BRATISLAVSKÉ TRAMPSKÉ OSADY

/MINULÉ I SÚČASNÉ/

Náhodný výber  minulých i súčasných trampských osád

z Pekelníkovej

KRONIKY TRAMPSKÝCH OSÁD

 

E - I

 
 
 

J - N

 
 
 

O - T

 
 
 

U - Z

 
 
 
 
 
 

 

BRATISLAVSKÉ TRAMPSKÉ OSADY

A - D

/MINULÉ I SÚČASNÉ/

 

 

ADMIRÁL  Bratislava

AGANDA 1948 Bratislava

 

 
 

 
ALABAMA - KORMORÁN 1963
Bratislava

Osadu podľa viacerých trampských cancákov založil v roku 1963 v Bratislave kamarát Slon.  Bol to tramp s takou vysokou výraznou postavičkou a  medzi nami  vynikal  najmä svojím nadmerným vzrastom. V neskoršom období  bol známy ako večný študent - totiž v časoch keď mal pred skončením Vysokej školy nastúpiť na vojenskú službu - teda vlastne až po jej skončení - vymyslel si že tomu tak nebude a to v sedemdesiatych rokoch bola určitá osobná odvaha...  A Slon na Slovensku a aj v Čechách tiež nesmel chýbať v tých časoch ani na jednom z potlachov, alebo slezín v šesťdesiatych až osemdesiatych rokov. Ale ako to bolo s jeho osadou ALABAMA - ťažko povedať. Doposiaľ sa nepodarilo nikoho vypátrať, kto by nám vedel povedať trochu viac o tejto osade. Snáď sa jeho spoluosadníci prihlásia aby sme aj túto časť vedeli neskoršie doplniť. Je však možné že osadu ALABAMA tvoril "iba" Slon? - všetkým známy ako Slon z ALABAMY. Možné je však že sa to už nikdy nedozvieme, i keď to bolo len v časoch nedávnych. Totiž kamaráta Slona niekedy v rokoch 1990 - 1991 zrazila a smrteľne zranila v Bratislave na Obchodnej ulici električka a toto svoje tajomstvo si odniesol zo sebou do trampského neba....

/Viac rozprávania o kamarátovi Slonovi a jeho osade ALABAMA - KORMORÁN nájdete v Pekelníkovej Kronike trampských osád/

 

 
 

 

ALASKA 1985 Bratislava

 

 
 

 
ALBATROS 1993
Bratislava Rusovce

Trampská osada ALBATROS bola založená 1.1.1993 v Bratislave - Rusovciach ako vodácká trampská osada. Osadu založili kamaráti Koňo, Kaktus, Monty, Kamka a Frňák. Svoj flek si našli pri Dunaji neďaleko Rusoviec a nazvali ho Vexel. 
 

 
 

 

  AMADA Bratislava Rača

 AMARILLO 1942 Bratislava

AMAZONAS 1947 Bratislava

 

 
 

 
AMAZONKY 1940
Bratislava

Dievčenská osada AMAZONKY táborieval v Dúbravke a viazalo ich tesné kamarátstvo s trampskou osadou TULÁK.  Poniektorí trampi hovorili, že táto osada nebola samostatná, ale len "maskovala" prítomnosť dievčat v osade TULÁK. Keď totiž medzi chlapcami vznikali kvôli dievčatám spory, povedali si že dievčatá do osady nepatria - a vraj urobili z nich osobitnú osadu.  Skutočnosť je však trochu iná. AMAZONKY boli už samostatnou osadou aj v čase, keď ešte TULÁCI mali medzi sebou dievčatá - Martu, Méry, Máju a ďalšie.  Je však pravdou i to, že medzi zvadami TULÁKOV o dievčatá a AMAZONKAMI určitý súvis bol.  Dokonca k AMAZONKÁM po jednej škriepke chcela prestúpiť nielen Mája ale aj Bob.  

Takto nám históriu osady AMAZONKY z Bratislavy, priblížil kamarát Brčko z trampskej osady ZÁLESÁK, v  knihe TRAMP CLUBU Bratislava "Údolia nestíchli".

 

 
 

 
AMAZONKY  1967

Osadníčkami boli pravdepodobne dievčatá s trampskými menami Donald, Nitka, Špulka, Kocka, Gombík , Kostka, Krysa a Tarzan. Osada sme našli zapísanú aj v cancáku kamaráta Predlženého a to už na potlachu osady ZLATÁ LÍŠKA 28.4.1968 s menami Špulka Gombík, Kostka a  jedno meno bolo nečitateľné. Pri vzpomínaní na slezine si kamaráti z trampskej osady ČIERNY JASTRAB  spomenuli na tri  AMAZONKY - mená dievčat  - Kostka, Krysa a Donald.

 

 
 

 

AMON Bratislava

 

 
 

 
ARIANA  1946
Bratislava

O trampskej osade ARIANA vieme, že jej šerifom  bol Jindro Vlach /*19.2.1929 - 7.9.2004/, známy režisér filmov z prírody o živote zvierat a vtáctva. Jindro posledné roky svojho života chodieval na trampskú osadu GAME FARM...

 

 
 

 
ARIZONA  1936
Bratislava

Osadnú zrub si postavili v mladom brezovom hájiku nad malokarpatskou Granadou oproti zrubu trampskej osady UTAH. Zrub stavali bratia Stryhalovci a ich kamaráti  Jozef  a Bohuš. Pri stavbe zrubu im pomáhali kamaráti z trampskej osady NEVADA s pomocou nezamestnaného tesára, v čase hospodarskej krízy, ktorý bol ochotný odborne steny zrubiť za stravu a miernu finančnú odmenu.   Keď Zdeno a potom aj Jozef v roku 1939 a 1940 narukovali, ostatní prestali na zrub chodiť. Vtedy si zrub chcel prenajať kamarát Johny  Hawkins z osady EL CORMORANE DEL TORTUGA a tiež po prazdnom a opustenom zrube túžil aj jeden skautský oddiel z Bratislavy. Dajaký dobrodinec však zrub poškodil, odpílil rohy zrubu a stavba sa rozpadla,   Chata napokon schátrala tak, že sa stala zásobárňou dreva a  jej zvyšky napokon pohltili plamene granadských trampských táborákov.

