Dunajskom ostrove pri Rusoveckej pláži. V brehu ramena mali zemlianku, ktorá bola vybavená pecou a priečnymi policami

Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme.

 

   
 

 


 

RHODANTHE

Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme.

 

   
 

 


 

RIO 1945

Šerifom osady sa stal kamarát Karol. Z ďalších osadníkov je známe len meno  Buggi, ktorý neskoršie prešiel do osady ELDORÁDO.

Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme.

 

   
 

 


 

RIO PECOS 1975

Vodácká osada v ktorej boli kamaráti Brčko, Škorec, Mates a Pekár. Osada mala svoj flek na svahu pri ramene Dunaja kde mali postavenú chajdu na koloch. Prvý potlach mali 17.7.1976 v Hanuliakove pri Dunaji. O rok neskôr 21.5.1977 poriadali "Dunajské radovánky smiechu" spolu s trampskou osadou STRIEBORNÁ RUŽA. Súťažilo sa v hode sekerou, nožom a rýchlostná plavba v kanoe, ďalej prebehla aj súťaž lekvárové hody. Večer pri táboráku súťaže v sólo a osadnom speve, tiež veselé rozprávanie. V nedeľu doobeda pokračovali súťaže, prebehla však len jedna v hode vajíčkom na kôl, preto že sa prihnala búrka a prietrž mračien. Nutné je tiež spomenúť že túto akciu prenasledovali  miestní poľovníci a vtedajšia verejná bezpečnosť, akcia kvôli ním bola dvakrát presťahovaná, ale i tak sa konala /trampov nikto nevyhubí/.

Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme.

 

   
 

 
 

RIVADA 1948

 

 
 
 
 

 


 

RIVER CLUB 1929

Vodácka osada založená v dávnej trampskej minulosti v roku 1929 v Bratislave, v poradí po trampskej osade WAIKIKI, ako druhá trampská osada na Slovensku.

Bob Hurikán  v knihe Dejiny trampingu vydanej v roku 1940 v Prahe o trampskej osade RIVER CLUB  píše týchto pár riadkov:

Příklad Hassan a jeho kamarádů / poznámka: z trampskej osady WAIKIKI/ probudil ostatní k životu a tak v zápětí (1929) se ustanovil RIVER CLUB, vedený »kapitánem« Ghandim, Otou, Fifaným, Skejdou, Ančíkem, Číňanem a »tulákem« Ziziusem (Zizkem). Tí utvořili trampskou vodáckou osadu, majíce příklad z prvních bratislavských vodáku Jimyho Janečka a Albína.

V roku 1930 sa trampská osada RIVER CLUB spojila s trampskou osadou WAIKIKI  a tým vytvorili v tých časoch najsilnejšiu a najslávnejšiu osadu  na Slovensku.

 
 

LEGENDY TRAMPINGU
TRAMPSKÁ OSADA

WAIKIKI 1928

 
 
 
 
 

 

LEGENDY TRAMPINGU
Tulák Zizek
JUDr. Zděnek Zizius
TRAMPSKÁ OSADA
WAIKIKI 1928

DUNAJ
KLUB 1933

 
 
 
 
 

 
 

RODRIGO 1948

 

 
 
 

 

 
 

POTLACH
NETOPIER & RODRIGO
7.9.1964 Paseky

 
 
 
 

TRAMPSKÁ TVORIVOSŤ
Nalivač z osady RODRIGO
Nalivačove trampské kudle

 
 
 
 
 

 
RUDÝ BLESK 1943

V tejto trampskej osade boli kamaráti Aspirín, Steve, Fero a Tulipán. Osadníci prešli v roku 1943, teda v tom istom roku ako bola osada RUDÝ BLESK založená,  do trampskej osady UTAH a tým osada RUDÝ BLESK zanikla.  

 

   
 

 
 

RUDÝ ŠÍP 1946

 

 
 
 
 
 

 
RUDÝ  TESÁK 1931

Trampská osada RUDÝ TESÁK vznikla pôvodne z chlapčenskej účňovskej skupiny bratislavského spolku YMCA  nazývaného LINCOLN  a bola v čase svojho vzniku najmohutnejšou osadou po trampskej osade WAIKIKI. Túto učňovskú skupinu spolu s viacerými takýmito učňovskými /pozri aj osadu BEDUÍN/ skupinami viedol dlhý čas bývalý YMCA skaut, neskoršie tramp a osadník prvej bratislavskej osady WAIKIKI Johny Liebman, ktorý v svojej osade WAIKIKI mal trampskú prezývku Zrzavý Johny. Šerifom tejto osady sa stal kamarát Ghandy. Známe sú len niektoré mená osadníkov tejto mohutnej trampskej osady a to Malý Bob, Lapušky, Vašek z rodu Píseckejch, Čarly, Kary, Cestička, Dlhý Kubo a Placky. Podľa miesta kde mali svoj camp vieme určiť z veľkou pravdepodobnosťou, kde stála prvá trampská chatka osady WAIKIKI a aj prvý trampský camp na Slovensku. Totiž osadníci z RUDÉHO TESÁKU okupovali v svojich začiatkoch zemlianku trampskej osady WAIKIKI kam už kamaráti z tejto osady nechodili. Tí si našli iné campy na Veľkej rieke - Dunaji, kde si postavili aj lodenicu. Kamaráti  z RUDÉHO TESÁKA sa však dlho zemlianke netešili. Tá im po ôsmich mesiacoch vyhorela. Tak vieme vlastne dátum zániku prvej trampskej chaty na Slovensku rok 1932, vlastne polo - zemlianky osady WAIKIKI. Zostal im však nádherný camp.  Presný rok založenia osady RUDÝ TESÁK sa však nedá vyčítať v Hurikánovej knihe Dejiny trampingu. Našli sme ho však na inom mieste. Osada sa spomína ako novozaložená v pražskom časopise Tramp, číslo 27, z roku 1931.

/História osady je značne krátená a jej plné znenie nájdete v Pekelnikovej Kronike trampských osád/

 

   
 

 

 
RYKATADO

Karlova Ves

 

 
     
 

 

 ...fotografia osadníkov RYKATADA z osadného albumu...

Osadníci RYKATADA boli stanárskou trampskou osadou. Šerif osady RYKATADO bol kamarát Laco Sedlák, navyše bol trampským pesničkárom,  veľmi dobre hral na gitaru a slušne spieval, ale pesničky neskladal. Zachovala sa však významná zbierka trampských piesní, rukou písaný spevník s takmer 400 piesňami z vtedajšieho obdobia ktoré zbieral, zapisovala a aj ozdobil svojimi kresbičkami.