Podobne si spomenul na  historiu  trampskej osady ARIZONA z Bratislavy aj kamarát Brčko z trampskej osady ZÁLESÁK v knihe Údolia nestíchli.

 

 
 

 
 

ARIZONA 1948 Bratislava

 
 
 

 

 
ARIZONA PSIE SKALY 1996

Devínská Nová Ves Bratislava

V trampskom archíve TRAMP NETu je napísané že osada je z bratislavskej Devínskej Novej Vsi a vložený dátum založenoi osady 1996. Grafický sú tam tiež prístupné dve rôzne vlajky tejto osdy. Dátum založenia osady je však pravdepodobne chybný nakoľko sa tam nachádza aj osadné PF z roku 1991. Ďalšie podrobnosti o osade sa nepodarili zistiť.
 

 
 

 
ARIZONSKÉ NETOPIERE 1974
 Bratislava

Osada mala svoj camp neďaleko Zochovej chaty a z osady bol najznámejší kamarát Marian, výborný spevák trampských piesní. Iné údaje sa o osade v trampskom archíve TRAMP NETu nenachádzajú.

 

 
 

 

 

 
ARKADIA 1969
Bratislava

Bola vôbec v skutočnosti  trampská osada ARKADIA? Veľa kamarátov trampov sa na to pýtalo a doteraz sme im na túto otázku zostali dlžný odpoveď. Ak sa budeme preberať v starých dokumentoch a  trampských archívov, zistíme že áno, trampská osada ARKADIA naozaj bola. Ak ste od začiatku roka 1969, do konca roku 1973 otvorili vždy v stredu, neskôr vo štvrtok denník ĽUD, našli ste tu celostránkovú a neskôr až dvojstránkovú rubriku, ktorá ostro kontrastovala s inými informáciami v novinách na ostatných stranách.  Túto prílohu "Stopami táborníkov a trampov" viedol kamarát Jastrab, v bežnom živote profesionálny novinár. Z rubriky sálalo osobné zanietenie, takrečeno familiárna atmosféra. Bolo z nej cítiť ľudské teplo, voňala z nej čačina, začmudený ešus, dym táborového ohňa. Stovky nedočkavcov si kupovalo skoro ráno noviny s touto rubrikou a stovky listov - z Košíc, Prahy, Zvolena i Plzne putovali opačným smerom do redakcie. Takmer všetky sa začínali  oslovením ahoj, kamaráti, alebo Jastrab. Ich pisatelia  často ani netušili, že ten na druhej strane ich prejavu dôvery, ten ktorý pre nich rubriku neúnavne pripravoval a rovnako neúnavne odpisoval dlho do noci na každý list, bol skromný, nenápadný päťdesiatnik s prešedivelými bujnými vlasmi. Človek často vekovo oveľa starší, ale so vzácnym pochopením pre mladých. A v jednom z čísiel tejto rubriky z roku 1969 po prvý krát nájdeme jeden z článkov podpísaný menom "Jastrab z trampskej osady ARKADIA". Avšak, všetci ktorí kamaráta Jastraba dobre poznali, vedeli že Jastrab žiadnu trampskú osadu nemá, a že je to len jeho vysnívaná osada. Takto sme záležitosti  týkajúce sa Jastrabovej trampskej osady ARKADIA  aj chápali.  Vlastne to bol akýsi novinársky osadný pseudonym, no meno Jastrab bolo pravé, totiž aj prezývka. Kto bol vlastne kamarát Jastrab? Časom možno povedať že to bol tramp, ako sa to hovorí "telom i dušou". Zvláštne: Nikdy vlastne trampom nebol! Prečo potom robil rubriku najmä pre trampov? K trampingu sa Jastrab dostal až v staršom svojom veku a to v kruhu trampských osád z Bratislavy, ktoré sa venovali jaskyniarstvu, až v roku 1969, keď už zenit svojho života mal dávno za sebou. Učarovala mu vitalita a čestnosť trampov, ktorý každý víkend prichádzali do osád, aby tam prežili chvíle obohacujúce ich život.

/História osady je značne krátená a jej plné znenie nájdete v Pekelníkovej Kronike trampských osád/

 

 
 

 
 

ARKADIA 2003 Bratislava

 
 
 
   
 

ARKADIA

Stretnutie"100"

2007

 
 
 

 

 
 

ARKANSAS 1985

Bratislava

 
 
 

 

 
ASCONIA
Bratislava

Poznáme iba domovenku tejto osady z Bratislavy...

 

 
 

 
ASKALONA 1945
Bratislava

Podľa pamätnej vlajky osady ASKALONA z roku 1975, tak ako sú na zadnej strane tejto vlajky podpísy osadníkov,  osada ASKALONA mala vtedy týchto členov: Chaplin, Tipši, Aši, Indián, Jack, Harry, Syseľ, Diny a Kalifornia.
 

/Možno nám šerif Ičo spolu s Tipšim pomôžu spoločnými silami načrieť do histórie ASKALONY a priblížiť i ostatným kamarátom bohatú históriu tejto osady../

 

 
 

 

ASUNCIÓN 1964 Bratislava

O osade je známe iba to že v roku 1964 v  nej  boli Jack, Harry a Papka. Mená ostatných osadníkov a ani história osady nie sú známe. Osada v tom istom roku vstúpila do STO ASUNCIÓN DAKOTA SLEPIČKA.

 

 
 

 
ATAHUALPA 1970  Bratislava

Šerifom osady bol zosnulý kamarát Imino, mladší brat šerifa UTAHU Reda. Táborisko mali na Granade, tesne povyše chaty trampskej osady  UTAH, na cípe tvorenom sútokom dvoch potôčikov. V osade bol  kamaráti  Roman a Palo.