Osada RYKATADO mala aj svoju hymnu, za ktorú si zvolila pieseň   "RICATADO" od Boba Hurikána /Josefa Peterku/ zo sázavskej osady HURIKÁN. O vzniku osady jej činnosti a dobe jej trvania žiaľ nemáme doposiaľ presné podklady a tak aspoň približne. Jedná sa o trampskú osadu ktorá vznikla po roku 1940. V roku 1947 mala zrejme 13 členov, čo svedčí zápis v pamätnej knihe z chaty na Devínskej Kobyle z 15.10.1947. Osada ukončila svoju činnosť v čase nezmyselného prenasledovania trampov ŠTB pod menom "gryzloviada" po roku 1958.

 

 
 
 
 

 
RYS 1987

Zámerne osada používa v dnešných časoch slovo "partia", lebo v ich prípade ako to sami hodnotia vraj ťažko vravieť' o trampskej osade. Za tých 25 rokov  existencie sa vraj na nich "nalepil" (a držia jak fras) okruh kamarátov a rodinných príslušníkov, ktorých máš možnosť' dnes aj osobne stretnúť' (ak náhodou nie si jeden z nich?). Medzi tzv. kmeňových rátame Šed'a, Kaliho, Doda, Ferka, Šahiba a Trnku. Je pravdou, že tých mien bolo kedysi viac - napr. Bači, Krat'as, Kvasák, Zolo (Čierny), Džezo, Gigo, a ďalší ...

/História osady je značne krátená a jej plné znenie nájdete v Pekelnikovej Kronike trampských osád/

 

   
 
 

 
 

SALEZIANI 1967

 

 
 
 
 

 
 

SAMOTÁRI 1940

 

 
 
 
 

 
 

SAN DIEGO 1947

 

 
 
 
 

 

 

 

 

ALENKA

TRAMPSKÁ TVORIVOSŤ
Alenka z osady SAN DIEGO
Alenkine kresby a placky

 

   
 
 

 
 

SARATOGA 1965

 

 
 
 
 

 
SATAN 1932

A tak si najprv prečítajme jeden zo spoľahlivých a najstarších údajov, ktorý sme získali o tejto osade - z pera Boba Hurikána v knihe Dejiny trampingu, vydanej v roku 1940 v Prahe.

"...Roku 1932-33 na Bratislavsku vzniklo a zase brzy zaniklo mnoho osad založených » trampy « (jimž bylo milejší teploučko u maminky než fukejř a bora na Dunaji). Z této doby vynikala osada.... SATAN s šerifem Satanem..."

...a neskoršie sme sa dozvedeli že sa stali kamaráti Chrestíš a Billy.  To však už neni od Boba Hurikána, ale od kamaráta Brčka z trampskej osady ZÁLESÁK.

A tak zatiaľ máme  o osade SATAN k dispozícii iba tieto uvedené údaje...

Je možné že niektorí z osadníkov pomôžu zo svojimi spomienkami doplniť históriu osady, či povedať o osade trochu viac zo spomienok iných kamarátov, ktorí ich poznali.

 

   
 

 
SAVANA 1937

V roku 1936 traja kamaráti Steve, Lokýtek a Spring, ktorí chodili spolu do Masarykovej školy na Tehelnom poli boli aj romantici a milovali prírodu. Schádzavali sa u Steveho rodičov v ich jedinej izbe v barakoch, kde dnes stojí výšková budova  Istropolisu. Do partie neskoršie pribudli ďalší kamaráti: Skákavý, Fredka, Wahu a Montana Kid. Na mandolínu sa prvý naučil hrať Steve, po ňom ostatní. Spring si vybral bendžo, Wahu a Kid gitaru, podobne ako Steveho brat Holič. Melódie poznávali pri kolotočoch a boli to v tom čase populárne šlágre ako napríklad Tonča, Sova, Pohádka mládí a z trampských Niagara, Až modrý dym a iné...

História osady je značne krátená a jej plné znenie nájdete v Pekelnikovej Kronike trampských osád.

 

   
 

 
SCAUT

Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme.

 

   
 

 
SEVERÁCI 1942

Bola to partia veselých kamarátov z okolia Fioku. Tak familiárne volali Filiálnu stanicu a do toho "okolia" patril aj Blumentál a Unitasy. Začali sa stretávať' na malokarpatskom Haďom vrchu (pri Kamzíku) a  niekedy v marci 1942 si založili osadu, ktorú  nazvali SEVERÁCI. Samozrejme mala - ako sa  patrí - šerifa a tým bol Rony. Osadu okrem šerifa Rona tvorili Janas, Lary, Pedro, Osino, Vánočka, Mimina, Olina, Mája a neskôr Astrachán. Mali aj spoločný osadný majetok: gramofón s trúbou a stan - ihlan. Od jari čulo vyrážali do prírody, v okolí Bratislavy a hlavne na Piesky, kde spávali na sene u miestnych drevorubačov a potom, keď na Zochovke začal chatárčiť chatár Imro, tak uňho - zasa takmer zadarmo.  V lete často čundrovali na Devínskom jazere, kde bol v tom čase čulý trampský ruch. Bližšie sa stýkali najmä s osadami CANADA a MLADÍ TULÁCI.

História osady je značne krátená a jej plné znenie nájdete v Pekelnikovej Kronike trampských osád.

 

   
 

 
SILVER CLAIM 1966

Trampská osada SILVER CLAIM  bola založená 5.5.1966 v Bratislave. Založili ju chlapci z mestskej štvrte Tehelné pole. Osada chodievala do Malých Karpát a svoj flek Winetou mali v Samotárskom údolí na potoku, pod flekom nazývaným Cíp, neďaleko Marianky. V roku 1971 si postavili búdu ktorú pomenovali "Green Fort"  t.j. Zelovoc, asi 50 metrov od Račianského fleku Luna, kde stála do roku  1973. Prvým šerifom osady bol kamarát Kim. Druhým šerifom osady sa stal kamarát Donald. Členmi osady boli kamaráti Donald, Jeronimo, Kim, Pedro, Pike a Puby. 

História osady je  krátená a jej plné znenie nájdete v Pekelnikovej Kronike trampských osád.

 

   
 

 
SINDY 1963

Bohatá história osady SINDY nebola spracovaná pre nedostupnosť materiálov, ktoré si zrejme osadníci z tejto osady vzali naveky zo sebou, na cesty z ktorých už niet návratu. Najznámejším z osady bol kamarát a šerif osady Dany, ale aj ten už navždy odišiel na nám neznáme nebeské chodníky.

 

   
 

 
SING SING

Karlova Ves

(založená pred rokom 1939)

V súčasnosti nemáme žiadne podklady k napísaniu histórie osady, okrem dvoch fotografii, dokonca s menami osadníkov a krátkých textov z kroník iných trampských osád. Veľmi krátka história osady je spracovaná na internete pri ktorej však je © autora.

 

   
 

 
SIOUX 1946

   
 

 
SIOUX 1964

Trampskú osadu SIOUX založila partia chlapcov z Bratislavy - Východného nádražia /Remdezu/. Založili ju 29.januára 1964 na podnet kamarátov  Cvoka a Saidaca. Do lesa chodievali na svoj Camp, ktorý si pomenovali "Ranger" v Malých Karpatoch, v Račianských lesoch, neďaleko horárne Kocmunda. Do osady neskoršie pristúpili kamaráti Papula, Gagáč, Horo, Kajo a Bandera. Neskoršie ešte prijali do osady mladšieho brata Saidaca a pomenovali ho Pytlák.
Osada na jar v roku 1964 vstúpila do ÚNIE TRAMPSKÝCH OSÁD BRATISLAVY, ktorá vznikla ako zoskupenie nezávislých osád ČIERNA LABUŤ, ČIERNY ŠÍP, HAY RIVER, NETOPIER, SIOUX, UTAH /1961/ a YUKON. Blízky vzťah k ÚTOB mali aj osady URAGÁN  a  RODRIGO.

 

   
 

 
SIVÝ JASTRAB 1966

Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme a história osady  pre KRONIKU TRAMPSKÝCH OSAD A TRAMPNET nebola doposiaľ spracovaná.

 

   
 

 
SIVÝ VLK

Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme a história osady  pre KRONIKU TRAMPSKÝCH OSAD A TRAMPNET nebola doposiaľ spracovaná.

 

   
 

 
SKALNÉ ÚDOLIE 1970

Osada SKALNÉ ÚDOLIE z Petržalky bola založená v roku 1970 kamarátmi Alexom, Pirátom a Kakviem. Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme a história osady  pre KRONIKU TRAMPSKÝCH OSAD A TRAMPNET nebola doposiaľ spracovaná.

 

   
 

 
SKALNÍ ORLI

Trampskú osadu SKALNÍ ORLI založili kamaráti Jano, Laco, Miro a Vilo. Trampské prezývky nemali, uvedené mená sú ich pravé. Na svoje malokarpatské potulky chodievali do okolia Smoleníc a Rače. Častokrát putovali tiež do okolia Senca a na Záhorí do Moravského Jána, Oblubovali i Dunajské campy v okolí Hrušova. Veľké vandre podnikali na území celého vtedajšieho Československa. Na domovenke mali znak orla. Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme a história osady  pre KRONIKU TRAMPSKÝCH OSAD A TRAMPNET nebola doposiaľ spracovaná.

 

   
 

 
SKALNÝ OROL 1966

Trampskú osadu SKALNÝ OROL založili v roku 1966 piati kamaráti: Vlado – Shade, Franto – Strunka, Stano – Číňan, Milan – Benito a Jožo – Veľká robota. Kamaráti z tejto osady najčastejšie chodievali do prírody v okolí Bratislavy do malokarpatských lesov. Obľúbili si najmä okolie Medených Hámrov, ale aj Zochovú chatu a Sĺňavu v Piešťanoch. Osada nemala svoju vlajku a ani domovenku. Svoju symboliku mala nakreslenú na brezových plackách. Osada pod týmto názvom bola známa v rokoch 1966 a 1967.  Na jar v roku 1968 kamaráti z osady SKALNÝ OROL premenovali svoju prvú osadu na trampskú osadu VYCHÁDZAJÚCE SLNKO.

 

   
 

 
SLOVENSKÁ KORUNA 1989

Trampská osada z Dúbravky. Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme a história osady  pre KRONIKU TRAMPSKÝCH OSAD A TRAMPNET nebola doposiaľ spracovaná.

 

   
 

 
SLZA 1964

Trampská osada z Bratislavy - Rače. Známe je len to že v osade boli kamaráti Pazúr, Piškót, Frfeň a mená ďalších na ktoré si už nikto nevie spomenúť... Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme a história osady  pre KRONIKU TRAMPSKÝCH OSAD A TRAMPNET nebola doposiaľ spracovaná.

 

   
 

 
SOKOLI

Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme.

 

   
 

 
SOVA 1985

Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme a história osady  pre KRONIKU TRAMPSKÝCH OSAD A TRAMPNET nebola doposiaľ spracovaná.

 

   
 

 
SPOJENÉ TRAMPSKÉ OSADY BRATISLAVY 1947

SPOJENÉ TRAMPSKÉ OSADY BRATISLAVY  /ďalej STOB/ vznikli na popud trampskej  osady FLORIDA v roku 1947. Združovali 37 trampských osád. V roku 1948 usporiadali spoločný potlach v Malých Karpatoch na Granade. V roku 1949 usporiadali celoštátny potlach na Kamennom mlyne. V roku 1950 usporiadali potlach na Mariatalskej lúke. V roku 1952 takýto potlach v mene STOB usporiadali osady RED RIVER a TORNÁDO na Happy Days na Dunaji. Bol to mohutný potlach s účasťou trampov z Čiech a Moravy, žiaľ na dlhší čas posledný. Na spoločnom potlachu  v roku 1952 na Dunaji bolo asi 200 trampov. V roku 1952  v rámci STOB bola založená aj tzv. Trampská polícia, ktorá mala dozerať na to, aby trampi, alebo niekto v ich mene sa nedopúšťali skutkov, ktoré by im kazili meno v očiach verejnosti a mali dbať o ochranu prírody. V roku 1952 boli členovia tejto polície vypočúvaný za svoju činnosť Štátnou bezpečnosťou a mali značné nepríjemnosti.

 

     
 

 
SPOJENÉ TRAMPSKÉ OSADY CORRIDOR 1989

Spojené trampské osady s názvom  CORRIDOR vznikli spojením časti trampskej osady BLUDÁR, z ktorej prišli kamaráti Šmulo a Darling a celej osady ORLEANS,  z ktorej prišli kamaráti  Indy, Dano a Bilko, dňa 8.12.1989 v Bratislave – Rači na fleku /chalupe/ trampskej osady ÚDOLIE HVIEZD a to slávnostným vyhlásením ich kamarátky /patrónky/ Annie - Aňuky z trampskej osady YUKON.  Po spojení uvedených trampských osád bol pre S.T.O. vybratý nedokončený flek  nad Borinkou pri Bratislave, neďaleko lúky  Paseky, ktorý vyhovoval svojou ťažšou dostupnosťou a nerušeným kľudom /veľký rozmach nových trampských osád a flekov v lesoch nad Račou/. Spoločnými silami novej S.T.O. sa podarila postaviť podsada, upraviť flek a začala sa stavba chalupy.  Za pomoci kamarátov Pipša, Jaja, Kuča, no už bez Dana a Bilka /ktorí z S.T.O. vystúpili/ sa v roku 1990 podarila postaviť chalupa.   Bohužiaľ ani táto nemala dlhý život, nakoľko 3 dni po zapálení 1. výročného ohňa spojených osád na lúke Paseky dňa 21.9.1991 bola vtedajšími lesnými  pracovníkmi zapálená /toto bol začiatok vypaľovania trampských chalúp a flekov v lesoch nad Račou/. Ostala po nej len veľká škaredá, čierna jama. Od tohoto okamihu sa členovia na trampské chodníky vydávali stále menej.   Zmena nastala až v roku 1998  kedy S.T.O. CORRIDOR v zložení Indy – sheriff, Šmulo, Darling a nový člen Kusko z trampskej osady MONTANA sa opäť vydali na skoro nimi zabudnuté trampské chodníky. V auguste 1999 na lúke Paseky vzplanul už 2. Výročný oheň Spojených trampských osád a znovu na pôvodnom fleku kde predtým stála prvá  chalupa sa začala dokončovať nová, väčšia a to za pomoci viacerých kamarátov a kamarátiek. Toto stavebné úsilie  bolo zavŕšené koncom roka 2000.  Spojené trampské osady s názvom CORRIDOR  počas svojho krátkeho obdobia uskutočnili dva potlachy a zúčastnili sa viacerých trampských potlachov, osláv a iných výročných zapálení ohňov a uskutočnili veľa pekných trampov po krásach našej slovenskej prírody.