/História osady je značne krátená a jej plné znenie nájdete v Pekelnikovej Kronike trampských osád/

 

 
 

 
 

ATHABASCA 1955 /1947?/  Bratislava

Osada vznikla niekedy v polovici 50 - tých rokov,. Členovia osady pochádzali z centra mesta v blízkosti študentského korza. Všetci boli vysokoškoláci a pestovali viac - menej zálesácky tramping. Vyznačovali sa tým že mali už v tom čase výbornú výstroj, zväčša US army a všetci nosili kanady.  Trampovali hlboko v Karpatoch, v teritóriách severnej strany karpatského pohoria, to je, od Cementárky smerom na Červený domček, kde si vybudovali aj krb. V roku 1957 začali chodievať na Cementárku. Tvorili výbornú spevácku osadu. O osade je známe  že v nej bol Roy šerifom a v osade boli kamaráti Terry, Dawson, Julo, Mišo a často s nimi chodieval aj Stano , v tom čase boxerista a mnoho ďalších kamarátov. Roy - bol syn známeho bratislavského chirurga - odišiel do Kanady a po čase sa vrátil do Európy a udajne žije v Holandsku - počas jeho trampovania študoval medicínu a stal sa z neho dentista.

Túto krátku Informáciu o osade napísal z Kanady kamarát Apač vo svojom dopise Pekelníkovi zo dňa 29.12.1997

 

 
 

 
BABAKOVCI 1970  Bratislava Rača

BARÁNKOVCI 1962  Bratislava

 

   
 

 
BARBARI 1967
Bratislava

"Eldorádom" trampskej osady BARBARI boli malokarpatské lesy nad Krásňanmi, kde mali postavenú neďaleko "Muničáku" v rokoch 1969 - 1995 aj osadnú chatku. Ďalšie údaje o osade vybielil čas a v trampskom archíve sa okrem tu uvedených údajov nič nezachovalo.

 

     
 

 
 

BEDUÍN 1938 Bratislava

 
 

 

 
 

BEDUÍN 1968 Bratislava

 
 

 

 
BEZDOMOVCI  Bratislava

 

 
 

 

BIATEC 1989  Bratislava

 
 
   
 
 

FRANCÚZSKO

Louvre v Lens

Ako sa môžete presvedčiť, fotiť som mohol koľko som chcel a čo som chcel a zakázaný bol len blesk...

 

 
 
 

 

BIELA KOBRA Bratislava

BIELA ĽALIA Bratislava

 

 
 

 
 

BIELA LUNA

V trampskom archíve TRAMP NETu sa  nachádza iba grafika domovenky tejto bratislavskej osady...

 

 
 

 

BIELA MASKA Bratislava BRATISLAVA

BIELA RUŽA Bratislava BRATISLAVA

BIELE SKALY  Dúbravka  Bratislava

BIELOHLAVÝ SUP Bratislava 

 

 
 

 
 

BIELY BIZÓN 2001

V trampskom archíve TRAMP NETu sa nachádza iba kresba domovenky tejto bratislavskej osady...

 

 
 

 
 

BIELY JASTRAB 1953

Osada bola založená v roku 1953 v Bratislave - Lamači. Osada mala skautský pôvod. Meno ako trampskú prezývku Biely Jastrab vlastnil aj šerif osady. K tomu došlo tak, že keď sa tento veľký milovník prírody pochválil Fefemu jastrabími mláďatami z vlastného chovu, Fefe to komentoval pamätihodným výrokom: "Nech žije Biely Jastrab - Náčelník Bielych Jastrabov." Na založenie osady však bolo treba troch . K spomínanej dvojici sa pripojil Dedo a osada bola na svete. O mesiac neskoršie sa rozšírila o Halána, Danyho, Kliftóna a speváka a gitaristu Kozičku. Osada mala až 12 členov , ale iba menovaní kamaráti v nej vytrvali dlhší čas. Chodievali stanovať aj na Počúvadlo a tiež k rašelinisku vo Veľkých Uľanoch. Tam sa v roku 1949 zúčastnili na stretnutí trampov. Osada mala svoju chatu postavenú nad Lamačom.
 

 
 

 

BIELY JELEŇ 1997 Bratislava

 

 
 

 
 

BIELY KORMORÁN 1967

Podunajské Biskupice Bratislava

O tejto trampskej osade z Bratislavy sa nezachovali žiadne zápisy a jej historiu pohltil čas...
 

 
 

 
 

BIELY LOSOS

O tejto trampskej osade z Bratislavy sa nezachovali žiadne zápisy a jej historiu pohltil čas...
 

 
 

 
 

BIELY NETOPIER 1965 Bratislava

 
 

 
 

 
 

BIELY NETOPIER 1986

Bratislava

 
 
 
 
 
 

BIELY NETOPIER

Bratislava

20.výročie založenia osady 2006

 
 
 

 

 
BIELY PRAMEŇ 1969
Petržalka Bratislava

Trampská osada BIELY PRAMEŇ združovala kamarátov z Petržalky. V osade bol šerifom kamarát Sotéro a člemi osady  kamaráti Vánočný, Čiňan, Štempel a Frci. Chodievali do Malých Karpát -  račianskych hôr a svoj camp mali v blízkosti horárne horárne Kocmunda. V neskorších rokoch sme z nich stretávali už len kamaráta  Vánočného ktorá chodieval do lesov už iba   ako samotár.

 

 
 
 

 
 

BIELY RYS 1956

Prievoz Bratislava

 
 

 

 
BIELY SOKOL 1976
Bratislava

V roku 1978 sme z osadníkov stretávali kamarátov Ferda a Pepčaka. Mená ďalších kamarátov  žiaľ po dlhšom čase už nezostali v pamäti...

 

 

 
 

 
BIG HORN 1930
Bratislava

Pôvod osady bol v mestskej partii kamarátov, ktorú si pomenovali „Bratstvo smrti“. Prechodom mestskej partie kamarátov „Bratstva smrti“ k trampskému hnutiu a založeniu osady BIG HORN sa stáva šerifom kamarát Dlhý Karol a o ďalších osadníkoch je známe len to, že nimi boli kamaráti Bob a Email...  

 

 
 

 
BIG PINE 1930
Bratislava

Šerifom osady BIG PINE bol kamarát Hezoun Miron. V osade boli kamaráti Biby, Ňamta, Lulu a Fryšo. V roku 1931 osada BIG PINE posilnila trampské rady osady WAIKIKI, čím vlastne zanikla.

 

 
 

 

BLACK FLORIDA Bratislava

BLACK HILLS Bratislava  

BLANCO SOLO Bratislava

BLESK 1940 Bratislava BRATISLAVA 

 

 
 

 
 

BLESK 1955

Osada BLESK je osadou ktorá má svoj pôvod v bratislavskej  Rači. Členmi tejto osady boli kamaráti Gaštan, Billy, Indián ,Larry, Cotton, Lorvo, Zajac, Nanuk, Jany a Ryzman. Gaštan z Bratislavy "emigroval" do Košíc kde vstupuje spolu s manželkou Lili v roku 1970 do táborníckeho klubu PRVÉ OHNE. V septembri 1975 Gaštan po dlhšej chorobe zomrel. Na Nový rok 1976 rozhodli sa Lili a Bruncwik že budú pod názvom PRVÉ OHNE ďalej pokračovať v dlhodobých tradíciách, avšak už ako trampská osada. Rady osady rozšírili noví členovia kamaráti Bubák, Bobrík, Jazvec, Charlie, Vlado, Palko Korheľ a Truhlík... 

/História osady je značne krátená a jej plné znenie nájdete v Pekelnikovej Kronike trampských osád/

 

 

 

 

 
 

BLOODY FOX KRVAVÁ LÍŠKA 1969 Bratislava

Osadu z Petržalky v jej začiatkoch založili kamaráti Rudo, Milan, Blody, Peťo a Miro. Blody neskôr odišiel do osady KRÁĽOVSKÍ LOVCI.

 

 

 
 

 

BLUDÁR 1965 Bratislava Rača

 

 
 

 
 

BLUDÁR 1983

V priebehu roka 1982 sa chalani z Rače a Krasňan v Bratislave, ktorým učarovala naša matka príroda, vyberali na prechádzky do lesov v okolí Bratislavy. Po viacerých takýchto výpravách  a vzoru starších kamarátov v máji 1983 bola obnovená pôvodná trampská osoba BLUDÁR založená v roku 1965. Jej členmi sa stali:  Korďo – sherif, Brčo, Šmulo, Tuleň, Čajo, Duplák, Monti, Kýblik, Mydlo, Ďupi a neskôr Darling.  Domovenka osady bola zdedená po predchádzajúcej staršej generácii trampov a osady BLUDAR od Montiho otca.  Flek tejto mladej osady bol pod Bielym Krížom nad Račou pri potoku Bajzdrica /starý názov potoka Vydrica/, kde sa nachádzala staršia nedostavaná opustená konštrukcia chalupy. Táto bola v priebehu roka 1993 dostavaná, no nemala dlhý život, nakoľko v roku 1984 bola zbúraná. Neskôr boli postavené len menšie podsady, ktoré vyhovovali našim túlavým kanadám. Osada v tomto zložení sa rozpadla v roku 1987 z dôvodu vojenských povinnosti väčšiny členov a len časť členov ostala naďalej trampovať. Kamaráti z osady BLUDÁR zakladajú dňa 8.12.1989 v Bratislave – Rači na fleku /chalupe/ trampskej osady ÚDOLIE HVIEZD, spolu s osadou ORLEANS - SPOJENÉ TRAMPSKÉ OSADY CORRIDOR a to slávnostným vyhlásením kamarátky /patrónky/ Annie - Aňuky, z trampskej osady YUKON.  

 

 
 

 

BLÚDIACE TIENE 1975 Bratislava BRATISLAVA

BLÚDIACI DELAWÁR Bratislava BRATISLAVA 

BLVONI Rača Bratislava 

  

 
 

 
 

BOJOVÍ VLCI 1952 Bratislava

   
 
 
 
 
 

BOJOVÍ VLCI

LEGENDA O KICKOVI

   
 
 


BONANZA 1981
Bratislava

O osade je známe to, že v svojich začiatkoch  chodievali na Kačín.  Osada je tiež známa konaním mnohých trampských potlachov a Vítaní jari na malokarpatských Pasekách. Viac o osade sa však v zápisoch trampského archívu nenachádza.

   
 

BONANZA

VÍTANIE JARI 23.3.2013

   
 
 
 

 

BORNEO Bratislava Lamač

BREZA Bratislava

 
 

 
 

BREZIČKA 1978 Bratislava

Zdravé jadro osadníkov tvorili kamaráti Blonďák, Bubák, Boleň, Ondro a Oliver. Osadnú chatku mali postavenú neďaleko Zochovej chaty v Malých Karpatoch. Viac o osade už odvial vietor času...

 

 
 

 

CALGARY 1973 Bratislava Rača

 

 
 

 
 

CANADA 1940 Bratislava

V roku 1940 trampskú osadu CANADA nezakladajú len  trampskí zelenáči, ale aj niektorí kamaráti, ktorí získali už aké -  také, ale veľmi krátke skúsenosti v pôsobení v  ich prvej trampskej osade ZÁLESÁK. Na obdobie odchodu podstatnej časti osadenstva ZÁLESÁKA do novej osady CANADA, niekedy koncom roku 1940, si spomenul kamarát Brčko z osady ZÁLESÁK a vysvetľuje to tak, že kamaráti Páratko, Roháč, Karbid a ďalší ťažko znášali to, že vlády nad ich osadou sa zmocnili starší chlapci z osady PŮLNOČNÍ MĚSÍCl a začali chodiť sami, najprv pod menom ZTRACENKA a potom CANADA. Kamaráti z trampskej osady CANADA i napriek tomu, že si založili vlastnú osadu, stále si hľadajú svoju vlastnú správnu cestu. Možno to chápať i z udalostí ktoré nasledovali niekedy okolo roku 1942, keď spoločne prešli do trampskej osady UTAH.  Pôsobenie osadníkov z bývalej osady CANADA v trampskej osade UTAH však takisto nemalo dlhé trvanie. Zakrátko zaznamenávame ich návrat k pôvodnej osade CANADA. Obnovená trampská osada CANADA sa v zapätí rozrastá o ďalších kamarátov, väčšinou študentov. Do osady prichádzajú kamaráti Babinský, Shorty, Nitka a Oto. Ale aby to pri zaznamenávaní ich histórie nebolo také jednoduché, oni zas už predtým mali založenú osadu POLÁRKA.  Odstupom času však možno konštatovať to, že obnovená trampská osada CANADA sa tak stala pomerne veľkou osadou, ktorá zohrala veľkú úlohu pri spájaní sa bratislavských trampov nad rámec jednotlivých osád. Ale i v neskorších rokoch už po vojne,  keď akosi obdobie trampingu prestalo priať a život trampskej osady CANADA akosi utíchol, kamarátov láska k prírode nikdy neopustila. Príkladom je i kamarát Oto Došek, ktorý toto zlé obdobie, keď sa už inak nedalo,  prežil v organizovanej turistike a stal sa jednou zo známych osobností tejto organizácie. Či už ako organizátor vtedajších turistických podujatí, ale hlavne ako autor rôznej turistickej sprievodcovskej literatúry ale i inej, odbornej zameranej na turistiku.