 

     
 

 
SPOJENÉ TRAMPSKÉ OSADY
ČIERNY OROL  A TÚLAVÝ BLESK 1978

 

 

INTERNET

 
 

 
 

SPOJENÉ TRAMPSKÉ OSADY MATUŠÁCI
 

GROSS VATHRA - ŠIŠKA - SAVANA 2005

 

 
 
 
 

 

 
   
 
 
 

 
 

SPOJENÉ TRAMPSKÉ OSADY
 

NEMECKÁ DOLINA 1980

 

 
 
 
 

 

 

TRAMPSKÁ TVORIVOSŤ
 Ešus Džipo STO NEMECKÁ DOLINA

Džipové fotografie

 

 
 
 
 

 

 
   

SPOJENÉ TRAMPSKÉ OSADY

SLEPIČKA DAKOTA ASUNCION 1964 Bratislava

SPOJENÉ TRAMPSKÉ OSADY  vznikli spojením týchto troch trampských osád SLEPIČKA DAKOTA ASUNCION dňa 28.9.1964.  Zakladateľmi sa stávajú kamaráti z bratislavského podhradia - Doktor, Gaštan, Gesko, Gimo, Papka, Pijan, Púzdro, Suchý a ďalší.... Začiatok vzniku SPOJENÝCH TRAMPSKÝCH OSÁD SLEPIČKA DAKOTA ASUNCIÓN možno pripísať trampskému posedeniu, ktoré zvolali trampské osady DAKOTA a ASUNCIÓN na jeden v minulosti z najkrajších campov "Denisku", prekrásnu horskú lúku v srdci Malých Karpát.  Bolo to obdobie keď Potlachy trampov boli vtedajším režimom nežiadúce a slovo Potlach sa vyslovovalo len potichu. Každý z trampov, ktorý dostal toto pozvanie však určite vedel čo sa skrýva za slovom posedenie. Trampi sa za toto pre nich zlé obdobie môžu poďakovať vtedajšiemu politickému režimu a aj denníku Smena a článku uverejnenom dňa 26.5.1957  napísaného Gavrilom Gryzlovom s obviňovaním trampov a trampského hnutia zo zlého vplyvu na mládež. Po kamarátoch z vtedy najznámejších trampských osád UTAH, FLORIDA, MANILA a ďalších akoby zľahla zem. Niet sa čomu diviť, maniere režimu boli nevyspytateľné a väčšina kamarátov mala založené už vlastné rodiny. A tak nastala dlhá doba trampského temna...

História osady je  krátená a jej plné znenie nájdete v Pekelnikovej Kronike trampských osád. História nemôže byť zverejnená, tak ako aj história niektorých ďalších osád z Bratislavy, nakoľko nebola jej pravdivosť potvrdená zakladajúcimi členmi S.T.O.

 
 

STO SDA

VÍTANIE JARI 2010

 
 
 
 

 
SPOJENÉ TRAMPSKÉ OSADY TAMBORA
RATTLESNAKE - PAVÚK
1968

Ďalšie údaje o týchto osadách   nemáme k dispozícii.

Ďalšie údaje o tejto osade a S.T.O.  nepoznáme a nemáme k dispozícii, história osady  pre KRONIKU TRAMPSKÝCH OSAD A TRAMPNET nebola doposiaľ spracovaná.

 

   
 

 
SPOJENÉ TRAMPSKÉ OSADY ÚDOLIE OZVENY 1989

SPOJENÉ TRAMPSKÉ OSADY ÚDOLIE OZVENY vznikli v roku 1989 a založili ich osadníci z trampských osád SLOVENSKÁ KORUNA, TAGOMA a VYDRA. SPOJENÉ TRAMPSKÉ OSADY ÚDOLIE OZVENY  mali spoločný flek na Devínskej Kobyle v rovnomenne pomenovanom  Údolí ozveny. O trampskej osade VYDRA je známe to že pred založením  SPOJENÝCH TRAMPSKÝCH OSAD ÚDOLIE OZVENY chodievali do dúbravských lesov a  pod Dúbravskou hlavicou mali chajdu, ktorá mala prezývku Špajska. V trampskej osade VYDRA Impy, Bylina, Regma, Cencul a Kopko. Svoj prvý výročný oheň mali na Bielych Skalách v roku 1990 dva týždne po potlachu 5.vyrocia T.O. EL KONDOR. V trampskej osade SLOVENSKÁ KORUNA boli pôvodne kamaráti Kaktus, Zolo, Mirulo, Maco a Miško, v trampskej osade VYDRA Impy, Bylina, Regma, Cencúľ a Kopko a v trampskej osade TAGOMA to boli Milan, Vlado, Norbi a Seržant. Na Údolí Ozveny je ešte ohnisko /2009/, ale kamaráti z SPOJENÝCH TRAMPSKÝCH OSAD ÚDOLIE OZVENY už sa tam nestretávajú a ako S.T.O. nefungujú. Niektorých z nich dodnes možno stretnúť v lese a po niektorých sa akosi zľahla zem a stratili sa kdesi do neznáma.

 

   
 

 

SPOLOČENSTVO MUFLONEJ A VEĽKEJ VOLAVEJ LÚKY
( alebo lesní mužíci a víly )

Muflonia lúka 1952
Volavá lúka 1968 - 1969

 
 
 

 

 
   

SPOLOK TRAMPOV SAMOTÁROV MY - STS 1976


Ďalšie údaje o tejto osade nemáme k dispozícii.