 

 
 

 
 

CANIDAE 1983 Bratislava

   
 
 

 
 

CARACAS 1965 Bratislava

   
 
 

 
 

 

TRAMPSKÁ TVORIVOSŤ

Bobina z osady CARACAS A UNCAS
trampská novinárka

   
 

 

 

CARPATHIA Bratislava

 

 
 

 
 

COLORADO 1942 Bratislava

Osada COLORADO patrí k starším predvojnovým trampským osadám. Žiaľ však veľa správ sa nám o tejto osade nezachovalo. Vieme však to že v tejto trampskej osade kamaráti Aspirín, Kekso, Kid, Tom, Bob a Zrzek. Aspirín, Tom, Bob a Zrzek neskôr prešli do trampskej osady UTAH. Ďalší osadníci Kekso a Kid prešli v roku 1945 do trampskej osady  ELDORÁDO a Kekso zakrátko do trampskej osady UNCAS a tak trampská osada COLORADO zaniká.

 

 
 

 

COLORADO 1986  Bratislava

 

 
 

 
 

COLORADO 1987 Bratislava

Trampská osada COLORADO svoje začiatky mala popri osade ČIERNY JASTRAB. Osadným campom trampskej osady COLORADO z Bratislavy založenej v roku 1987 boli Biele skaly nad Dúbravkou. Ďalej o tejto osade je známe že v roku 1988 spolu s osadami MINESOTA, MICHIGEN   a YUKON zorganizovala trampskú akciu s názvom "1.jarný deň", akciu ktorá sa odvtedy organizovala pravidelne každý rok v jarných mesiacoch. V trampskej osade COLORADO boli kamaráti Foro, Čoňo, Smoko a Macek.

 

 
 

 
 

COLORADO RIVER 1966 Bratislava

   
 
 

 
 

 

TRAMPSKÁ TVORIVOSŤ

Endy z osady COLORADO RIVER
a Endyho indiánska
romantika

   
 

 

 

COLORADO RIVER ml.1986 Bratislava  

CORADO Bratislava

CORRIDOR Bratislava Rača

 

 
 

 
 

ČAKANKA 1972 Bratislava

Dievčenská trampská osada  ČAKANKA bola založená v roku 1972 kamarátkami Pecky, Čajka a Cmiki. Šerifkou osady sa stala kamarátka Čiri.  Svoj osadný camp si našli pri hrade Červený kameň v Malých Karpatoch nad Častou.

 

 
 

 
 

ČERNI VLCI 1947 Bratislava

Osadníci z trampskej osady ČERNI* VLCI vlastne pochádzali z pôvodnej trampskej osady  EL PASO, ktorá bola premenovaná na osadu ČERNI VLCI, ešte vtom istom roku jej vzniku. Šerifom osady ČERNI VLCI sa stal kamarát Murilo. V osade boli kamaráti Domino, Ďuri, Kocúr, Kuky a Šely. V roku 1948 však kamaráti z  osady ČERNI VLCI prijímajú  definitívny názov svojej osady KARIBU, pri ktorom zostali do dnešných dní.

* Poznámka: Nie ČIERNY - skutočne ČERNI  z bratislavskej hantýrky

 

 
 

 

ČERTOV MLYN  Krasňany Bratislava   

 

 
 

 
 

ČERVENA SEDMA 1941 Bratislava

O trampskej osade ČERVENÁ SEDMA  v spomienkach starších trampov zostalo iba to,  že bola založená v Bratislave v mestskej časti Trnávka v roku 1941 /alebo možno o jeden rok predtým v roku 1940/. Šerifom tejto trampskej osady bol kamarát Danal - výborný bendžista , ktorý na svoj hudobný nástroj hral opačnou rukou ako sa hráva bežne - bol ľavák.

 

 
 

 
 

ČIERNA LABUŤ 1962

Rača Bratislava

   
 
   
 
 

ČIERNA LABUŤ
POTLACH
15.9.2012
FOTOALBUMY

   
 
 

 

ČIERNA ĽALIA 1966 Bratislava

V  Bratislave v Mierovej kolónii bývali kamaráti Krígel, Frťan, Brko, Jessi a Sláčik.  Títo kamaráti v roku 1966 spoločne založili Trampskú osadu ČIERNA ĽALIA...

/História osady je značne krátená a jej plné znenie nájdete v Pekelníkovej Kronike trampských osád/

 

 
 

 

ČIERNA PUMA 1981Bratislava

O trampskej osade ČIERNA PUMA založenej v Bratislave v roku 1981 sa nenachádzajú žiadne iné údaje okrem tejto osadnej vlajky.

 

 
 

 

ČIERNA RUKA 1981 Bratislava

 

 
 

 
 

ČIERNA RUŽA 1968 Bratislava

   
 
   
 

 

ČIERNA RUŽA

Potlach v roku 2008

   
 
 

 

ČIERNA SKALA 1967 Bratislava

Trampská osada ČIERNA SKALA  bola založená v Bratislave - Petržalke v roku 1967. Vlajku osady venoval Pekelníkovi kamarát Uňu z tejto osady v roku 1971. Mena ostatných osadníkov časom vypadli z pamäti. Na druhej strane vlajky  je nápis AULIZL OF ENGERAU Bratislava 1971. Iné údaje o osade sa nezachovali

 

 
 

 

ČIERNA SOVA 1967 Bratislava

Chatka trampskej osady ČIERNA SOVA sa nachádzala v roku 1994 nad bratislavskými Krasňanmi, v lesnej dolinke povyše niekdajšieho oploteného vojenského objektu. V osade boli kamaráti Rasko, Marcel... a ostatné mená časom padli do zabudnutia.

 

 
 

 

ČIERNA TROJKA 1940 Bratislava

Trampská osada s menom ČIERNA TROJKA z Bratislavy v svojich rokoch mala svoj camp pri Devínskom jazere a v spomienkach starších trampov zostalo len meno kamaráta Boba....

 

 
 

 

ČIERNE SUPY Bratislava

ČIERNE TORNÁDO Bratislava

 

 
 

 

ČIERNI STRELCI 1935 Bratislava

Trampská osada z trampskej doby kovbojskej. Tak sa vraj obliekali a takýmto spôsobom i vystupovali... najznámejší z týchto kovbojov v trampských spomienkach zostali kovboji Lajo a Pedro.... a snáď ešte i to že šerifom osady bol Pedro...

 

 

 

 
 

 

ČIERNY BARIBAL Rača  Bratislava

ČIERNY BIZÓN  1988 Dúbravka  Bratislava

 

 
 

 

ČIERNY CONDOR 1971 Bratislava

Trampskú osadu založili kamaráti Seky, Kutáč a Kari, Šerifom osady sa stal kamarát Seky. V roku 1972 do osady prišiel kamarát Majdo. Osada chodievala táboriť do Malých Karpát a to do okolia na Zochovej chaty, Baby, na Rybniček, ale aj do Sološnice na Žliabky. V roku 2009 sa na vander z ktorého niet návratu pobral kamarát Kari...

 

 
 

 

ČIERNY HAVRAN Prievoz Bratislava

ČIERNY JAGUÁR  Petržalka  Bratislava

 

 

   
 

 
 

ČIERNY JASTRAB 1968 Bratislava

   
 
 

 
 

 

ČIERNY JASTRAB Potlach v roku 2008 na Dunaji

   
 

 

 

 
 

ČIERNY MEDVEĎ

1968 Bratislava

 
 
 
 

 
 
 

ČIERNY MEDVEĎ

40.výročný oheň 4.6.2007

 
 
 

 

 

ČIERNY JAZDEC Bratislava

ČIERNY LÁGUN Bratislava

ČIERNY LARSEN 1948 Bratislava

ČIERNY LEOPARD 1964 Bratislava

ČIERNY MUSTANG Bratislava

ČIERNY OBLAK Bratislava   

 

 
 

 

ČIERNY OROL 1971 Bratislava

Šerif osady Guli - Morák Milan, Cipo - Vlado, Mäso - Zdeno, Fúzo - Fero, Pišta - Juraj, Bača - už odišiel do večných lovíšť. Osada vstúpila do S.T. O. ktorú Tvoria dve osady ČIERNY OROL a TÚLAVÝ BLESK.

 

 
 

 

 
ČIERNY PARDÁL 1945
Bratislava

O trampskej osade ČIERNY PARDAL sme sa dozvedeli zo spomienok starých račianskych trampov Kamzíka a Ferara z trampskej osady OHIO. Tí si však ďalšie tajomstvá o tejto osade zobrali zo sebou na večný vander z ktorého niet návratu... Možno sa však ešte niekto ozve, ktorý doplní tento skoro nič nevraviaci text o osade ČIERNY PARDAL z Rače.

 

 
 

 

ČIERNY PARDÁL 1964 Rača Bratislava 

 

 
 

 

 
ČIERNY PARDÁL 1966
Bratislava

Trampskú osadu ČIERNY PARDAL  z Petržalky založili v roku 1966 kamaráti Törpe, Puškin, Kurátko, Alex a Ondrej.

 

 

Čo písali o trampskej osade v novinách v roku 1972:

             Radostným jarným smiechom a veselou piesňou ožili brehy Dunaja na ich slezine, ktorú usporiadali pri Starom zrube spolu so spriatelenou T.O. KRÁĽOVSKÍ LOVCI 25.3.1972. Pri táborovom ohni bolo možné obdivovať umenie Túlavého speváka z osady VPŘED z Ostravy, ktorí príjemne prekvapil pesničkami od jeho kamaráta Duta z Poruby najmä piesňou Laňka a Dopis. Nemalý úspech mal aj Tony z COLORADA RIVER a Plameň z MALÝCH BOBROV. Úspešní boli aj iní speváci - Brčko, Funes, Fico, Káčer, Jackie, Klobúk, Otlak a Sašo - i tým že ukázali a predviedli svoje vlastné skladby a počuteľný bol aj veľký pokrok v prednesoch. Osadníci si neobyčajne cenili, že ich kamaráti z Jihlavy a Ostravy neľutovali dlhú cestu a zavítali na toto jarné stretnutie medzi nich. Šerifovia poriadajúcich osád Torpé a Janči sa vzorne starali o poriadok a disciplínu, ako aj hodnotný program, aby jar na Dunaji privítali dôstojne. Dobre sa vydarili aj športové disciplíny: hod nožom a sekerou, lukostreľba, beh na 600 metrov, býčie zápasy a šplh na lane. Víťazi si odniesli pekné ceny. Na tejto slezine okrem krásnej slnečnej jari,  privítali aj novú trampskú osadu z Bratislavy ONDATRY, ktorej zaželali do budúcnosti vela úspechov.

            / Zápis o slezine Ľud - Pod modrou oblohou 15/1972 Starý Vlk./

 

 
 

 

ČIERNY POTOK Bratislava

 

 
 

 

 
ČIERNY STRELEC 1947
Bratislava

Osada založená v roku 1947 v Bratislave Rači. Šerifom tejto trampskej osady bol kamarát Stano. V osade boli kamaráti Čierna Mara a Rudo. Nevieme však určito povedať či sa jednalo o inú novú  trampskú osadu, alebo osada ČIERNY STRELEC bola len pokračovaním tradícii osady ČIERNI STRELCI založenej v roku 1935 takisto v Bratislave - Rači....