 

SPOLOK TRAMPOV SAMOTÁROV MY - STS

30.výročie v roku 2006

   
 
 
 


SVAZ TRAMPSKÝCH OSÁD BRATISLAVA

Iniciátorov založenia tohoto Svazu trampských osád /ďalej STO/ bolo údajne viac, ale hlavným bol kamarát Páratko z čerstvo založenej trampskej osady CANADA /1940/ a ten sa stal aj šerifom STO.  Nepodarilo sa však zistiť do dnešných dní, ktoré všetky bratislavské osady STO združoval /skutočne svaz a nie zväz, slovo zväz sa vtedy v slovenčine písalo svaz/.  Podarilo sa však zistiť že to boli trampské osady CANADA a TULÁK a vraj v nasledujúcich rokoch pribudli i ďalšie.  Vieme však ktoré osady do tohoto STO nevstúpili, preto že nepovažovali pevné organizačné formy za náležité a boli len za volné, slobodné a spontánne hnutie. Jednalo sa o trampské osady DAKOTA, ZÁLESÁK,  a tiež neskoršie odmietali vstúpiť do STO trampské osady YUCATAN, ivanská ZELENÁ SEDMA a niektoré ďalšie. Plány STO vraj boli veľké, skutočná činnosť však veľmi obmedzená. Čoskoro po vzniku ju totiž obmedzili najstrašnejšie udalosti ľudských dejín a najstrašnejšia druhá svetová vojna, ktorú spočiatku až tak nebolo cítiť na území Slovenska. Potom však prišlo povstanie, prechod frontu a dlho čakaný koniec vojny. Prečo je treba hovoriť o obmedzenej činnosti. Vtedajší režim moc trampom nežičil a v roku 1941 dokonca v bratislavskej župe úradnou vyhláškou trampovať zakázali. I tak je však možné pripísať svazu  jednu z aktivít ktorá si vyžaduje pozornosť. Po zákaze sa totiž STO dohodlo s vedením vtedajšieho Klubu slovenských turistov a lyžiarov o členstve v tejto vtedy  legálnej turistickej organizácii. Kamarát Hondo od TULÁKOV do dnešných dní /1994/ opatruje niekoľko členských legitimácii s pečiatkou STO. STO vydával aj svoj vlastný trampský časopis s názvom Naše osady. Po vojne vstúpila do STO aj trampská osada ZÁLESÁK, ktorá to dovtedy odmietala... V ďalších rokoch však už o STO sa môžeme dočítať len  veľmi málo a to naznačuje ich postupný zánik.  Za zánik STO možno však považovať rok 1947, keď na popud trampskej osady FLORIDA vznikajú nové spojené trampské osady s názvom tým istým, len s pridaním slovíčka Bratislava, čiže vznikajú STOB.

Poznámka: Slovo SVAZ nepovažujte za gramatickú chybu, to bol ich názov.

 

   
 

 
SRŠEŇ

Malý zrub trampskej osady SRŠEN stal vo vrchnej časti potoka Vydrice - Bajzdrice v Malých Karpatoch okolo roku 1972

Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme.

 

   
 

 
STARÁ NEVADA 1967

Ďalšie údaje o tejto osade čakajú na spracovanie.

 

   
 

 
 

STARCI 1984

 

 
 
 
 

 
 

STARÍ TULÁCI 1947

Osadu v nedávnom čase začala snaživá "tiež historička" spájať s osadou TULÁK založenou v roku 1930, čo je chybné, lebo osady nemajú akékoľvek - čo i len i najmenšie dokázateľné  logické spojenie, či súvis.

 
 
 
 

 
STARÝ DUNAJ ČIERNA PARTIA

 

   
 

 
STOPÁRI 1977

Osadu založili v roku 1977 kamaráti Baťo, Smejo a Duni z Petržalky. Chodievali do Malých Karpát v okolí Rače a na Dunaj.

Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme.

 

   
 

 
STRACENKA 1932

Bob Hurikán vo svojej knihe Dejiny trampingu vydanej v roku 1940 o osade STRACENKA píše:

".....Roku 1932-33 na Bratislavsku vzniklo a zase brzy zaniklo mnoho osad založených » trampy « (jimž bylo milejší teploučko u maminky než fukejř a bora na Dunaji). Z této doby vynikala osada....

...... ZTRACENKA s šerifem Šeďou Brabencem, Nandym, Miranem a Miškem. Tito chlapci se stali známými hezkým přednesem trampských písní."

STRATENKA bola prvá trampská osada v Bratislave, ktorej spev sa blížil profesionálnej úrovni.

Ďalej Brčko z osady ZÁLESÁK si na STRACENKAROV. ktorých začiatok histórie odpísal od Hurikána a dopísal svoju vlastnú spomienku spomína nasledovne

".....Osada STRATENKA (či ZTRACENKA) s šerifom Šedom Brabanecom, Nandym, Miranom a Miškom vynikala prekrásnym prednesom trampských piesní. Osada STRATENKA chodievala do chaty, ktorá stála približne na polceste medzi Zochovovu chatou a Troma jazdcami (kamennou bránou). Nebola to chata postavená trampmi. Partii ju dala k dispozícii lesná správa. Bol to neveľký murovaný objekt, ktorý slúžieval ako poľovnícka chata. Stojí ešte dnes a na turistických mapách a v sprievodcoch je označená ako Vápenka. Je pravdepodobné, že pôvodne bola postavená ako útulok pre pracovníkov pri vápenných peciach, na ktorých sa tu primitívnym spôsobom pálievalo vápno. Nad chatou sú ešte stopy po neveľkom kameňolome, kde sa ťažil vápenec."  

Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme.

 

   
 

 
STRIEBORNÁ RUŽA

V osade STRIEBORNÁ RUŽA bol šerif Mundy a osadníkmi kamaráti Kredenc, Flinta, Sultán. Chodievali do Limbachu, okolia Brna a do Slovenského raja.  Brko prešiel od roku 1973 medzi Petržalské osady. Flinta a Mundy začali chodiť do Vojky na Dunaj. V roku 1970 prichádzajú do osady z trampskej osady ČIERNA ĽALIA  Brko, Jessie a Sláčik .

Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme.

 

   
 

 
SUPY 1944

Trampská osada SUPY je zahmlená nejasnosťami o svojom vzniku a trvaní. Povráva sa však, že osadu tvorili kamaráti z bratislavského Jaskovho radu a zachovali sa dokonca dva mená osadníkov Pianče a Fistula, ktoré sú určite pravé...

Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme.

 

   
 

 
SUPY /1970?/

Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme.

 

   
 

 
 

ŠEDÝ GRIZZLY 1972

 

 
 
 
 

 

 
   
 
     
 
 

 
 

ŠEDÝ VLK 1963

 

 
 
 
 

 
ŠIRAKES 1964

Trampská osada ŠIRAKES bola založená v Rači v roku 1964. Zakladajúcimi členmi osady boli kamaráti Maňo, Miki, Šašo, Kindžál a Šimel. Neskoršie do trampskej osady ŠIRAKÉZ pribudli kamaráti, Šuvo a Holub.Šerifom osady je do dnešných čias kamarát Miki. Na svojom campe ktorý volali Širakéz, /podla názvu svojej osady/ nad údolím Bajzdrice, vlastne v jednom údolíčku ťahajúcom sa od Pánovej lúky smerom k Bajzdrici si postavili zrubovú chatku Chatku ktorú niektorí kamaráti volali aj Koniareň. V chatke pri dverách mali nápis: "Cudzinče sem odlož svoje kolty a zapáĺ si s nami fajku mieru". Dlho sa však chatke netešili, dolinkou začali stavať lesnú cestu a chatka musela tejto ceste ustúpiť. Poslednú zo svojich slezín na tejto chatke  uskutočnili 3 - 4.7.1971 na Širakézi pri svojej chatke. V roku 1971 túto chatku osadníci zrušili a preniesli do záhradkárskej kolónie. Osade však Lesná správa zverila a dovolila upraviť si a používať starý pustovnícky domček, tzv. Marovú búdu vo Vajnorskej doline. Lesnému domčeku sa už od čias cisára a kráľa /taká je stará/ hovorí Marová. Ktohovie prečo, keď na tabuli na štíte stavby si môžeme prečítať názov Karls Ruhe  /To je niečo ako Karolove odpočívadlo/. Na okolí bývali ešte dve podobné stavby ako Marová búda. Jedna stála tesne pod horárňou Bielý kríž - tzv. Kráľova búda, ktorú chceli osadníci z trampskej osady BOJOVÍ VLCI opraviť pre svoju TOM - kárskú omladinu, ale skôr než k tomu došlo stavba sa rozpadla. A potom ešte ďalšia v sedle medzi Javorníkmi, tam kde z pútnickej cesty Svätý Jur - Mariatál odbočovala k Švédskemu parku stará lesná cesta. Dnes už stojí len Marová búda, ako jediná z tejto trojice starých stavieb. Nachádza sa  pri ceste vedúcej z Vajnorskej doliny na Sakrakopec a ďalej pokračujúcej ku Kocmundovi. Trampskou sa stala až vtedy keď ju lesná správa dala k dispozícii osade ŠIRAKÉZ ako náhradu za chatku, čo museli odstrániť kvôli lesnej ceste v údolí Bajzdrice. K osade ŠIRAKEZ sa neskoršie pripojila aj trampská osada  POLÁRNI VLCI - ktorým vtedy vyhorel zrub v Samotárskom údolí.

 

   
 

 
ŠTVORLÍSTOK 1956

Trampskú osadu ŠTVORLÍSTOK založili štyria kamaráti bývajúci v štyroch mestských domoch na Ziegelfelde - Tehelnom poli, 30. marca v roku 1956. Šerifom tejto štvorice sa stal Japonec a osadníkmi Pulec, Štvanec a Markíz.. Chodievali do Malých Karpát a na Dunaj a svoje fleky zdedili po starších osadách svojich kamarátov  a to po osadách NIAGARA, TORIKÁDO a HAWAY. Najčastejšie  chodievali na Jackyho zemlianku a do Samotárskeho údolia. Na jeseň v tom istom roku boli účastníkmi potlachu trampskej osady MLADÍ TULÁCI z Modry, ktorý sa uskutočnil na Zochovej chate. Dňa 31.10.1957 rukoval na vojnu ich osadník Japonec a to bolo príčinou, aby osada pre neho urobila rozlúčkovú slezinu v Samotárskom údolí na Cípe, s hojnou účasťou kamarátov z iných trampských osád. Osada v tomto období postupne zanikala.

 

   
 

 
ŠTVORLÍSTOK 1989

Dievčenská trampská osada ŠTVORLÍSTOK bola oficiálne vyhlásená dňa 14.10.1989 pri táborovom ohni 1. výročia založenia KAMARÁTOV ÚDOLIA SMRTI. Osadu ŠTVORLÍSTOK zakladali štyri kamarátky - Danica, Eva, Ľubica a Miriam. Kamarátku Danicu si zvolili za šerifa osady. Po pár mesiacoch trvania a rozhodnutí kamarátiek odchádza z osady Miriam. Po jej odchode prichádza do osady kamarátka z detstva, s rovnakým menom Miriam - s prezývkou Mimina. Ich kamarátstvo však vzniklo oveľa skôr, ako si založili osadu, vlastne už od detských skôlkárských čias.  Príroda a pobyt v nej bol pre nich už pri zakladaní osady úplne samozrejmý. Či už v letnom alebo zimnom čase sa radi túlali a svoj volný čas trávili v lese. Svoje potulky malokarpatskými lesmi podnikali aj na bicykloch a v zime na lyžach.  Neskôr si našli v radoch trampov veľa kamarátov a kamarátiek zhodujúcich sa s ich záujmami o prírodu. Pozvánky na potlachy, či k táborovým ohňom ich vždy potešili a tých bolo a aj je neskutočne veľa. Na veľkom vandri boli ako osadníčky iba dva krát a to vo Veľkej Fatre a potom v Čechách a na Morave. Keď sa ich vek blížil k dvadsiatke našli si svojich životných partnerov s rovnakými záujmami, čo majú radi prírodu a aj jaskyne. Založením vlastných rodín ako osadníčky už chodievajú spolu pomenej, ale k v dobrom vzťahu k prírode a trampingu sa snažia vychovávať svoje deti.  Už teraz ich zasvecujú do tajomstiev prírody a veria že si čoskoro založia nové trampské osady.

 

   
 

 
ŠVÉDSKÁ ZIMNÁ ARMÁDA 1951

pozri

KARPATSKÁ ZIMNÁ BRIGÁDA

 

   
 

 
ŠVÉDSKY TULÁCI 1966

Trampská osada založená kamarátmi z Mestskej štvrte Bratislavy, ešte i dnes nazývanej svojím starým názvom Ziegelfeld - čo znamená Tehelné pole a preto na vlajke mali písmeno "Z". Šerifom tejto osady sa stal Kotel a osadníkmi Avošt, Bečky, Moric a Zemák. K názvu osady ich zrejme inšpirovalo meno známeho zimného táboriska bratislavských trampov Švédskeho parku, kde  si našli svoj camp a potom vlastne v roku 1966 uskutočnili i posedenie pre kamarátov pri táborovom ohni pri príležitosti založenia ich osady.