Trampskú osadu ČIERNY STRELEC popisuje aj kamarát  Brčko  z trampskej osady ZÁLESÁK nasledovne:

„Inú módu - kovbojskú - pestovala v tie časy osada ČIERNY STRELCI. V súlade so svojím menom nosili čierne, bielo lemované košele, v ich oblečení nechýbali široké kovbojské klobúky a nohavice a vo výstroji boli tiež " prekliato nízko zavesené" kolty. Kovbojská romantika samozrejme ovládala aj ich činnosť.“

 

 
 

 

 
ČIERNY ŠÍP 1946
Bratislava

Osadu ČIERNY ŠÍP založili v roku 1946 chlapci z mestskej štvrte Tehelné pole /Ziegelfeld/.  V osade boli kamaráti Gulička, Hobo, Jerry, Kid, Ocas, Šlosák a šerifom bol kamarát Tex. Z osadou chodievala aj kamarátka Máňa Blondína. Ich obľúbenými miestami kde chodievali na svoje vandre, boli bratislavské Tahiti, Devínska Kobyla, Samotárske údolie nad Mariankou, Granada ale i Dunaj.  Osada bola známa aj svojím speváckym umením. Ich účasť v trampských súťažiach bola v roku 1947 odmenená získaním nováčikovskej ceny na speváckych trampských pretekoch v Rači a tu získali aj  celkové pekné druhé umiestnenie. O osade je známe, že poriadala rôzne spoločenské trampské podujatia. V roku 1947 usporiadala aj Maškarný ples v Petržalskej kaviarni Au-café,  ktorá niekedy  stála v Petržalke medzi starým a novým bratislavským mostom cez Dunaj, neďaleko prístaviska pre Propeler. Osada sa však krátko po založení rozchádza a podstatná časť zostavajúcich osadníkov z ČIERNEHO ŠÍPU zakladá trampskú osadu MANILA.

 

 
 

 

ČIERNY ŠÍP 1963 Bratislava

Trampskú osadu ČIERNY ŠÍP založili kamaráti z mestskej štvrte Tehelného poľa /Ziegelfeldu/ v Bratislave. Stalo sa tak v roku 1963 v zimných mesiacoch.  Zakladateľmi osady sa stali kamráti Jerry, Dekl, Šulec a neskoršie pribudli Devy a  Deyvy.  Svoj osadný flek Jeleň mali v malokarpatskom Samotárskom údolí nad Mariankou. V tomto údolí táborievali tiež na flekoch Malagelo a Hadí ranč. Na svojom fleku Jeleň si začali v lete v roku 1964 stavať zrub, ale tesne pred dokončením im ho zbúrali. 

 

 
 

 

ČIERNY TOMAHAVK Bratislava

O osade ČIERNY TOMAHAVK z Bratislavy okrem tejto domovenky sa nám nepodarilo zohnať žiadne iné informácie...

 

 
 

 
 

ČIERNY VAMPÍR 1968 Bratislava

 
 
 

 

 

ČIERNY VLČIAK 1948  Devín Bratislava 

 

 
 

 
 

DAKOTA 1936 Bratislava

 
 
 
 

 

DAKOTA 1960 Bratislava

 

 
 

 

DAKOTA 1989 Bratislava

O pre nás záhadnej osade DAKOTA by nám snáď niečo viac mohli povedať kamaráti z T.O. TAMBORA. Osada DAKOTA totiž na ich campe poriadala v roku 1990  Jarný oheň...

 

 
 

 

DAYTON 1989 Bratislava

Trampská osada DAYTON a OHIO v Údolí ozveny v Dúbravke, usporiadala pre kamarátov 9. – 11.8.1991 Indiánske hry. V trampskom archíve sa nachádza pozvánka na tieto hry a camrátko, žial však už žiadny iný údaj o osade

 

 
 

 

DAYVO Bratislava

DERAVÝ EŠUS Bratislava

 

 
 

 
 

DESPERÁDO 1938 Bratislava

 
 
 

 
 

DESPERADO 1955

Bratislava

 
 
 

 

 

TRAMPSKÁ TVORIVOSŤ

Mike Klondik z T.O. DESPERADO
a jeho kováčská vyhňa

 

   
 
   

 

TRAMPSKÁ TVORIVOSŤ

Šoc T.O. DESPERADO
Šocové kresby a grafika

   
 
 

 
DESPERADO 1968
Bratislava

Trampská osada DESPERADO si píše svoje začiatky od roku 1965, keď  13 - 14 roční chlapci Žolo, Haro, Frčo, Viki a Ivo začali chodiť do malokarpatských lesov stanovať, väčšinou na trampom  známu a obľúbenú lúku Paseky.  Po troch rokoch spoločného trampovania si zakladajú osadu DESPERADO. Názov svojej osady si prebrali podľa veľmi starej trampskej vlajky, ktorú našiel doma ich osadník Žolo, ako starostlivo schovávanú trampskú  relikviu po staršom bratovi. Časom sa k trampskej osade pridali ďalší kamaráti: Dedo a Čečo a niektorí z osady odišli a založili si vlastnú osadu ČIERNY VAMPÍR. Osada si našla svoj vlastný camp, ktorým sa stalo táborisko nad údolím Granadského potoka nad trampskou osadou UTAH. V dnešných časoch sa už schádzavajú zriedkavejšie, ale veria, že osada bude po čase žiť v svojej starej sláve.

/Historia osady je značne krátená a jej plné znenie nájdete v Pekelnikovej Kronike trampských osád/

 

 
 

 
DAIMOND
Bratislava

Ďalšie údaje o osade DIAMOND  z Bratislavy sú zastreté rúškom tajomnosti a rozdielnych informácii z rôznych trampských zdrojov

 

 
 

 

DAYTON Bratislava

DAYVO Bratislava

DIAMOND Bratislava

 

 
 

 
DIGGERI /?/
Bratislava

O trampskej osade DIGGERI okrem domovenky a tvrdení viacerých trampov že osada je z Bratislavy nič viac nezachovalo.

 

 
 

 
DIVIZNA 1977
Zruč nad Sázavou  Bratislava

Trampská osada DIVIZNA bola založená v roku 1977 v Zruči nad Sázavou. Svoje campy mala aj v Hvězdoniciach, v Smrčne na Sázave nad Stvořidlami. Šerif Kuchař sa však objavil v Bratislave a osada tým takto získala aj ďalšie sídlo. Svoj camp si vybudovali na malokarpatskom Vývrate. To všetko čo o nich vieme je však strašne málo k tomu aby  sme ich zaradili do našej kroniky. Radi však privítame prípadnú snahu osadníkov z DIVÍZNY k spísaniu a zverejneniu histórie osady na stránkach TRAMP NETu.