 

   
 

 
TÁBORNÍCKY KLUB VATRA 1971

Dňa 7. mája 1971 pôvodne ôsmi študenti gymnázia I. Horvátha v Bratislave založili pod vedením staršieho a skúseného táborníka a trampa Vlka tábornícky klub Vatra. Vznik klubu bol pokusom aj po roku 1969 propagovať' v prvej polovici šesťdesiatych rokov obľúbené tábornícke kluby, v ktorých sa nie celkom ochotne, ale predsa len, hoci s podozrením tolerovali teoretické a praktické prvky woodcraftu, skautingu a trampingu. Jeho vedúci 25-ročný Laco Khandl predložil riaditeľke školy a výboru zväzu mládeže plán činnosti klubu na školský rok, v ktorom sa deklaroval postup podľa osnov turistiky na školách a odznakov Mladý turista, pre skutočnú činnosť mal však pripravený vlastný systém prípravy členov klubu nazvaný „Cesta lesnej múdrosti a pripravenosti“ . Cieľom bol Veľký a Malý odznak CLMP /kovová plastika Indiána na brezovej placke/. Prirodzene, činnosť klubu sa čím ďalej tým viac primkýnala k čaru neformálnosti a postupnému odpútaniu sa od školy. Klub bol založený podľa piatich zásad, ktoré symbolizujú vatru...

História T.K.VATRA je  krátená a plné znenie nájdete v Pekelnikovej Kronike trampských osád.

 

   
 

 
TAJFÚN 1949

Osadu založili kamaráti  z  Bratislavy - Ružinova, Carlos, Sépl, Rumoš, Franci, Eči, a Mundi. Svoj prvý osadný camp mali v spodnej časti Samotárskeho údolia v Malých Karpatoch nad Mariankou. Nová partia prebrala osadu TAJFÚN v roku 1964 a obnovili ju dňa 25.4.1965 už v novom zložení Trto, Cigán, Tereza, Palír, Fuxo, Šťedro a Rišo. Od roku 1964 až do roku 1970 v tomto zložení kamaráti chodievali po čundroch ale aj potlachoch, ktorých v tom čase bolo neobvykle veľa. Svoj domovský flek však mali stále  v Samotárskom údolí neďaleko Marianky.  Okolo roku 1970 sa bližšie spriatelili z chlapcami z osady JICARILLA z ktorými naďalej chodili po čundroch. Neskoršie častejšie už chodili na osadu iba kamaráti  Kastriš (Amigo), Cigán a Palír. Okolo roku 1980 začali chodiť do Nemeckej doliny, kde mali kamaráti postavenú chatu. Tu zakladajú STO NEMECKÁ DOLINA ktorú tvoria kamaráti z týchto štyroch osád: MALÍ BOBRI, TÚLAVÝ MUSTANG, ČIERNY VAMPÍR a TAJFÚN.

História TAJFÚN je  krátená a plné znenie nájdete v Pekelnikovej Kronike trampských osád.

 

   
 

 
TOPEKA

Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme.

 

   
 

 
TORIKADO

Trampská osada TORIKADO bola založená v roku 1950 v Bratislave. Založili ju kamaráti z  Tehelného pola - "Ziegelfeldu". Krátko po vzniku osady, už v roku 1951 sa osada spojila so svojimi rovesníkmi z Ziegelfeldu, s rovnomerne starou osadou NIAGARA. Pri spoločnom hlasovaní sa rozhodli že ďalej budú používať meno osady TORIKADO. Vtedy si zvolili aj šerifa, ktorým sa stal kamarát Texo. Nakoľko boli v tom čase osadou pomerne početnou dohodli sa že v osade si zvolia i podšerifa. Tým sa stal kamarát Japonec.   Členmi osady TORIKÁDO sa stali Apač, Bebek, Bendžo, Bengele, Bosambo, Citrón, Čmuďák, Dušan, Fakír, Hasič, Imro, Indoš, Karči Z., Karči H., Kohútik - Jarabý, Lacika, Larva, Luli, Markíz, Milan, Mišo, Mitino, Pišta, Poľovník, Pulec, Štvanec, Vilo a Tončita. Neskoršie do osady vstúpili i ďalší kamaráti Gembec, Hopi, Jene, Jožpi, Lary a Ťuky....

História TORIKÁDA je  krátená a plné znenie nájdete v Pekelnikovej Kronike trampských osád.

 

   
 

 
 

TORNÁDO 1945

 

 
 
 
 

 
TORONTO 1938

Podľa spomienok starších trampov v  osade TORONTO boli kamaráti Bob, Slim, Bill a ..... ďalší, tých však už mená vymizli z pamäti. Svoj osadný camp trampská osada TORONTO mávala na  Bielom  potoku v Malých Karpatoch.

A v trampskom archíve sme ešte našli to,  že trampská osada TORONTO sa v roku 1940 umiestnila na druhom mieste na speváckych pretekoch v Dúbravke.

 

   
 

 
TORONTO 1985

Osada si našla svoj camp v malokarpatskom údolí Vydrice a osadníci si v roku 1985 postavili na mieste pôvodného zrubu T.O.SRŠNI svoj nový zrub. Stalo sa tak v máji 1985 keď, ako píšu v kronike, sa rozhodli zhodiť starú búdu a na jej mieste postaviť novú. V septembri 1985 stála už nová chata o rozmeroch spodku 4x4 m a vrchu 6x5m.. Hlavným architektom bol Lejmon. Majster  od železa Lekvár. Hlavní makači Pažba, Tomík, Feďo. A vraj kontrolór pre „veci iné“ Baran. Teda túto chatu stavali kamaráti Tomík. Lekvár, Lejmon, Baran, Pažba, Feďo a neskoršie aj Laco. Svojej chatke však ponechali pôvodný názov Sršni. Na chatu chodievali /boli v osade?/ Maťo, Miro, Stano, Jajo, Marek, Majo, Čivo, Pipšo, Veronika, Lenka, Žofa, Zuzka, Kladivo, Piškot...

História TORONTA je  krátená a viac o osade nájdete v Pekelnikovej Kronike trampských osád.

   
 

 
TRAMP CLUB BRATISLAVA 1989

 

   
 

 
TRHANI 1963

Ďalšie údaje o tejto osade sa v trampskom archíve nenachádzajú.

 

   
 

 
TRI KRUHY 1945

V trampskej osade TRI KRUHY založenej v roku 1945 v Bratislave boli kamaráti  Červený Jim, Kid, Otilka. Neskoršie pribudol kamarát Mike, ktorý prišiel do osady z trampskej osady ZÁLESÁK. Osada TRI KRUHY mala svoj flek nad Mariatálom, kde predtým chodili kamaráti z trampskej osady ZÁLESÁK.

Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme.

 

   
 

 
 

TRI PRAMENE 1968

 

 
 
 
 

 
TROJLÍSTOK 1964

Ďalšie údaje o tejto osade sa nezachovali.

 

   
 

 
TULÁCI ENGERAU 1963

Osadu založili kamaráti z Petržalky - Cigánik, Rocco a Šavara. Povráva sa že v osade boli v oveľa neskoršom čase aj kamaráti Šuli /prišiel z osady TRHANI/, Kofi a Nive ktorí osadu obnovili.

Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme.

 

   
 

 
 

TULÁK 1930

 

 
 
 
 

 
 

TÚLAVÍ STARCI 2001

 

 
 
 
 

 

TÚLAVÝ BIZON 1973

Osadu v Petržalke založili kamaráti Kajo, Balči, Vilo, Silvo. Chodievali na Dunaj do Petržalských lesov, aj do okolia ostrova Kormorán a do Jakubova. S nimi chodieval aj samotár Alex.

Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme.

 

   
 

 

TÚLAVÝ BLESK 1973

 

 
INTERNET

 
 

 
TÚLAVÝ HAD

Ďalšie údaje o tejto osade sa v trampskom archíve TRAMP NET nenachádzajú.

 

   
 

 
TÚLAVÝ MUSTANG 1967

Po založení osady šerifom sa stal kamarát Uhlár a osadníkmi Boďo, Muco, Biňo, Tuleň, Komunista, Tibinko, tiež Tiger a Gitara. Osadu založili kamaráti z Hostinského sídliska v Bratislave. Osada chodievala do Malých Karpát na Granadu. Tu si postavili zrub v roku 1969 v brezovom lese neďaleko Granady.Zrub stavali kamaráti Boďo, Bíňo, Dlhý, Gitara, Klajd, Lojzo, Muco, bratia Pírovci, Slávo, Štofi, Tiger, Uhlár a ďalší. Neskôr ju niekoľkokrát prestavali, pričom hlavné slovo mal Janko.

Ďalšie údaje o tejto osade nemáme k dispozícii.

 

   
 

 
TÚLAVÝ OROL 1967

Trampskú osadu TÚLAVÝ OROL založili kamaráti z mestskej štvrte Slovany - Račianska z Bratislavy. Šerifom osady sa stal Frank a osadníkmi Jamajec, Vrtuloš, Papagáj, Žolík, Donald, Muky. Neskôr prišiel do osady kamarát Dynamit. Svoj camp mali pri jednom z prameňov potoka Vydrice. Susedili s osadou LITTLE BOYS a GOLD RIVER.

Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme.

 

   
 

 
TÚLAVÝCH  SAMOTÁROV 1943

Zakladajúcim členom a šerifom tejto osady bol Johny z vodáckého a kanoistického klubu DUNAJKLUB. Ďalšie údaje o tejto osade nepoznáme.

 

   
 
 
 

 

...A ĎALŠIE TRAMPSKÉ OSADY Z BRATISLAVY, KTORÉ MOŽNO BOLI, MOŽNO NEBOLI... ICH MENÁ SA VŠAK VYSKYTUJÚ V PEKELNÍKOVOM TRAMPSKOM ARCHÍVE, KDE OKREM POMENOVANIA OSADY A ZOPÁR STRUČNÝCH INFORMÁCII  SA ŽIADNY INÝ ÚDAJ UŽ O OSADE  NENACHÁDZA.

JE VŠAK MOŽNÉ ŽE OSADY S TÝMITO MENAMI NAOZAJ BOLI ZALOŽENÉ A AK STE NIEKTORÚ Z NICH POZNALI, ALEBO BOLI JEJ ČLENOM,  NAPÍŠTE NÁM NA ADRESU:

 

 
 
 


 OSADY  Z BRATISLAVY,

KTORÉ MOŽNO BOLI, ČI NEBOLI,

ALE SKÔR BOLI AKO NEBOLI...

ALEBO AJ TIE,

O KTORÝCH SÍCE VIEME, ALE NÁM  O NICH CHÝBAJÚ BLIŽŠIE,

ČI SPRÁVNE ÚDAJE POTVRDENÉ TRAMPSKOU OSADOU:

  OLD BOYS 1932
OLD SHATERHAND
ONTARIO 1973
ORANŽOVÝ EXPRES 1977
ORINOCO
ORION
ORLY

PACIFIK
PADAJÚCA HVIEZDA
pozri  POLÁRNI VLCI

PAMPERO 1949
PARDALI
PAVÚK 1978
PELIKÁN 1947
POLÁRNE LÍŠKY
POSLEDNÝ MOHYKÁN 1932
PRIATELIA DUNAJA

RADEGAST
RAPKÁČ

RIKATÁDO 1940
RODEO 1942

RONNDON

ROSEINHEIM
RUDÁ HVIEZDA 1947

RYBNÍČEK

RÝCHLE ŠÍPY

RYŠAVÝ ŠAKAL 1974

SALAMANDRA
SANDORICO 1987

S
ANTA  MÁRIA
SANTA
PUELO 1948

SATANI 1948
SATANTA

SAVANA 1983
/STO MATUŠÁCI 2005/
SEKVOJA 1972
SENEGÁLCI 1942

SIERRA GUADARAMA

SIOUX 1946

SIRENY 2003

SITTING BULL 1991

SIVÉ VĹČAŤA

SIVÍ VLCI 1973

SOB

SKALKA

SKAUTSKÁ ĽALIA 1978

 

SLEPIČKA 1964
SLZA 1952
SOMOSA 1948
SOSNA 1978
SPOJENÉ ENGERAUSKÉ OSADY/1974?/

SPOJENÉ TRAMPSKÉ OSADY

ČIERNY BOBOR ORLÍČATÁ  1999

SPOJENÉ TRAMPSKÉ OSADY Bratislava Rača
SPOJENÉ TRAMPSKÉ OSADY SAVANA

SPOLOK TRAMPOV SAMOTÁROV CARIBOO
SPOLOK TRAMPOV SAMOTÁROV
MUFLON

SRŠNE
STARÍ PÁNI

STARÝ KAMARÁT 1934

STRIEBORNÁ HVIEZDA /1946?/

STRONG BOYS 1947

SUPÁCI 1942

ŠEDÍ VLCI 1943
ŠEDÝ LUPIČ
ŠIŠKA 1982
/STO MATUŠÁCI 2005/
ŠKARÚPKA
ŠKORPIÓN

TAGOMA 1989
TAMBORA 1986
TEKOME
TENNESSEE
TEXAS 1938
TIENE
TIPERARY

TOMAHAWK

TORTOSA

TORTUGA
TOTEM

TOWN

TRAPER 1972
TRI DUBY 1960

TULÁCI 1971
TULÁCI 1985

TÚLAVA LÍŠKA 1975
TÚLAVA TROJKA /1954?/

TÚLAVÍ BABRÁCI  1990
TÚLAVÍ SPEVÁCI 1964
TÚLAVÍ TULÁCI 1973

TÚLAVÝ BIZÓN

 

 

?

 
 
     "Najprv som mal myšlienku,
       potom ideu... tak vzniklo hnutie.
       Ak si nedajú niektorí z vás pozor,

       bude z hnutia organizácia".


 
        /Lord Baden Powell - zakladateľ skautingu/

 

 
 
 
 

 

BRATISLAVSKÉ TRAMPSKÉ OSADY

 

A - D

 
   

E - I

 
 
 

J - N

 
 
 

U - Z

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Hudba v pozadí stránky Lojzko Kecál T.O. MALÍ BOBRI

 
 
 
   
   

©Pekelník 2018