 

 
 

 
DIVÝ KAKTUS 1986
Bratislava

Osada o ktorej bolo počuť a existovala v rokoch zhruba 1987 až 1991 z Dúbravky. Osadníci  Kovi, Pizi, Ceco, Kiso, Panak, Herec, Bedny a Cungo. K spísaniu ich histórie mame k dispozícii podklady z ich osadnej kroniky, ale potrebujeme pri tom ich pochopenie, súhlas  a pomoc.

 

 
 

 
DIXON 1985
Bratislava

O osade DIXON nemáme okrem zobrazenia vlajky žiadné iné údaje z ich histórie. Radi ich však pri ochote a pomoci osadníkov doplníme na naše stránky.

 

 
 

 
DLHÉ  NOŽE 1968 Petržalka Bratislava

Trampskú osadu DLHÉ NOŽE tvorila partia trampov Johny, Picaso, Bogo, Piplo, Joker, Štekla, ktorí sporadický fungujú v tejto zostave  ešte aj do dnešných dní. Ešte pred založením trampskej osady často táborievali v zákutiach ramien Veľkej rieky. Bola to partia chlapcov zo školských lavíc vyrastajúca vo vtedajších divokých a  nádherných lužných  lesoch Dunaja petržalskej prírody.  V čase, keď ešte nemali založenú trampskú osadu, sa často pri svojich potulkách stretávali s kamarátmi z trampských osád DUNAJSKÁ HVIEZDA, DUNAJSKÝ MAJÁK a TRHANI. Práve trampská osada TRHANI ich priviedla i na ich prvý čunder  v roku 1967 do Malých Karpát a svoj prvý osadný flek si našli pri sútoku Račieho a Chorvátovho potoka. Zúčastňovali sa s lesníkmi každoročne výsadby stromčekov okolo Spálenej lúky, Chorvátky, Denisky...

 

 
 

 

DOBRODRUH 1938

Karlova Ves Bratislava

   
 
 

 

DOHODA Bratislava

 

 
 

 

DUNAJ 1982 Bratislava

Trampskú osadu DUNAJ  založili dňa 12.6.1982 kamaráti Rýšo, Pedro, Ufák, Blcháč, Bocián, Duni a Hermelín. Chodievali do Dunajských lesov, na Filmársky špic a do Hamuliakova.Dňa 23.10.1982 zorganizovali „Rozlúčku so sezónou“, spolu s kamarátom Brkom zo STRIEBORNEJ RUŽI. Súťažilo sa v speve, osadnom speve, dekomlatom a pakom. V nedeľu súťaže pokračovali v hode nožom a sekerou.

Čo je to „pako“?

Je to zatlčený koľ do zeme na ktorý sa nasadí prázdna konzerva. Súťažiaci si prekríži ruky, jednou sa chytí konzervy a druhou za nos. Točí sa okolo kola 10 – 15 otočiek, potom uteká asi 6 metrov k cieľu a späť ku kolu. Súťaž je na čas.

 

 
 
 
 


DUNAJ
KLUB

založila v roku 1933
osada
WAIKIKI

Bratislava

 
 
 
 

TRAMPSKÁ OSADA
WAIKIKI 1928

 
 
 
 

 
 

 
Tulák Zizek
JUDr. Zděnek Zizius
TRAMPSKÁ OSADA
WAIKIKI 1928

DUNAJ
KLUB 1933

 
 
 
 

 
 

 

Prvý potlach SLOVENSKÝCH A ČESKÝCH TRAMPOV BOL NA SLOVENSKU
4.9.1930 DUNAJ

 

 
 
 
 

 

DUNAJSKÁ HVIEZDA  Petržalka Bratislava 

DUNAJSKÍ PAVÚCI  Bratislava

 

 
 

 

DUNAJSKÝ BOBOR 1968 Bratislava

Trampská osada bola založená v Bratislave - Petržalke a šerifom osady sa stal kamarát Brčo. V osade okrem iných boli aj kamaráti Klobúk, Ťava, Gusto, Bakič, Stampy, Jipto, Čili, Pirát, Alex, Remata, Kakvic.  Alex a Kakvic neskôr odišli do trampskej osady SKALNÉ ÚDOLIE. Svoje campy mali na Dunaji z Petržalskej strany  na tzv 2. A 3 prechode.

 

 
 

 

DUNAJSKÝ KORMORÁN 1969 Bratislava

Svoj  tábor majú na 1860 dunajskom kilometri. Osada má 15 členov a šerifom osady je kamarát Zugo. Osadníkmi sú Sego, Zlatúš, Jožko a ďalší. Zaujímavosťou je i to že osada má i svoju vlastnú kapelu ktorá vznikla súčasne zo vznikom osady a kamaráti si skladajú aj svoje vlastné piesne, s ktorými sa zúčastňovali aj viacerých autorských súťaži ako Luna 1972 a pod.

 

 
 

 

DUNAJSKÝ MAJÁK Bratislava

 

 
 

 

DUNAJSKÝ OROL 1967 Petržalka Bratislava 

 

 
 

 

DUNAJSKÝ OROL 1983 Bratislava

 

 
 

 

 DVOJHLAVÝ KAMZÍK 1950 Bratislava

 

 
 
 
 
 
 
 

 "Najprv som mal myšlienku,
       potom ideu... tak vzniklo hnutie.
       Ak si nedajú niektorí z vás pozor,

       bude z hnutia organizácia".


 
        /Lord Baden Powell - zakladateľ skautingu/

 

 
 
 

 

BRATISLAVSKÉ TRAMPSKÉ OSADY

 

E - I

 
 
 

J - N

 
 
 

O - T

 
 
 

U - Z

 
 
 
 
 
 
 

 

Hudba v pozadí stránky Lojzko Kecál T.O. MALÍ BOBRI

 

 
 
 
 
 
 
 
 
   
   
 
 

 

©Pekelník 2018